• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

پرسش های مهم

ولتر (نویسنده فرانسوی) می گوید: «یک مرد را با سوال های او بسنجید نه پاسخ هایش.» کارل ساگان (نویسنده و منجم آمریکایی) نیز اعتقاد داشت: « ما جهان اطراف خود را با سوال ها و پاسخ های عمیقی که به آنها می دهیم، می سازیم.»
با این مقدمه ساده می خواهیم شما را با انواع سوال هایی آشنا کنیم که اگر هر روز و مدام از خود بپرسید و خودتان هم پاسخش را بدهید، می توانید تحولی بزرگ در زندگی خود ایجاد کنید.

سوال از خود
1. چه چیزهایی را وانمود می کنید که نمی دانید؟
این سوال بسیار مهم و ارزشمند است. وقتی این سوال را از خود می پرسید در واقع خود را از موقعیت هایی که خودتان را فریب می دهید، دور می کنید.

2. چرا کارهایی که باید انجام دهید را انجام نمی دهید؟
زندگی فقط این نیست که تصمیم بگیرید چه کارهایی انجام دهید. چالش واقعی زمانی پدیدار می شود که به تفکرات، ایده ها و تصمیمات خود جامه عمل بپوشانید. واقعیت این است که انجام این کار چندان آسان نیست، اما ممکن است.

3. ارزش های زندگی شما چیست و آیا استفاده درستی از آنها دارید؟
در پاسخ باید سه مساله مهم و ارزشمند زندگی خود را یادداشت کنید که می توانند شامل خانواده، روابط عاشقانه، دوستان، کار، سلامت یا آرامش باشند. همه این موارد مهم هستند و اما مهم تر این است که بدانیم چه مواقعی همساز و موافق با این ارزش ها پیش نمی رویم.

4. استعداد چه کارهایی را دارید و خود از آنها غافل هستید؟
بینش و درک درونی یک واقعیت است. سعی کنید کشف کنید چه استعدادهای درونی دارید که دیگران می دانند اما خود از آنها غافل هستید. آنها را کشف کنید و پرورش دهید.

5. چه چیز را نمی دانید و نمی دانید که نمی دانید؟
همیشه موانعی در راستای تحقق خواسته ها در زندگی وجود دارند. اما شاید مانع اصلی را نتوانید تشخیص دهید و خود هم ندانید که مشکل اصلی را تشخیص نداده اید.

خوشحالی / آرامش ذهنی
1. آیا «بایدهای» شما، شما را به خوشحالی و خوشبختی می رساند؟

همیه تمایلات ناخودآگاه ما با احساسات قلبی‌مان در تضاد هستند. شما همیشه آنچه می خواهید را خواهید داشت اگر برای به دست آمدن آن اراده کنید.

2. اگر به همه آرزوهای زندگی خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ در میانه راه چه حسی دارید؟

همه انسان ها عادت دارند تا زمانی که به آرزوهای خود دست پیدا نکرده اند، برای آن شادمانی نکنند. اما خوب است یاد بگیریم که در لحظه نیز شاد و خوشبخت باشیم زیرا در جهت برآورد اهداف خود تلاش می کنیم و این خود یک دستاورد بزرگ است.

3. من امروزچه آموختم؟ چه کسی را دوست داشتم؟ چه مساله ای باعث خنده من شد؟

باید سعی کنید در انتهای روز این سه سوال را از خود بپرسید. فارغ از هر اتفاقی که روی داده است، باید هر روز یک چیز جدید بیاموزید، فردی را دوست داشته باشید و از ته قلب بخندید. اینها هستند که ارزش زندگی را دوچندان می کنند.

چشم انداز آینده
1. آیا از انجام کارهای خود نمی ترسید؟

بد نیست سفری تخیلی به چندین سال آینده خود داشته باشید و خود را در دوران کهولت متصور شوید و ببیند آیا از انجام کارهای امروز خود و روش زندگی خود راضی هستید و از چیزی پشیمان نیستید. یا شاید حتی بتوانید به خود نصیحت های سازنده ای هم ارایه کنید.

2. اگر زمان مرگ خود را می دانستید، آیا این مساله شما را می ترساند؟

همه انسان ها سرانجام روزی به خاک باز می گردند. در آموزه های دینی ما هم نوشته شده است که همیشه باید به مرگ خود فکر کنیم تا رفتار و کردار درست داشته باشیم و صالح باشیم. این مساله ارزش بسیاری دارد. آیا آگاهی از مرگ شما را می ترساند یا باعث می شود تا با انگیزه بیشتری در راستای تحقق آرزوهای خود گام بردارید؟

3. آیا تمرکز شما روی امروز است یا فردا؟

اینکه از لحظه های زندگی لذت ببریم بهترین کار است اما باید آینده نگر هم بود. باید طوری زندگی کرد که خوشی های امروز تا فردا هم ادامه داشته باشند. زندگی گاهی همچون دانه ای است که امروز می کارید اما چند سال دیگر برداشت می کنید.

پیشرفت و اثربخشی
1. چرا که نه؟ چه اتفاقی می افتد اگر ...

انتظار نداشته باشید همیشه همه چیز آن طور باشد که انتظار دارید. از خود بپرسید چرا گاهی برخی مسایل آن طور که باید پیش نمی روند. پس از پاسخ، جواب های منفی را با احتمالات موجود جایگزین کنید.

2. امروز چه کاری را بهتر می توانید انجام دهید؟

راه و روشی که برای انجام کارهای خود انتخاب می کنید بسیار مهم است. هر روز از خود بپرسید امروز کدام کار را انجام دهم موفق تر خواهم بود.

3. دوست دارید در 5 سال آینده زندگی شما به چه شکل باشد؟

اگر بدون هیچ هدفی در زندگی حرکت کنید هرگز به هیچ جا نمی رسید. سعی کنید برای 5 سال آینده خود اهدافی مشخص و آنها را یادداشت کنید. 5 سال آینده بسیار نزدیک است و دستیابی به اهداف انگیزه مضاعف به شما می دهد تا اهداف بزرگ تری برای خود تعیین کنید.

4. در حال حاضر چه کاری برای بهبود اوضاع می توانید انجام دهید؟

تداوم و پافشاری برای رسیدن به اهداف و آرزوها یکی از بهترین روش ها است. شما باید هدفی را مشخص و در مسیر تحقق آن حرکت کنید و هر روز باید از خود بپرسید که چه کاری برای بهتر شدن اوضاع و سریعتر رسیدن به هدف می توانید انجام دهید.

کسب‌وکار و تجارت
1. «چرا»ی بزرگ شما چیست؟
اگر یک «چرا»ی بزرگ در زندگی داشته باشید، به دنبال آن «چه» و «چگونه» هم می آید. اما اگر فقط از خود بپرسید چه و چگونه؟ همیشه عذر و بهانه ای هم برای انجام ندادن کارهایتان خواهید داشت. با یک دلیل بزرگ و چرایی ارزشمند، در مسیر اهداف خود پیش بروید.

2. در این روز، هفته یا ماه مهم ترین کاری که باید انجام بدهم چیست؟

در ابتدای هر روز یا هفته یا ماه، سرتیتر کارهای مهم زندگی خود را که می توانید و باید در آن زمان انجام دهید را یادداشت کنید. البته فقط یادداشت کردن مهم نیست، باید همه آنها را در اولویت انجام کارها نیز قرار دهید.

3. موفقیت چگونه است؟ استراتژی در مسیر راه اندازی کسب‌وکار جدید چقدر اهمیت دارد؟ نقطه قوت این کار در چیست؟
باید ببینید آیا موقعیت هایی که برایتان پیش می آید ارزش تلاش دارند یا خیر. برای انجام کارهای خود تیم تشکیل دهید.

4. ما چه می گوییم؟ و چه مشکلاتی را می توانیم برطرف کنیم؟

پیش از برگزاری یا شرکت در جلسه های کاری این سوال ها را از خود بپرسید. همیشه در جمع به نتایج بهتری می توان رسید زیرا افراد فکرهایشان را روی هم می گذارند و نتایج بهتری به دست می آورند.

5. آیا می توان آن را اکنون انجام داد؟
اگر کاری مهم و ارزشمند است حتما آن را همین امروز انجام دهید.

6. چطور می توان آن را انجام داد؟

این یکی از بهترین سوال ها برای انجام کارها است. با این سوال اهدافتان جلوی چشمتان ظاهر می شوند و می توانید همه امکانات و منابع لازم برای تحقق آنها را مهیا کنید.

7. آیا شما می توانید راهنمای من باشید؟
همه ما در زندگی الگوهایی داریم که می خواهیم به جایگاه آنها در زندگی برسیم. اگر آنها در ایران و در شهر ما هستند، یا به طرق مختلف می توانید به آنها دسترسی داشته باشید، بد نیست از آنها خواهش کنید همچون یک راهنما و مشاور در مسیر تجارت به شما کمک کنند.

8. چه مساله ای باعث می شود شما به محصولات ما علاقه مند شوید؟
فروش، هنر خوب سوال پرسیدن، خوب گوش کردن و تطابق عرضه خود با تقاضای مردم است. شما باید بدانید مردم بیشتر از همه چه می خواهند تا بتوانید مشتری بیشتری برای محصولات خود جذب کنید.

نظرات   

 
+4 #18 سیده آرمیتا 1396-01-09 14:20
یکی ازآرزوهام اینه که استادمحترم بخش روانشناسی روهرهفته به روزبکنه!☺????
نقل قول
 
 
+5 #17 سیده آرمیتا 1395-12-26 16:52
سلام بااجازه ی استادان گرامی آخرسالی یه سری به غارتنهاییم بزنم ویه عرض سلامی خدمت خفاشهاوجغدهای توغارم داشته باشم!خخخخخ؛البت ه الان که ازتنهایی دراومدم رفقای عزیزم منوازتنهایی درآوردن!
نقل قول
 
 
+5 #16 سیده آرمیتا 1395-12-10 13:58
سلامآریسووجان خوش اومدی؛هنوزم دیرنشده مگه چندسالته گلم هنوزاول راهی!توکل به خداکن وهمه چیزروبسپربه اون بالایی؛خودش راههاروواست هموارمیکنه؛خدان کنه بمیری این چه حرفیه دشمنات نابودبشن؛درکت میکنم عزیزگاهی اوقات سرنوشت ماطوری رقم میخوه که باب میل مانیست؛حالایاتق دیره یاتقصیر؛ولی میتونیم تلاش کنیم به اون چیزی که آرزوش روداریم برسیم؛این چه حرفیه بمیرم یعنی چی!خداغضبش مییادگلم؛ناامید شیطانه؛سعی کن دیدت روونحوه نگرشت رونسبت به زندگی عوض کنی؛به هرچیزی که حال دلت روخوب میکنه فکرکن؛مطمئن باش به هدفهات وآرزوهات میرسی؛موفق باشی خواهرم.
نقل قول
 
 
+5 #15 سیده آرمیتا 1395-12-09 15:40
احتمالاتاالان ازصحبتهایی که اون طرف حیاط زدم متوجه شدین واومدین اینجایه سری زدین!بفرمایین داخل دم دربده؛غارتنهایی ماروباقدوم مبارکتون نورانی کردین!بالاخره یه فنجان چای داریم جلوروتون بذاریم که!راستی دوستان گلم جداازشوخی دراین بخش هم نظراتتون رودرموردبخش روانشناسی پیام نمااعلام بفرمایین؛که آیاعلاقه مندبه خوندنش هستین یااینکه حداقل هفته ای یه باربه روزرسانی بشه؛اگراستادگرا می صلاح میدونن؛والابوخو دادیگه روم به دیفال خجالت میکشم انقدردرخواست کردم!ممنون میشم شماهم اگه نظردرموردبخش روانشناسی دارید؛بفرمایین؛ بقیه اش به عهده بنده حقیر؛بااستادهما هنگ میکنم!خخ.
نقل قول
 
 
+5 #14 آریسووو٢٢قم 1395-12-09 15:24
سلام.خسته نباشید.
اگه پنج سال پیش بودوازم میپرسیدن چه هدفی داری وچقدرمصممی که بهش برسی وپنج سال بعدخودتوچطورمیب ینی قطعامیتونستم خیلی مصمم ومحکم ازآرزوهام حرف بزنم.حتی همون موقع که درنیمه های راه بودم هم به خاطرتلاش وپشتکارم خیلی خوشحال بودم وازخودم راضی بودم.گاهی اوقات حتی خودموتحسین میکزدموبه خودم افتخارمیکردم.من توهرکاری استعدادذاتی داشتموحالاهم دارم.همیشه درهرکاری بهترین بودم وهستم.پنج سال پیش ازاینکه به آینده فکرمیکردموخودمو میدیم که به آرزوم رسیدم خیلی خوشحال میشدم.ولی الآن جرأت فکرکردن به آینده روندارم.ازاینکه فکرمیکنم باشرایط الانم قراره پیربشم فقط منومیترسونه وفقط میتونم ازخدابخوام که اینطوری هرگزبه پیری نرسم.پنج سال پیش وسال های قبل ازاون من یه دخترشاداب وسرزنده وکاملا خوش خنده بودم که به دادهمه میرسیدم.ولی حالاتبدیل شدم به غمگین ترین وترسوترین وپژمرده ترین دختردنیا.شرایطی برام پیش اومدکه خارج ازاراده خودم بود.تنهاآرزوی الآنم اینه که یازندگیم تغییرکنه یاقبل ازاینکه به جاهای دردناک ترش برسم بمیرم.
نقل قول
 
 
+5 #13 سیده آرمیتا 1395-12-09 07:47
سلام بااحترام به شمااستادگرامی آیابه بنده اجازه میدین برای بارسوم خدمتتون بپرسم چرابخش روانشناسی روی آنتن شبکه ارسال نمیشه؛چون روی صفحه ش نوشته عصریکشنبه ها!آیاوکیلم!اهم اهم؛معذرت میخوام.
نقل قول
 
 
+5 #12 سیده آرمیتا 1395-12-08 07:50
فقط این جغدها وخفاش های توغارم یکمی تعجب کردم وخجالت کشیدن؛الانم اومدن مظلومانه سرشونوآوردن پایین پیش من نشستن وشوک زده یه نگاه به شمامیکنن یه نگاه به بنده!چون کسی روبه غیرمن اینجاندیدن یه خورده هول کردن!عزیزانم نترسین داداش مهدی دیدگاهه!لطفا بااحترام به داداش سلام کنین وبگیدخوش اومدید!سیییلام داداش به غارماخوش تشریف آوردین.
نقل قول
 
 
+5 #11 سیده آرمیتا 1395-12-08 07:45
سلام داداش مهدی گرامی خواهش میکنم؛صاحبخونه استادان گرانقدرهستند؛من م یه چندصباحی مهمانشون هستم.
نقل قول
 
 
+5 #10 مـهـدی 1395-12-07 16:51
یالله!!!

سیده خانم مزاحم نشدیم که؟!

عجب غار تنهایی ساختید برا خودتون و ما خبر نداشتیم!!!
نقل قول
 
 
+5 #9 سیده آرمیتا 1395-11-30 14:40
اعتراف میکنم تنهایی اینجارودوست دارم!تنهایی حس وحال دیگه ای داره وااا!استادگرامی مطالب روانشناسی روخواهش میکنم به روزرسانی کنین متشکرم وشرمنده مزاحم شدم.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد