• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی
نقش خانواده در بهداشت روانی فرزندان تاثیر زیادی دارد، فرزندانی هستند هر کاری میخواهند انجام دهند با پدر یا مادر باید هماهنگ کنند . خیلی حرف گوش کن است و هیچ کاری را بدون اذن آنها انجام نمی دهد خیلی وقتها نکته ای که تذکر می دهید سریع بهم می ریزد و انتقاد پذیری ندارد . چه می شود ؟ بچه ای انقدر درگیر احساساتش است و اگر یک موضوعی پیش می آید لازم می داند از یک نفر بپرسد و نمی تواند مستقلا رفتار کند . در مقابل اینها بچه هایی داریم یا افرادی را داریم مثلا در 40 سالگی یا بالاتر اما در موضوعات حتما باید نظر فلانی حتما دخیل باشد و برایشان مهم است و یا کاری که فلانی می گوید انجام می دهم . چه می شود که بچه ها اینطوری می شوند. به دلایل اینگونه شدن بچه ها که وابستگی دارند و یا بچه هایی که مستقل رفتار می کنند تمایز یافتگی می گوییم و در مقابل در هم آمیختگی مطرح می کنیم . این دو سر فصل دو واژه ای هستند که رو به روی هم قرار دارند آدمهای تمایز یافته چه آدمهایی هستند آنها بین عقل و احساس می توانند تمایز و تفاوت قائل شوند یعنی وقتی موضوعی را برای تصمیم گیری مطرح می کنید این فرد بر اساس مبنای احساسی تصمیم نمی گیرد و نمی گوید مادرم ناراحت می شود . این کار را انجام بدهم فلانی خوشحال می شود . برای خوشحال کردن و ناراحت کردن دیگران یک کاری را انجام نمی دهد و در مقابل کاری که باید انجام بدهد . این فرد یک فرد تمایز یافته است.
وقتی صحبت از تمایز می کنیم منظور این نیست یک آدم معقول خشک غیر قابل انعطافی را سراغ داریم که اصلا احساس ندارد یعنی اینکه این افراد می توانند در زمانی که باید احساسات خودشان را بروز دهند این کار را می کنند و در زمانی که باید عقل را وسط بیاورند این کار را می کنند ، اینکه چه می شود افراد اینگونه می شوند امروز در موردش صحبت می کنیم و نقش خانواده را در این زمینه مطرح کنیم.
خانمی مطرح می کرد فرزندی دارم خیلی حرف گوش کن است و از او خیلی راضی هستم و احساس نمی کنم در جلسه آموزش خانواده یا کارگاهی شرکت کنم، به ایشان گفتم اینکه یک فردی تماما حرفهای شما را گوش می دهد مفهومش اینست همه چیز نرمال است فردی که امروز همه حرفهای شما را گوش می دهد همان فردی می شود که در آینده در بحث مدیریت رفتارش با همسالانش و افراد مختلفی که سر و کار دارد مشکل پیدا می کند و نمی تواند درست رفتار کند این فرد همینطور که به شما می گوید چشم فردا به همه می گوید چشم چون این فرد در زمان خودش عقل و احساسش از هم تفکیک نشده.
اگر سه تا دوست باشند که از کودکی با هم بزرگ شدند مشکلی بین یکی از دوستان و دوست دیگر پیش بیاید هر یک از دو دوست نفر سوم را می خواهند به سمت خودشان بکشند برای اینکه اضطراب ناشی از قهر کم شود.
در مقطعی از زندگی ممکن است از خاله یا عمو یا .... ناراحت باشید و خیلی بدتان بیاید ولی سن که بالاتر می رود با خودتان می گویید چه دلیلی داشته که من از این خاله یا عمو بدم میامده و این به دلیل رفتار یا مشکلات خانواده با آن فرد بوده . مادر یا پدر تمام عواطف را در مورد آن فرد منتقل کرده و به صورت ناخودآگاه احساس می کنید از فلانی بدم می آید.
س: اگر ما احساسات و عواطف بچه هایمان را صد درصد در چارچوب خودمان بگیریم آیا به بچه هایمان ظلم می کنیم؟
ج: اگر فضایی را ایجاد کنیم که فرزندمان یک حرف گوش کن محض باشد قوه عقل او را رشد نمی دهیم ما نسبت به تفکر او کاری انجام نمی دهیم و باعث می شود در مسیر زندگی دچار مشکل شود و در واقع به بچه هایمان ظلم می کنیم و فقط این مساله خوشایند پدر و مادر است و بس.


اضافه کردن نظر


پیام نما
در وب

گالری
تصاویر
گالری
ویدوئو
نظرسنجی

از مطالب کدام یک از مجله‌های پیام‌نما بیشتر رضایت دارید؟

کسب و کار - 26.1%
علم و دانش - 13%
حقوق و قوانین - 4.3%
شعر و داستان - 39.1%
روانشناسی موفقیت - 13%
یادداشت های سلامتی - 4.3%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 22 سپتامبر 2017 - 00:00
اوقات
شرعی
حدیث
امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963
تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد