• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص زنان و زایمان

س: لطفا در مورد غربالگری در حین بارداری برای ما صحبت کنیدو اینکه درکدام زمان این کار را انجام دهند؟
ج: در هر بارداری ممکن است جنینی که تشکیل می شود اشکالاتی داشته باشد بعضی از اینها باعث مشکلاتی می شوند برای فردی که مبتلا است و برای خانواده اش این بیماری ها را می توان زود هنگام تشخیص داد و در ماههای اول بارداری از شرعی و قانونی مجاز هستیم از تولد فرزندی که مبتلا به بیماری های منافی حیات یا با سختی های زیادی همراه هست از جمله اختلالات شدید ذهنی مثل سندرم دان و بعضی بیماری های ژنتیکی جدی جلوگیری به عمل بیاوریم.
در گذشته به خانم های سن بالا در حین بارداری توصیه میشد که تست های بارداری را انجام دهند ولی امروزه به تمام بانوان باردار پیشنهاد می کنیم تستهای غربالگری را انجام دهند.
این تستها در دو مرحله انجام می شود اولین بار در سه ماهه اول انجام می شود بین 11 تا 13 هفته که بهترین زمان برای رفع اشکال است در این زمان دو تا تست انجام می شود یکی تست سونوگرافی است که افزایش چین پشت گردن جنین را نشان می دهد . بعضی بیماری های ژنتیکی مثل سندرم دان هم می تواند با افزایش ضخامت چین پشت گردن جنین همراه باشد همینطور مثل مشکلات قلبی جنین هم ممکن است با همین افزایش چین پشت گردن باشد در کنار سونوگرافی تست خون هم داریم که بعضی پروتئین ها را در خون مادر اندازه گیری می کند و اگر مشکل داشته باشند تشخیص می دهیم در مرحله دوم در سه ماهه دوم انجام می شود حدود 15 تا 22 هفته در این زمان هم سونوگرافی داریم.
س: شما تشخیص دادید که اگر جنینی مشکل دارد . چه کسی تصمیم میگیرد شما یا مادر؟
ج: فقط بر اساس تست غربالگیری تصمیم به ختم بارداری نمی گیریم این تست یک خطری را به ما گوشزد می کند که اگر از یک تا 250 بیشتر باشد باید بررسی بیشتری انجام بدهیم برای تائید این تشخیص تست دیگری باید انجام بشود یعنی با یک سوزن بسیار ضعیف داخل کیسه آب کرده و مایع دور جنین را بر میداریمو این تشخیص قطعی است. و این تصمیم دو طرفه است ولی در نهایت مادر می تواند تصمیم بگیرد که جنین را نگه دارد یا خیر.امروزه تست های جدیدی هم آمده است که در مورد آن می توان صحبت کرد.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد