• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص پروتز دندان

س: چه موقع باید برای پروتز اقدام کرد؟
ج: پروتز مقوله وسیعی است و تقسیم بندی شان به صورت ثابت و متحرک بود و الان ایمپلنت هم اضافه شده. در حال حاضر در خصوص دندان پزشکی صحبت روی پروتزهایی هست که مبتنی بر دندانهای ثابت است و ما فکر می کردیم حالا که ایمپلنت ها آمدند پروتز های متحرک کنار می رود ولی در حال حاضر با شرایط اقتصادی و در خیلی از شرایط با توجه به استخوان باقیمانده بیمار استفاده از پروتزهای ثابت وجود ندارد.
در برخی از شرایط سیستم بیمار به گونه ای است که امکان پروتزهای ثابت وجود ندارد. دندانها وقتی از دست می روند ابتدا به صورت ثابت باید جایگزین کنیم اگر شرایط بیمار اجازه نداد میرویم به سراغ پروتزهای متحرک چه مالی چه فیزیکی هر دو تاثیر زیادی دارد ولی در حال حاضر استفاده از پروتزهای متحرک وجود دارد و باید نحوه نگهداری و برخورد با پروتزهای متحرک را آموزش بدهیم و اگر استفاده اینها به اجبار نبود استفاده نمیکردیم. وقتی یک عضوی کارائیش کم میشود استخوانش تحلیل می رود استفاده از پروتزهای متحرک چونکه نوع نیروی وارده آن متفاوت است باعث میشود تحلیل استخوان زودتر اتفاق بیفتد حالا اگر این پروتز به صورت اصولی درست نشود و یا به طور اصولی استفاده نکنیم قاعدتا تحلیل استخوان شدیدتر هم میشود و روزی میشود نه استخوانی بابت نگه دارنده پروتز خواهیم داشت و نه استخوانی خواهد بود برای ایمپلنت استفاده کنیم.
اساس استفاده از پروتز ها بر تعادل ماهیچه است ما باید بدانیم دندانهایی که از داخل استخوان می خواهند استفاده کنند برای کمک کردن به ما برای جویدن وجود ندارد ما باید در ساخت پروتزها و استفاده آن از ماهیچه های صورت استفاده کنیم برای همین زمان میبرد که خوب ساخته شود که همخوانی پیدا کند و بتواند بدن آن را تحمل کند . اساس در پروتزهای متحرک کامل استفاده از ماهیچه های بدن نگهدارنده است.
س: کسانی که از پروتز استفاده می کنند و گاهی اوقات به سر و صدا می افتد برای لاغر شدن یا چاق شدن است؟
ج: گذر زمان باعث می شود حجم استخوانی که پروتز بر روی آن ساخته شده تحلیل برود . به مرور زمان تحلیل باعث میشود که دندان همخوانی با قالبی که برای ساختش گرفته شده نداشته باشد.
پروتزهای متحرک کامل ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد و علاوه بر کار عالی بیمار هم در پذیرش آن کار باید قرار بگیرد و بداند ماهیت این پروتزها با دندان طبیعی متفاوت است اگر دچار ضعف یا زدگی می شود سریع به پزشک مراجعه کند چون باعث عوارض بلند مدت می شود لقی در فک پایین در مراحل اول باید تحمل شود و مجاهدت بشود در نگهداری تا ماهیچه ها عادت کنند .


اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد