• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

راهکار برای رفع هیجانات ما

شیوه مناسب برای مدیریت هیجانات منفی مثل خشم، تخلیه هیجانات از طریق نوشتن، خط خطی کردن و حرف زدن در مورد احساساتمان با دیگران است.

ریشه بسیاری از نزاع‌ها و درگیری‌هایی که اغلب عاقبت خوشایندی ندارد خشم و پرخاشگری است.

همه ما می دانیم که بروز خشم بیشتر وقت ها وضع را بدتر می کند و بروز دادن خشم، روش خوبی برای کم کردن انرژی آن نیست اما بسیاری از افرادی که به خصوص دردعواها خشم خود را بروز می دهند، احساس از دست دادن کنترل و شرمساری می کنند. پس بهتر است به دنبال راه حل بهتری برای این هیجان مخرب باشیم؛ به طوری که نه مجبور باشیم آن را فروبخوریم و به خودمان آسیب بزنیم و نه اینکه با بروز آن به دیگران آسیب بزنیم.در اینجا برای اینکه بتوانیم جلوی این اتفاق را بگیریم، یعنی درواقع خشم خود را به خصوص در دعواها، درگیری ها و اختلاف نظرها کنترل کنیم چند پیشنهاد مطرح می‌کنیم.

آگاهی ما از اینکه در یک موقعیت عصبانی هستیم، "خودآگاهی هیجانی" نامیده می شود؛ به عبارتی دقیق تر، خودآگاهی هیجانی یعنی فرد به احساسات و هیجانات خود در موقعیت های مختلف آگاهی داشته باشد. این آگاهی می تواند به کنترل هیجانات و احساسات ما کمک کند.

مثلا با گفتن این جملات به خود "من در حال حاضر عصبانی هستم"، "احساس خشم می کنم"، مانع از آن می شویم که خشم کنترل ما را به دست گیرد.

خشممان را از قبل شناسایی کنیم
مرور تجربه های عصبانیت‌هایی که در گذشته داشته ایم، می تواند به ما کمک کند پیش بینی کنیم، بودن با برخی افراد یا حضور در برخی موقعیت ها در بیشتر موارد منجر به عصبانیت ما می شود. مثلا اگر می دانیم رفتن با فلان دوست درجه چندم به سینما ما را خشمگین می کند می توانیم با او سینما نرویم. ولی مثلا اگر باید در یک جلسه کاری شرکت کنیم که می دانیم در آن جلسه همکار یا رییس ما حرف هایی در مودر عملکرد ما می زند که منصفانه نیست. در این شرایط بهتر است از قبل بدانیم که باید مجهز به راهکارهایی مثل مذاکره یا تن آرامی به آن جلسه برویم. همیشه مجهز بودن به ما کمک می کند خشممان را بهتر کنترل کنیم.

تنفس عمیق می تواند بر ضربان قلب و در نتیجه فشار خون اثر بگذارد. بدین ترتیب می توان با تنفس عمیق، مانع از بالا رفتن فعالیت اجزای جسمانی خشم شد و به خنثی کرد آن کمک کرد.

حواسمان را پرت کنیم
منطق استفاده از روش های حواس پرتی در این است که ذهن ما این ویژگی را دارد که نمی تواند در آنِ واحد به دو مسئله فکر کند. وقتی در مواقع خشم، حواس خود را معطوف به موضوعات حاشیه ای کنیم، ذهن از حواس تاثیر می پذیرد و بدین ترتیب از فکر کردن و پر و بال دادن بیشتر به خشم دور می شویم. هر روشی که به لحاظ روانی شما را از موقعیت دور و حواستان را به موضوعی دیگر مشغول کند، یک روش حواس پرتی محسوب می شود. برای مثال شمردن معکوس اعداد (هفت تا هفت از 100 کم کنیم)؛ به یاد آوردن شعر؛ به یاد آوردن یک تصویر یا خاطره خوشایندش؛ تماشای فیلم و...

یک شیوه مناسب دیگر برای مدیریت هیجانات منفی مثل خشم، تخلیه هیجانات از طریق نوشتن، خط خطی کردن و حرف زدن در مورد احساساتمان با دیگران است.

ممکن است در مواردی راهکارها قبلی به کارمان نیایند و ما ناگزیر در موقعیت شروع تجربه خشم قرار بگیریم. در این موارد گاهی بهترین راه این است که برای کاهش هیجانمان موقعیت را ترک کنیم، اما حواسمان باشد ترک موقعیت خیلی طول نکشد و زمانی که احساس کردیم آرام تر شده ایم به موقعیت برگردیم و حتما در یک زمان مناسب تر راجع به مسئله گفت و گو کنیم.

نظرات   

 
+6 #1 سیده آرمیتا/مازندرون 1396-11-17 17:18
خیلی مطلب مفیدی بود.خودم همیشه سعی می کنم به این راهکارعمل بکنم. :zzz
اگرسعی کنیم موقع عصبانیت جلوی خشم مون روبگیریم.خیلی ازمسائل ومشکلات بوجودنمییاد.توی عصبانیت ممکنه هرحرف زشتی زده بشه.همین میشه حرمت هاشکسته بشه.خیلی راحت می تونیم درنهایت ادب واحترام حرف هامون روبه طرف مقابل بزنیم.باورکنین مامورجان من امتحان کردم وجواب گرفتم.باخونسردی وآرامش حرف دلت روبزنی.حالااین وسط شخصی درحقت بدی کرده ودلت روشکسته.همین مساله باعث شده جبهه بگیریم! :o میشه بخشید.درسته باعث آزارت شده.البته منکه سریع گریه ام می گیره!ولی حرف خودمم می زنم. :-x وبهش می فهمونم که رفتارش یاحرفی که زده ناراحتم کرده.بعدکلافرام وش میکنم چه اتفاقی افتاد. :zzz کینه به دل نمی گیرم.خودم خیلی کم عصبی میشم.متشکرم بعددوهفته این بخش به روزرسانی شد! 8) خیلی خوشحال شدم...اگردوست داشتین تاییدبشه :zzz
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد