• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص تغذیه

یک سری اصول که در خصوص رژیم ها و برنامه های غذایی برای کاهش وزن استفاده می شود و باید مد نظر قرار بگیرد اینست که اولین بحث باید برنامه مفید و موثر باشد یعنی اینکه اشاره به شخص محور بودن درمان باشد . الان درمانها شخص محور است یعنی ما درمانی را باید انجام بدهیم که بر کاهش وزن و کاهش سایز ما تاثیر داشته باشد و این لازم است ولی کافی نیست و در کنارش حال بیمار باید خوب باشد و مشکلات بیمار حل شده باشد . اگر دچار کم خوابی است اگر دچار تنش عصبی است اگر دچار مشکلات مختلف است همه باید رعایت شود و حال عمومی بیمار باید خوب شود. الان زمان این نیست که شخص وزن کم بکند و حالش خوب نباشد ، وزن کم کند موهایش بریزد ، فرد وزن کم کند پرخاشگر شود . اینها نباید وجود داشته باشد برنامه باید جامع و کامل باشد یعنی نیاز های آن فرد باید برآورده شود . نیاز های بدن متفاوت است . خانم 47 ساله ای که در حین یائسگی است با خانم 57 ساله ای که یائسه شده متفاوت است ما در همه اینها نمی توانیم با وزن 70 کیلو برخورد کنیم باید نیاز های بدنی آن فرد را در نظر بگیریم کمبود ویتامین ها و غیره.
دید لوله تفنگی در رژیم کاملا مطرود است و برنامه غذایی نباید خیلی چیز ها را به طور کامل حذف کند مثلا برنج یک فرد جوان 25 ساله ای که هر روز در باشگاه ورزش می کند با 80 کیلو وزن با برنج یک فرد 60 ساله که 80 کیلو وزن دارد و فعالیت بدنی ندارد یکی نیست . مهمترین بحث ما پایدار بودن رژیم است و قرار نیست برنامه ای بطور موقت داده شود . عواملی که باعث چاقی میشود عواملی که مستعد کننده چاقی فرد هستند باید دیده شود برای حل این مشکل تکنیک باید داده شود و تمرین داده شود و در هر شرایطی این برنامه رعایت شود و لازمه این کار تسهیل بودن برنامه رژیمی است نباید سفت و سخت رژیم داده شود.
س: نسخه ای که به فردی داده میشود آیا برای فرد دیگری قابل تجویز است؟ این اتفاق زیاد می افتد آیا درست است؟
ج: یک اصول کلی شاید در برنامه ها تکرار شود ولی اصول رژیم فرد به فرد کاملا مجزا است و باید دیده شود.
س: آیا راه حلی برای افرادی که وزنشان زیاد است و مشکلات جسمی از جمله زانو درد دارند و نمی توانند ورزش یا پیاده روی کنند هست ؟
ج: هر یک کیلو چاقی شکم 5/2 کیلو فشار بر هر زانو وارد می کند و اینها بمرور دچار چرخه معیوب می شوند . فعالیت کم می شود وزن بالا می رود و نمی توانیم ورزش بدهیم اما می توانند درمان سلولی بکنند و چربی سلولی را بردارند و اینکه نیاز به ورزش وجود ندارد اما می توانند بعد از سلول درمانی پیاده روی کنند و بوسیله این چرخه وزن کم می کنند، درمان نباید عارضه داشته باشد و کلیه احوال فرد خوب باشد.


اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد