• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

۵ تمرین برای وسواس

سوال:
دختری ۱۹ ساله‌ام که حدود ۳ سال است وسواسی شده‌ام و به تمیز بودن تمام وسایل خانه حساسم. متاسفانه هیچ کس هم مرا درک نمی‌کند و هر روز عذاب می‌کشم. به همین دلیل آرامش ندارم و از زخم زبان‌های دوست و آشنا رنج می‌برم.

پاسخ مشاور:
اجازه دهید در ابتدا یک نکته را کاملا برایتان روشن کنم: ابتلا به این اختلال تقصیر شما نیست چرا که شما مسئول ساختار زیست‌شناختیتان نیستید.

وسواس‌های فکری هنگامی به وجود می‌آید که افکار مزاحم به شکلی سوء تعبیر شده که اضطراب زاست. افراد وسواسی برای رهایی از این افکار ناخوشایند، با انجام یک سری رفتار‌ها، اضطرابشان را کاهش می‌دهند. آمادگی ذهنی شما برای شروع درمان و تلاش برای رهایی از این افکار، بخش مهم درمان این اختلال محسوب می‌شود. در ادامه راهبردهایی بیان شده که شما را در این امر یاری خواهد کرد.

۱-علت را جست‌و‌جو کنید:
فهمیدن اینکه چه چیزهایی به ایجاد این افکار وسواسی در شما منجر شده است، نه تنها در کشف راه‌های بهبودی کمک می‌کند بلکه می‌تواند اضطراب حاصل از این افکار را نیز در شما کاهش دهد. برای این منظور در برگه‌ای مشاهدات، تجربه‌ها و منابع با نفوذ مثل رسانه، دوستان و خانواده را که در این زمینه احتمالا اثرگذار بوده‌اند یادداشت کنید. در قسمت منابع با نفوذ می‌توانید به نقش یکی از دوستانتان اشاره کنید؛ برای مثال: یادم می‌آید که دوستم مریم هم وسواس تمیزی داشت.


۲-افکار و رفتارهای وسواسیتان را شناسایی کنید:
سه تا از این فکرهای وسواسی رادر نظر بگیرید؛ مثلا از خودتان بپرسید که کدام فکر بیشتر اذیتتان می‌کند؟ یا اینکه کدام فکر وسواسی بیشتر به ذهنتان می‌آید؟ آن‌ها را یادداشت کنید و رفتارهایی را که برای رهایی از آن‌ها انجام می‌دهید نیز، در مقابل آن‌ها بنویسید.

۳-موضوع آغازگر را بیابید:
حال که مهم‌ترین افکار وسواسی خودتان را مشخص کردید، موقعیت‌ها یا عواملی که این افکار را به ذهنتان متبادر می‌کنند، یادداشت کنید. برای مثال از خودتان بپرسید که وقتی چه چیزهایی در خانه تمیز نباشند، این افکار به سراغم می‌آیند؟ یا چه چیزهایی باعث می‌شود به تمیزکاری بپردازید؟ هرگاه آغازگر جدیدی را پیدا کردید به یادداشتتان بیفزایید.

۴-رفتارهای اجتنابیتان را بشناسید:
اجتناب از موقعیت خطرناک، امری طبیعی است احتمالا شما هم اجتناب‌هایی در رابطه با افکارتان تجربه می‌کنید. لازم می‌دانم توجه شما را به این نکته جلب کنم که اجتناب فقط به طور موقت به شما آرامش می‌دهد و در واقع یک راهبرد غیرموثر است. پس لازم است این الگوی اجتنابی تداوم بخش را بشناسید تا قادر باشید بر آن غلبه کنید. برای این منظور مواردی را که به علت افکار وسواسی از آن‌ها اجتناب می‌کنید یادداشت کنید؛ مثلا از خودتان بپرسید که از کدام موقعیت، مکان یا شیء اجتناب می‌کنید؟

۵-با اجتناب‌هایتان مواجه شوید:
پس از شناسایی این موارد، تصور کنید که با آن‌ها مواجه شده‌اید، پس از چند بار تکرار این تمرین ذهنی، به صورت واقعی با آن‌ها مواجه شوید و در موقعیت اضطراب زا باقی بمانید تا بتوانید این الگوی پایدار اجتناب‌هایتان را بشکنید. در ابتدا که با این موقعیت‌ها روبه رو می‌شوید طبیعی است که اضطرابتان افزایش یابد، اما اگر در موقعیت بمانید خود به خود از شدت اضطرابتان کاسته می‌شود

نظرات   

 
+7 #9 سیده آرمیتا 1396-09-09 08:32
فداات بشم خاله ی مهربوونم :-) شمابزرگوارین.
نقل قول
 
 
+6 #8 لیلا. ته کلاسی 1396-09-08 13:26
نقل قول کردن سیده آرمیتا:
خاله جان من نگفتم ناراحتشون کن؛منظورم اینه هرجایی تشریف میبرین.خب به ایشون حرفی نزنین؛اگرواقعاحس میکنیدناراحت میشه.اینجوری که شمامیگیددلشکسته هست وزودرنج؛همون بهترین راه محبت کردن به ایشونه وسعی کنیدمداراکنیدخاله؛خدانکنه بی احترامی بکنیم به کسی.مخصوصااگربزرگترماباشن!بی ادبی کردم معذرت میخوام خاله ریزه نازنینم :P

ممنون از توجه شما خانم گل عزیزی :roll:
نقل قول
 
 
+7 #7 سیده آرمیتا 1396-09-08 11:35
خاله جان من نگفتم ناراحتشون کن؛منظورم اینه هرجایی تشریف میبرین.خب به ایشون حرفی نزنین؛اگرواقعاح س میکنیدناراحت میشه.اینجوری که شمامیگیددلشکسته هست وزودرنج؛همون بهترین راه محبت کردن به ایشونه وسعی کنیدمداراکنیدخا له؛خدانکنه بی احترامی بکنیم به کسی.مخصوصااگربز رگترماباشن!بی ادبی کردم معذرت میخوام خاله ریزه نازنینم :P
نقل قول
 
 
+6 #6 لیلا. ته کلاسی 1396-09-08 10:41
سلام به همه!سید خانمی گل نمیتونم ناراحتش کنم خیلی نازنازی والبته دلشکسته هست، یه واکنشهایی نشون میدم ،بعدا پشیمون میشم خب از اول یکم مرزهامون رو قاطی کردیم یکم هم دل نازک هستن زودی به خدا شکایت میکنن
نقل قول
 
 
+7 #5 سیده آرمیتا 1396-09-08 10:33
ببشقیداون برای حرف مردم زندگی میکنیدبود! :oops: اشتباهی نوشتم همه!! :eek:
نقل قول
 
 
+7 #4 سیده آرمیتا 1396-09-07 18:39
نقل قول کردن لیلا. ته کلاسی:
من زیاد بیرون نمیرم چون یه فلانی ای اگه من رو ببینه خیلی سریع به فلانی های منسوب به نزدیک اطلاع میده که فلانی رو فلان جا دیدم چی کار می‌کرد؟!!! خب من باید جواب فلانی خودمون رو جوری محتاطانه بدم که سوءبرداشت نکنه! خیلی خسختم میاد! برای همین مجبور نباشم بیرون نمیرمو خوب راضی نیستم از خودم

عه عه!خاله لیلای گلم؛مگه آدم برای همه مردم زندگی میکنه؟هرطوری که خودتون فکرمیکنیددرسته؛ زندگی کنید.به کسی ارتباطی نداره؛شماکجامیر ین؛چکارمیکنید.ه رطورباشیم مردم حرف واسه گفتن دارند.پس بی خیال خاله جونم؛هرکسی حرفی هم بهتون زد.محترمانه پاسخش روبدین. :-)
نقل قول
 
 
+6 #3 لیلا. ته کلاسی 1396-09-05 20:48
من زیاد بیرون نمیرم چون یه فلانی ای اگه من رو ببینه خیلی سریع به فلانی های منسوب به نزدیک اطلاع میده که فلانی رو فلان جا دیدم چی کار می‌کرد؟!!! خب من باید جواب فلانی خودمون رو جوری محتاطانه بدم که سوءبرداشت نکنه! خیلی خسختم میاد! برای همین مجبور نباشم بیرون نمیرمو خوب راضی نیستم از خودم
نقل قول
 
 
+4 #2 لیلا. ته کلاسی 1396-09-05 20:40
خیلی خوب متشکر از زحمات شما
نقل قول
 
 
+7 #1 سیده آرمیتا 1396-09-05 17:03
خیلی متشکرم مامورجان؛سعی میکنم به این راهکارهاحتماحتم اعمل کنم؛خیلی محبت کردین؛واقعاخیلی ازما؛ممکنه درگیره این وسواس فکریه بشیم.ولی باتوکل برخدا؛واراده وتلاش خودمون میتونیم ازاین شرایط سخت ودردناک رهایی پیداکنیم.دست گلتون دردنکنه ماموران جان.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد