• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص تغذیه

س: در مورد نوجوانان و میزان وزنشان و مقدار خوردنشان باید حساس باشیم یا نه؟
ج: شیوه زندگی ما در دو یا سه دهه گذشته نه تنها در کشور ما بلکه در خیلی از کشورها تغییر کرده است . یعنی خیلی از ما در دوران کودکی مان و نوجوانی مان معضل اساسی برای پدر مادر های ما یا نسل قبلی ما این بوده است که فرزندم دچار ضعف نشود . نکند رشدش دچار اختلال شود . سوء تغذیه برایش به وجود نیاید و در درسش عقب نیوفتد و یا رشد قدی اش دچار اختلال نشود . با این پس زمینه فکری همچنان داریم زندگی می کنیم حتی در پدر مادرهای تحصیلکرده این باور نادرست وجود دارد که فرزندمان در حال رشد است و دوران درس خواندنش است و الان هم رقابت های درسی و تحصیلی به ویژه در کنکور بیشتر شده است و بهتر است به این موضوع توجه نکنیم.
در طی سه دهه گذشته شیوع چاقی در سنین نوجوانی چهار برابر افزایش پیدا کرده است به همین نسبت عادات غذایی نادرست در خانواده ها به ویژه در نوجوانان ایجاد شده یعنی در نسل ما مصرف میوه و سبزیجات وجود داشت ولی در این زمان کاهش پیدا کرده و مصرف حاوی مواد قند به ویژه نوشابه ها زیاد شده است .
یعنی فرزندان ما به ویژه نوجوانان ما فرقی که با کودکان دارند این است که به استقلالی که میخواستند رسیدند و طبیعی است که اینگونه باشد و تنها موردی که در برابر آن پدر مادرها تسلیم می شوند عادات غذایی است.
باید گفت که مساله چاقی دیگر بحث تناسب اندام نیست یعنی خودش به عنوان بیماری است که خیلی از بیماری هایی که متابولیک است و وابسته به آن است مثل چربی خون دیابت و کبد چرب مثل فشار خون و چاقی شکمی است و نوجوان ما با چاقی شکمی و شیوه نادرست غذایی خیلی وقتها این بیماری ها در او ظاهر شده و ما متوجه نمیشویم و باید آزمایش بگیریم تا معلوم شود.
متاسفانه الان در کشور ما و کشورهای دیگر در سنین نوجوانی دیابت شروع می شود.تغییر شیوه زندگی یک روزه ایجاد نشده بلکه به تدریج اتفاق افتاده و نتیجه آن اینست که دچار بیماری مختلف می شوند.
خیلی از کسانی که می خواهند رژیم بگیرند می گویند آیا رشد قدی اش دچار مشکل نمی شود؟ و این باور نادرست است چون با این چاقی شکمی نوجوان صفحه استخوانی اش زودتر از موعد بسته می شود و دردوران دانشگاه از هم دوره ای های خودش کوتاهتر می شود و چاقی شکمی رشدش را دچار اختلال می کند.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد