• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

فوق تخصص گوارش

روزه داری فریضه ای الهی هست که حضرت حق حکم کرده گرفته شود و آنهایی که معتقد هستند میگیرند.در این ماه مبارک یک وعده غذایی حذف می شود و از افطار تا سحر یک فاصله ای بوجود می آید و این ممکن است ریتم طبیعی بدن را تغییر بدهد و آیا این آسیب میزند به بدن یا خیر ؟ و یک سری فاکتور هایی که در بدن بوجود می آید و آن اینست که یک سری چاقی ها و یا چربی هایی که در بدن هست از بین می رود . در این خصوص صحبت هم زیاد شده ولی باید مواظب دستگاه گوارش در هنگام افطار باشیم و با یک غذای آرام و ساده شروع کنیم مثل خرما ، پنیر ، عسل با یک آب یا شیر ولرم و آن را تبدیل کنیم به یک شام سبک بخار پز یا پروتئینی تمام کنیم و با این حالت آسیبی وارد نمی شود و بعد از آن تبدیل شود به سحر و واجب است که حتما بیدار شویم و سحری بخوریم و یک غذای پر کالری به بدن بدهیم تا قند خون ما در طول روز حفظ شود و از غذاهای نمک دار خشک و کم آب دوری کنیم . چیزهایی مثل چای که مواد معدنی را دفع می کند استفاده کنیم و از برنج و خورشت ساده و معمولی استفاده کنیم . این توصیه غذایی برای افراد به طور کلی هست حالا بعضی ها به خاطر بد غذایی و بیماری دچار مشکلاتی بشوند مثلا کسانی که سوء هاضمه دارند مثلا افرادی که دچار نفخ ورم سنگینی باد گلو باد شکم و موارد دیگری می شوند و اکثر سوء هاضمه عملکردی است و این بخاطر بد کار کردن بدن بوجود می آید مثلا کسانی که افطار خود را با یک غذای پر حجم شروع کنند و با یک غذای پر چرب و با یک غذای نفاخ مانند آش رشته شروع کنند یک مرتبه دچار مشکل می شوند و این بخاطر روزه نیست بلکه بخاطر بد غذایی است . شما به بدن استراحت دادید و یک دفعه یک فشار زیاد به بدن وارد می کنید و دیگر بدن جوابگو نیست .
اصلیت مطلب در مورد بحث روزه داری به 4 اصل بر می گردد : زمان غذا خوردن ، میزان غذا خوردن ، نحوه غذا خوردن و محتوای غذا خوردن . یعنی اگر به این موارد و فاکتورها دقت کنیم واقعا در زمان روزه داری دچار مشکل نمی شویم و بعد از روزه داری با رعایت این موارد حتی اگر دچار سوء هاضمه هم باشیم مشکلاتمان برطرف میشود.
اولین قدم اینست غذا را آرام بخورند ، خوب بجوند ، کم حجم بخورند و غذای سنگین نخورند مثل آش ، نوشابه ها ، فست فود و یا کله پاچه . اینها سنگین هستند. اگر کسی می خواهد دچار سوء هاضمه نشود و یا دارد و می خواهد خوب شود باید اصل غذا خوردنش را درست کند.
و در عین حال می توانند در حین روزه داری داروهایشان را هم استفاده کنند.بعضی ها در حین روزه داری می گویند دهانشان تلخ میشود و یا دچار سوزش سر معده می شود یا از قبل دچار این مشکلات هستند باز هم رعایت نکند و تا سحری می خورد بلافاصله می خوابد و اینکه وسط غذا آب نخورند . از خوردن چای و قهوه خودداری کنندو مورد آخر یبوست است که در این زمان بخاطر کم مصرف کردن آب است و باید مایعات زیاد استفاده کنند و پیاده روی انجام دهند.


اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد