• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

فوق تخصص گوارش

اهمیت دستگاه گوارش در این است که به مریض نشان می دهد علائم بیماری کجاست و کمک می کند درمان را بشناسند ولی یکی از موارد مهمی که وظیفه ماست بشناسانیم اینست که گهگاهی که هیچ مشکلی به ظاهر ندارند ممکن است در واقع دچار مشکل باشند و آنها لازم است زود مراجعه کنند نه اینکه با عوارض مراجعه کنند تا خدای نکرده تبدیل به مریضی بدی نشود که کاری هم نشود انجام داد و یکی از آنها بحث خونریزی های گوارشی است اگر کسی خون را ببیند بیان می کند که خونریزی کرده است ولی اگر خون را نبیند از کجا بداند این مشکل را دارد و البته که در دستگاه گوارش دیدن خون دلیل بر عدم خونریزی نیست خونریزی ها یا برای معده است یا برای روده بزرگ و یا انتهای روده کوچک که می گویند دستگاه گوارش تحتانی، در دستگاه گوارش فوقانی یک و نیم تا دو برابر دستگاه گوارش تحتانی خونریزی دارد و شخص می گوید خون بالا می آورد یا می گوید دفع خون دارم ولی زمانی می گویند استفراغ می کنم و در این مواد قهوه ای دیده می شود و همین یعنی خونریزی حتی می گوید مدفوعم تیره شده و آن هم یعنی خونریزی.
ممکن است شخصی بگوید تنگی نفس پیدا کرده است با دادن آزمایش مشخص می شود دچار کم خونی شده است و در این مرحله باید آندوسکوپی شود.
س: اگر علائم به وضوح دیده نشود از کجا باید متوجه شوند خونریزی دارند ؟
ج: یکی بحث علائم است و دیگری بحث آزمایشات است و بر اساس آنها تشخیص می دهیم که دچار خونریزی شده است . در دستگاه گوارش تحتانی زخم ها مهمترین عامل هستند که در معده و اثنی عشر شخص خونریزی می کند . در اشخاصی که چهره زرد دارند ممکن است خونریزی داشته باشد و معمولا داخلی است.
مساله مهم دیگر اینکه باید از خونریزی جلوگیری شود و دوم اینکه چکار کنیم مجدد تکرار نشود و آن پیدا کردن میکروب است. مساله دیگر واریس است که رگها را برآمده می کند و همین در مری ایجاد می شود و خونریزی می کنند .
مساله دیگر که باعث خونریزی می شود در خانم های باردار است به خاطر تهوع های مکرر و جای نگرانی نیست و با دارو خوب می شود چون بر اثر فشار این اتفاق می افتد.
نکته بسیار مهم اینست که ندیدن خون دلیل بر عدم خونریزی نیست .
س: با توجه به تذکرات شما دوستان ما چکار انجام بدهند تا به مرحله خونریزی نرسند؟
ج: امروزه بحث به سمت پیشگیری است و افراد سالم مراجعه کنند و با بررسی ساده جلوگیری از شروع بیماری کنند. اگر پزشک علائمی را مطرح کرد قبول کنند و نگران سلامتی شان باشند و پیگیری کنند.
زمانی که کسی با استفراغ خون بالا می آورد این مساله بر می گردد به 3 الی 4 سال گذشته که میکروب زخم را تشکیل داده و این زخم تبدیل به تومور شده و تازه بعد از اینهمه زمان مراجعه کرده که درمان را سخت تر می کند.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد