• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

متخصص اورولوژیست

یکی از مسائل شایع در ارولوژی پسر بچه ها بیضه نزول نکرده است و در یک تا چهار درصد پسر هایی که به دنیا می آیند وجود دارد . بیضه در دروان جنینی در پهلو و کنار کلیه ها واقع شده است با افزایش سن جنین بوسیله کانالی به سمت پایین می آید و در 7 ماهگی در محوطه لگن قرار می گیرد و در 9 ماهگی در کیسه بیضه قرار می گیرد بنابراین در نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند و وزن کمی هنگام تولد دارند و یا در مواردی ژنتیکی این مساله را دارند و یا مادر داروهای هورمونی خاص استفاده می کند شانس بروز بیضه نزول نکرده افزایش پیدا می کند.
از مادران می خواهیم در هنگام تعویض فرزندشان نگاه کنند بیضه ها حتما به سمت پایین باشد در مواقعی که بیضه نزول نکرده یک طرفه هست در 25 درصد موارد فرد دچار اختلال در آزمایش اسپرم می شود اما این مساله اختلال در باروری نمی شود دو طرفه ممکن است باعث ناباروری شود ولی یکطرفه نمی شود . در بیضه نزول نکرده شانس سرطان افزایش پیدا می کند.
اگر بیضه به سمت بالا باشد باید از طریق جراحی درست شود و پایین قرار گیرد اما در اکثر موارد که پایین است دیده شده با افزایش سن بیضه نزول کرده و تمام می شود.برای درمان معمولا 6 تا 12 ماهگی صبر می کنیم چون احتمال نزول هست و بعد از آن باید حتما عمل شود. مساله دیگر شب ادراری شایع است و در واقع کودک بی اختیار دچار ادرار شبانه می شود و این مساله طبیعی است تا 3 سالگی و اتفاق خاصی نمی افتد و بیماری هم حساب نمی شود و با افزایش سن خوب می شود.
اما بعد از 5 سالگی اگر ادامه پیدا کند درمان و صورت بگیرد بهتر است چون ممکن است عزت نفس بچه از بین برود و اعتماد به نفسش را از دست بدهد و نتواند جایی بماند .اولین مساله برای درمان تغییر سبک زندگی است و مادران باید جدی بگیرند باید دو تا سه ساعت قبل از خواب مایعات قطع شود . مصرف محرک ها مانند سوسیس و کالباس حذف شود و آبمیوه های ماندگار و گاز دار و مواد افزودنی خورده نشود و ضمنا والدین نباید این بچه ها را مورد توبیخ قرار دهند .

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد