• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

جراح فک و صورت

س: لطفا در مورد عدم تقارن فک و صورت توضیحاتی بفرمایید و اینکه چرا بعضی فک ها اصلا تقارن ندارند؟
ج:همه افراد یک عدم تقارن نسبی را دارند اگر نیم رخ چپ و راست هر کدام ما را ببینید متفاوت است.
چون درمان اینگونه افراد چه به لحاظ زیبایی و چه به لحاظ عملکردی سخت است هدفمان اینست که راهنمایی کنیم سریعتر مراجعه کنند و درمان را شروع کنند.
عدم تقارن دو نوع است یکی اینکه بر اثر عوامل محیطی اینگونه می شود مثلا مثل ضربه های وارده به فک و دندان و یک عامل دیگر ژنتیک است که از هنگام تولد این مساله را دارد.
در عین حال بعضی افراد عدم تقارن کاذب دارند مثلا دندانهای یک بچه که در می آید به نو عی تداخل دندانی دارند که این فک را منحرف می کند به سمت دیگری و این می تواند الگوی رشد را تغییر دهد چیزی که هست اینست که بیمارانی هستند بعد از سنین بلوغ رشد فکشان ادامه پیدا می کند و مشکلات زیادی به همراه دارد.
فک تحتانی ما ثابت نیست آویزان است از ناحیه جمجمه و همه اینها می تواند در انحراف فک و عضلانی صورت ما و فک ما موثر باشد و درمان را هم سخت می کند . اگر بیمار احساس کرد که فکش دچار انحراف است باید زودتر مراجعه کند تا درمانهایی که لازم است انجام بدهیم.
س: افراد چگونه متوجه شوند که فکشان مشکل دارد فک پایین را بیشتر توجه کنند یا فک بالا را هم باید در نظر بگیرند؟
ج: وسط دندان بالا و پایین را بررسی کنند اگر دندان ها روی هم منطبق بود و یا به سمت چپ یا راست منحرف میشود بعضی اوقات افراد دیگر به غیر از خانواده بیشتر متوجه کجی فک می شوند چون خانواده به چهره عادت کرده و متوجه نمی شوند.
یا وقتی فردی فکش را باز می کند فرد مستقیم فکش باز نمی شود و به سمت چپ و راست منحرف شود باعث مشکل است.همه اینها باعث درد می شود مثلا وفتی طرف می خندد ممکن است یک طرف لثه بیشتر دیده شود بعضی اوقات انحراف فکی خیلی سریع اتفاق می افتد و ظرف 2-3 هفته همه اینها باعث می شود که مشکلات مفصلی فک داشته باشند و باید برای درمان مراجعه کنند. در سن پایین اگر این مشکل پیش بیاید با ارتودنسی حل میشود ولی اگر در سنین بالاتر باشد باید عمل کرد .


اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد