• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص مغز و اعصاب

کسی که می گوید دستم فلج شده ما می گوییم عصب دست مشکل دارد یا از مغز است و ممکن است سکته مغزی باشد در مورد صورت هم همینطور است فلج صورت ممکن است نشانگر سکته مغزی باشد و باعث کج شدن صورت می شود که معمولا با دست همزمان این اتفاق می افتد .
یک نوع فلج دیگر هم داریم که خود عصب است و حرکات صورت را کنترل می کند و ممکن است بدون علت مشخص از بین برود و صورت را فلج کند و بسیار شایع است ابتدا در این مورد پشت گوش درد می گیرد بعد از چند ساعتی احساس خواب رفتگی صورت دارند و بعد در حال کج شدن است و چشم هم بسته نمی شود و بعد از دو سه روز بیشتر می شود و در اکثر موارد بعد از مدتی خوب می شود و چون زبان هم حسش را از دست می دهد ممکن است طعم غذاها هم بی مزه شود برایشان و بعد از یک دوره خوب می شوند .
البته یک سری مراقبت ها لازم است انجام دهند ابتدا باید مطمئن شویم سکته نیست و فقط عصب دچار آسیب شده اگر ابتدا داروهای قوی بدهیم التهاب کمتر می شود در ابتدا هم ردپایی از ویروسها پیدا می شود که ضد ویروس هم می دهیم و فیزیوتراپی تجویز می کنیم ولی باید مراقب بود چشم این افراد خشک نشود و از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.
عموم افراد وقتی دچار این فلج می شوند خوب می شوند یک تعداد کمی هستند که فلج می مانند در افرادی که خوب می شوند یک اتفاقی سالهای بعد ممکن است بیفتد یعنی صورتی که به سمت چپ رفته بود و سمت راست فلج بود بعد یک مدتی صاف می شود و سمتی که فلج بوده میرود تو اسپاسم و چشمشان بی اختیار بسته می شود و یا صورتشان پرش پیدا می کند که باید برایشان تزریق کنیم.
س: هر نوع ضربه ای می تواند باعث این عارضه شود ؟
ج: ضربات خیلی موثر نیست البته بریدگی های عمیق ممکن است باعث از بین رفتن عصب شود معمولا علت آن ویروسها هستند و بعد هم خوب می شود.
زمانی که فرد دچار این مساله می شود چون پیشگیری خاصی ندارد زمانی که گرفتار این مساله شدند درمان باید زود شروع شود و داروهای ضد التهابی قوی استفاده شود مساله بعدی جلوگیری از خشک شدن چشم است که باید کنترل شود که فیزیوتراپی کمک کننده است.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد