• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی
س: اگر بخواهیم مهمترین عارضه تیک را بگوییم ممکن است آزاری است که فرد از طرف جامعه با آن برخورد دارد ؟
ج: تیک در واقع آنطوریکه بخواهد آسیب به شخص بزند نیست معمولا 5 تا 10 سالگی هست و کم کم رو به بهبود می رود و تا 25 سالگی خوب می شوند تعداد زیادی از بچه ها هم هستند یکی دو ماه تیک دارند و برطرف می شود .
مشخصه تیک اینست که که یک اجباری در وجود شخص هست که کاری را انجام بدهد یعنی مجبور است چند تا پلک بزند یا شانه اش را پرتاب کند یا صدایی در بیاورد حتی تیک فکری هم داریم شخص مجبور است در درون خودش یک تا چهار را بشمارد و اگر این کار را نکند دچار استرس می شود و پدر مادر متوجه می شوند . وقتی بچه حواسش نیست یک کارهایی را تکراری انجام می دهد مثل پلک زدن وقتی می گویند نکن به زور جلویش را می گیرد و وقتی حواسش پرت شد مجدد انجام می دهد و اگر نکند استرس می گیرد. وقتی شخص مجبور به کنترل باشد این کار را می کند ولی از درون دچار استرس می شود .
کسانی هستند که دستشان پرش دارد و هیچ جور هم نمی توانند آنرا کنترل کنند . این دیگر تیک نیست تشنج است . مشخصه تیک اینست که شخص از نظر درونی اجبار داشته باشد از نظر روحی اجبار داشته باشد که این کار را بکند و خوشبختانه در سنینی است که بچه ها توجه نمی کنند حتی دوستان بچه هم توجه نمی کنند تا زمانی هم که توجه نمی کنند کاری با آن نداریم در بزرگسالی است که ممکن است تیک به اعتماد به نفس این فرد لطمه بزند این بیماری به سلامتی شخص لطمه نمی زند بلکه به روابط اجتماعی اش لطمه می زند .
یک زمانی هست بچه ای با مساله تیک دست به گریبان است و دیگران هم متوجه هستند که تیک دارد و برایش مهم است و ما باید کاری کنیم سر خورده نشود و از اجتماع دور نشود. درصد کمی هستند از این بچه ها که کنترلشان سخت است و باید دارو استفاده کنند البته تا 25 سالگی خوب می شوند و خیلی کم ما می بینیم این تیک ها ادامه داشته باشد .
کل رفتارها و حرکاتمان تحت کنترل 4 تا ماده شیمیایی است که در مغز هستند و بالانس حرکت آنها حافظه مان ، حتی رفتارهایمان ، شادی و غمهایمان همه دست اینهاست . در کسانی که تیک دارند یکی از این مواد کمی بیشتر ترشح می شود و دارو می دهیم تا کنترل شود .
حتی به لحاظ شخصیتی با شخص صحبت می کنیم می بینیم اصلا متوجه این قضیه نیست فقط پدر مادر او نگرانند که اصلا جای نگرانی نیست.
در بعضی مواقع گفتن کلمه ای زشت است و اجبار دارد آن کلمه را بگوید و این سخت است و همچنین زشت . حالا اگر یک کلمه را بی دلیل می گوید و تکرار می کند این تیک است.
اگر تیک را بخواهیم کنترل کنیم شخص دچار استرس می شود پس باید بگذاریم خودش با این مسئله کنار بیاید و اگر بچه در اجتماع با این مورد مشکلی ندارد کاری به کارش نداشته باشیم .

اضافه کردن نظر


پیام نما
در وب

گالری
تصاویر
گالری
ویدوئو
نظرسنجی

از مطالب کدام یک از مجله‌های پیام‌نما بیشتر رضایت دارید؟

کسب و کار - 26.1%
علم و دانش - 13%
حقوق و قوانین - 4.3%
شعر و داستان - 39.1%
روانشناسی موفقیت - 13%
یادداشت های سلامتی - 4.3%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 22 سپتامبر 2017 - 00:00
اوقات
شرعی
حدیث
حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182
تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد