• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

جراح قلب

ما تعدادی بیمار داریم که با علامت می آیند و مشکل دارند اما به نظر مشکل حاد و خاصی ندارند اما یک گروه دیگری داریم که هیچ درد یا عارضه ای ندارند و فقط با یک چکاب مشخص می شود مشکل قلبی دارند و یا رگ قلبشان گرفته است یا بیماری مادرزادی هستند .
افرادی که برای عمل جراحی مراجعه می کنند چند گروه هستند یکی کسانی هستند که بیماری دریچه ای دارند و کسانی که بیماری مادرزادی دارند بعضی افراد هم ممکن است تومور قلبی داشته باشند.
بیمار دریچه ای مراجعه می کند و آقایی جوان است و می گوید به من گفتند دریچه قلبت نارسایی دارد و به ظاهر هم مشکلی ندارد جواب اکو نشان می دهد قلب دو برابر شده و بزرگ شده . حالا سوال پیش می آید چرا فرد علائم ندارد، البته هیچ فردی با فرد دیگری نباید خودش را مقایسه کند چون ممکن است فردی بیماری دریچه ای پیدا کند ولی در مدت 2 یا 3 سال به حدی برسد که نیاز به عمل باشد فردی هم ممکن است بیماری دریچه ای پیدا کند حتی با درمانهای دارویی تا آخر عمر هم نیاز به هیچ عمل خاصی نداشته باشد .
فردی ممکن است در بیماری قلبی دریچه ای فشار به ریه اش بیاید و قلب مشکل پیدا نکند و دچار بی نظمی نشود البته فشار ریه در یک فرد ممکن است به سرعت بالا برود و دچار فشار خون ریوی شود ولی در یک فرد دیگر خیلی آهسته بالا برود، آنهایی که آرام بالا می رود دهلیز چپشان بزرگ می شود این فرد ممکن است با بی نظمی قلبی همراه شود و زودتر خودش را نشان می دهد . ممکن است دو تا دریچه همزمان با هم درگیر باشند یا دریچه آئورت درگیر باشد یا دریچه میترال و یا ممکن است یکی تنگ باشد یکی نارسا باشد و یا گشاد باشد و به همین علت اثر تخریبی در فیزیک بدن ممکن است نداشته باشد و فقط با تشخیص پزشک قابل تشخیص است.
قلب تا یک جایی باز و گشاد می شود و ابعادش بزرگ می شود دیگر از آن به بعد تحمل نمی کند و آن موقع دیر است برای انجام درمان پس بهتر است اول پیشگیری شود.
در بیماری های مادرزادی نقص بین دیوار دهلیزی بیماری هست که خودش را خیلی دیر نشان می دهد ممکن است یک خانمی مراجعه کند در 50 سالگی با تپش قلب و مشکلات مختلف و بعد از بررسی می بینیم مادرزادی مشکل دارد.
تومور قلب خیلی ناشایع است و در بین اینها 75 درصد خوش خیم هستند و قابل درمان است. ممکن است فرد هیچ مشکلی نداشته باشد ولی با اکو توده را ببینند که باید فوری عمل شود هر چقدر هم بگوید مشکلی ندارم ممکن است منتهی شود به سکته قلبی یا ایست مغزی .
در مورد بیماری های عروق کرونل یا عروق تغذیه کننده قلب باید گفت 25 درصد افرادی که ایست قلبی می کنند هیچ علامتی ندارند اولین علامت ایست قلبی است یکی از موارد اینست، افرادی که دیابت دارند ممکن است دردی نداشته باشد دیگر افرادی که به مسکن های مخدر وابسته هستند دیگری بستگی به نوع گرفتگی رگ قلب دارد و خیلی مهم است باید مراقب بود و در عروق قلب بستگی دارد کدام رگ و چقدر گرفته باشد حتی مسائل ژنتیک هم دخیل هست.
رگ یک خیلی مهم است دو سوم بطن چپ را خون رسانی می کند اگر گرفته شود و سکته رخ دهد دشوار می شود . رگ سه به لحاظ درد در رده سوم قرار دارد و اگر درد بروز کند خیلی دردناک است.اگر کسی مشکل عروق قلبی داشته باشد به موقع مراجعه نکند و درمان نشود با هر سکته قلبی مقداری از عضله قلب را از دست می دهد و این از بین رفتن بازدهی قلب را پایین می آورد بازدهی قلب بین 50 تا 60 درصد است هر چقدر کم شود از این عدد کم می شود.

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد