• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

ایمپلنتولوژیست

س: چه مدتی بعد از کشیدن دندان می شود برای ایمپلنت اقدام کرد؟
ج: بهترین تایم برای قرار دادن ایمپلنت در محلی که دندان از دست رفته دقیقا همان لحظه ای است که دندان را از فک خارج می کننداین بهترین زمان است بخاطر اینکه اگر ما دندان را بکشیم و مدتها صبر کنیم بعد ایمپلنت کنیم دقیقا در همان نقطه از فک دچار تحلیل استخوان می شویم بخاطر همین هر چه سریعتر باید اقدام کنیم حال اگر به هر دلیلی در آن لحظه برای قرار دادن ایمپلنت نبود فقط برای چند ماه مدت زمان قرار می دهیم و بعد انجام می دهیم .
س: ما از پودر استخوان استفاده می کنیم ضرورت دارد برای همه انجام شود یا فقط برای بعضی افراد استفاده می شود ؟
ج: پودر استخوان زمانی انجام می شود که بستر استخوان فک کافی نباشد برای قرار دادن ایمپلنت برای همین از دوستان می خواهیم بعد از کشیدن دندان فورا اقدام کنند به گذاشتن ایمپلنت حالا بعضی بیماران می ترسند از این اتفاق ، هیچ مشکلی نیست می توان فقط از پودر استخوان استفاده کرد.ممکن است برای قرار دادن ایمپلنت در همان روز که دندان را خارج کردند امکان پذیر نباشد بخاطر همین پیوند استخوان را انجام می دهند و بعد از چند هفته ایمپلنت میکنند .
س: در حین تصادف ممکن است دندانها بریزند . بهتر است دندانهای ریخته شدهدر دهان بمانند یا در ظرفی که شیر ریخته شده نگه داری کنند؟
ج: در بعضی مواقع صدماتی که به دندان وارد میشود اگر دندان از تاج بخواهد بشکند یک قضیه است اگر دندان از حفره دهانی بشکند یک قضیه دیگر است اگر برای بچه هایمان دندانهای جلو کلا از حفره جدا شود اولین کاری که می کنند باید خونسردی شان را حفظ کنندو بگردند دندانی که از فک خارج شده را پیدا کنند و بهترین جای نگهداری هم همان درون شیر است بعضی اوقات شیر در دسترس نیست بدون هر گونه شستشو در زیر زبان قرار بدهند و سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.
س: بعضی ها گفتند هنوز چند ماهی از عمل زیبایی کامپوزیت شان نگذشته تغییر رنگ شروع شده شکستگی ها و در خلال این مدت زمان بوی بد دهان داشتند که علت را جویا شدند ؟
ج: کامپوزیتها رنگ پذیر هستند و نیاز به پلیش دارند اما شکنندگی اش خواهد بود ولی نه به زودی . حال اگر بیمارانی شکایت دارند که هر هفته درگیر مطب های دندان پزشکی هستند بعد از چند وقت دچار خونریزی لثه شده اند بوی بد دهان دارند این روشی است که متاسفانه به غلط روشهای کامپوزیت بر روی دندان قرار گرفته می شود و باعث التهاب لثه می شود متعاقبا گیر غذایی انجام می شود و به مراتب بوی بد دهان و همه اینها باعث می شود بیمار پشیمان شود از انجام این کار. بهترینش لمینت های سرامیکی بدون تراش است حالا اگر بخاطر هزینه های گران نمی توانند انجام دهند باید بدانند در کامپوزیت ها کوچکترین خطا یک داغ بسیار بزرگی در دهان و دندان ایجاد خواهد کرد.
س: اگر کسی دیابت داشته باشد و نرمی استخوان هم داشته باشد از دندانهای مصنوعی و پروتز ها نمی توانند استفاده کنند آیا می توانند ایمپلنت کنند یا خیر؟
ج: اینکه دیابت دارند باعث تحلیل استخوان شده و نمی توانند دندان مصنوعی بگذارند دو قضیه متفاوت است افرادی که دندان مصنوعی دارند حتی دیابت هم ندارند افراد سالمی هم هستند بعد از مدتی فک شان دچار تحلیل می شود و دیگر گیر مکانیکی بین پروتز و دندان مصنوعی و فک ایجاد نمی شود و موقع صحبت کردن و غذا خوردن دائم در حال حرکت کردن است و باید هر چه سریعتر دو ایمپلنت در فک بگذارند و گیری ایجاد کنند حال بیماران دیابتی می توانند ایمپلنت بگذارند به شرط اینکه دیابتشان را کنترل کنند.
س: کسی که دچار سرطان است و می خواهد ایمپلنت کند داروهای شیمیایی اثر سوئی دارد بر روی ایمپلنت ؟
ج: برای افرادی که شیمی درمانی یا رادیو تراپی می شوند و مدتها از این زمان می گذرد هیچ منعی ندارد حتی برای درمان هم هیچ منعی ندارند.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد