• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

جراح زانو

س: خیلی از افراد دردهای زانو دارند چه ورزشکار باشند چه نباشند ؟
ج: دردهای جلوی زانو بر اساس آناتومی بدن تقسیم می شود و بر اساس آن اگر ضایعاتی ایجاد شود درد هم ایجاد می شود . شایع ترین دردی که در جلوی زانو دیده می شود بخصوص طیف وسیعی از جوانها را درگیر کرده و دلیل آن ساییدگی است و نرمی کشکک زانو می باشد. ما در جوانها انتظار نداریم درد زانو داشته باشند ولی تعداد زیادی از خانم ها بخصوص و بعضی آقایان در سنین جوانی از درد شدید جلوی زانو رنج می برند.
س: این دردها با دردهای آرتروزی فرق می کند؟
ج: بله کاملا متفاوت است و دلیل آن نرم شدن و خراب شدن غضروف کشکک است و یک سری تغییرات بیو شیمیایی در غضروف کشککی ایجاد می شود و آن ماده اصلی تشکیل دهنده غضروف که در بین سلولها است هم بند بین سلولی هست کم می شود و غضروف شروع به خراب شدن می کند . بافت غضروفی به طور صیقلی و نرم است و در تماس با سطح استخوان ران هیچگونه اصطکاکی ندارد . بنابراین خراب شدن غضروف کشکک بخصوص در خانم ها و بعد در آقایان و در جوان ها را می گویند ساییدگی کشکک یا نرمی کشکک . بعضی از افراد تغییرات خیلی خفیف در غضروف کشکک دارند و درد شدید مهمترین عامل خرابی کشکک ضربه است یعنی کسانی که در تصادف و یا زمین خوردن هایی که مستقیما روی زانو است بعد از یک مدتی تغییرات بیوشیمی دارند که مراحل مختلف خرابی کششک ایجاد می شود و این خرابی اول به صورت تاول است بعد شکاف ایجاد می شود و این شکاف عمیق تر می شود می رسد به استخوان زیر غضروف .
اینها در موقع نشست و برخواست بالا و پایین رفتن از پله دو زانو و چهار زانو نشستن درد شدید دارند و زانو هایشان متورم می شود . مثلا کسانی که انحراف زانو دارند و به خاطر ضربات مکرر و دائمی دچار ساییدگی کشکک می شوند .
بهترین دارو برای اینها اینست که اول انحراف زانو از بین برود اگر حرکات ورزشی انجام می شود کنار گذاشته شود حتی کوه نوردها باید فعالیتشان را متعادل کنند اکثر اینها با فعالیت ورزشی صحیح و آب درمانی و فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب و اصلاح شیوه زندگی درمان می شوند .
س: التهابی که باعث شکاف می شود باعث می شود کشکک از بین برود؟
ج: بله تقریبا تغییرات برگشت ناپذیر دارند و غضروف قدرت ترمیم کمی دارد و ممکن است 10 درصد ترمیم شود بنابراین باید مراقب باشند اگر به مراحل پیشرفته رسید شاید اعمال جراحی و آرتروزکوپی و ... کمک کند.
س: بعضی از دردهای زانو بخاطر التهابات تاندوم زانو است لطفا توضیح دهید؟
ج: یک سری فعالیت های ورزشی و شغلها فشار زیادی به تاندوم ها می رساند و همین باعث مشکلات زیادی می شود و التهاب زیاد وارد می کند .

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد