• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

اورولوژیست

س: لطفا در مورد توده هایی که در کلیه دیده میشود صحبت کنید بعضی توده ها پر است و بعضی ها کیستیک هستند و نگرانی هایی را بوجود میاورند؟
ج: ما این توده ها را به سه قسمت تقسیم میکنیم، یکی کیست ها هستند که به جمع شدن مواد در یک حفره معروف هستند که ممکن است همه جای بدن ایجاد شوند که اگر ساده باشند و حفره حفره نباشند میگوییم کیست ساده و نیاز به درمان ندارند، اما توده پر که ایجاد میشود اینها اغلب مشکوک هستند وباید برسی شوند و مورد درمان قرار بگیرند واگر شک به ماهیت سرطانی داشته باشیم بلافاصله باید درمان کنیم.
سومین نوع توده ها جامد هستند و اینها دو نوع ماهیت دارند یا خوش خیم هستند یا بد خیم،و اغلب با عکسبرداری مشخص میشود وممکن است اینها در کلیه ها ایجاد شود.یک نوع توده هایی هم داریم که ارثی است و این نوع زود کلیه ها را از بین میبرد و افراد را به دیالیز میکشاند.
س: ما در خصوص کلیه آنقدر که موارد داریم در خصوص سرطان کلیه انقدر وسعت ندارد؟اما در یک سونوگرافی گفته میشود توده میبینیم و فرد را نگران میکند؟
ج:یکی از علل توده های کلیوی سن است و در سنین بالاسرطانها دیده میشود ویکی در سنین نوجوانی شیر خواری و اینها تحت عنوان توده های سرطانی با شیمی درمانی خوب جواب میدهد وبالای سن 60 سال هم اتفاق میافتدودیگر اینکه چاقی زیاد وغذاهای چرب و فست فود و ارثی است که ممکن است انتقال پیدا کند و متاسفانه این توده ها هیچ علائمی ندارد و معلوم نمیکند،بهترین حالت برای مشخص شدن چکاب است که بهتر است زود به زود انجام گیرد تا زودتر پیشگیری شود.
کیست های ساده چون بیشتر دیده میشود در کلیه ها فقط پیگیری میخواهد و جای نگرانی نداردو فقط با لاپاراسکوپی تخلیه میکنند ولی اگر توده سرطانی شود به شیمی درمانی و رادیو تراپی جواب نمیدهد و در نتیجه درمان نهایی اش جراحی است.
س:اگر عامل بروز سرطان را عامل بیرونی در نظر بگیریم مثلا عفونت های مکرر و درمان نشده میتواند عامل سرطان باشد؟
ج: فقط در یک مورد بصورت تحریک مزمن آنهم در کسانی که سوند دراز مدت میگذارند یا سنگی که مدتها ممکن است آن را به توده سرطانی مبتلا کند ولی عفونت ادراری خیلی ضعیف تر است .درمان دارویی بر روی کیست اثر نمیکند،مگر اینکه کیست مشکوک باشد و جراحی میکنیم ولی کیست های ساده بصورت روتین وجود دارد و تنها راه درمان آن پیگیری است.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد