10000528   @didgah.tv5 
ابعاد سیارک‌ها
ابعاد و اندازه‌ی سیارک‌ها
سیارک‌ها ابعاد و اندازه‌های گوناگونی دارند. از حدود ۱٫۵ میلیون سیارک شناخته شده (نام‌گذاری شده) بیش از ۷۵۰ هزار سیارک قطری بیشتر از ۱ کیلومتر، ۲۰۰ سیارک قطری بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر و ۱۶ سیارک قطری بیشتر از ۲۴۰ کیلومتر دارند. پیش از این سیارک «سِــرِس» با قطر ۹۵۲ کیلومتر بزرگ‌ترین سیارک شناخته می‌شد اما بر اساس آخرین توافق در اتحایه‌ی بین‌المللی نجوم در ماه اوت ۲۰۱۲/۱۳۹۲ سیارک «سرس» در رده‌ی سیارات کوتوله قرار گرفت و امروزه سیارک «پالاس» با قطر ۵۴۵ کیلومتر بزرگ‌ترین سیارک منظومه‌ی شمسی محسوب می‌شود. سومین و چهارمین سیارک بزرگ به ترتیب «وستا» و «های‌جیا ۱۰» با قطر‌های ۵۲۵ و ۴۳۰ کیلومتر هستند. هم‌چنین یکی از کوچک‌ترین سیارک‌های کشف شده سیارک BA1991 است که در پهن‌ترین جای خود فقط ۶ متر طول دارد.
لازم به ذکر است که بررسی داده‌های دریافتی در طرح تحقیقاتی (IDAS (ISO Deep Asteroid Search که سیارک‌ها را در طیف نور فروسرخ بررسی می‌نماید، نشان داده که خلاف تصور قبلی حدوداً بین ۱ الی ۱٫۹ میلیون سیارک با قطر بالای ۱ کیلومتر در کمربند سیارکی وجود دارد، این میزان بیش از ۲ برابر تصور قبلی است که می‌تواند تهدیدی جدی برای ادامه‌ی حیات در زمین به شمار رود.
نام‌گذاری سیارک‌ها
پس از اکتشاف و تعیین اِلِمان‌های مداری سیارک، بنابر زمان اکتشاف عددی به سیارک نسبت داده می‌شود و به دنبال آن نامی برای آن انتخاب شده و در کنار شماره‌ی آن ذکر می‌شود. مثلاً سیارک «Ceser1» که عدد ۱ بیانگر این است که نخستین سیارک کشف شده است و یا «Pallas2» که دومین سیارک کشف شده و «Vesta4» چهارمین سیارک کشف شده است و الی آخر. در ابتدا نام‌هایی از اسطوره‌‌های یونانی برای آن‌ها انتخاب می‌شد. بعد‌ها نام‌های نویسندگان، موسیقی‌دانان و دانشمندان هم انتخاب شد و برخی کاشفان نام‌های عزیزان یا حیوانات مورد علاقه‌ی خود را بر سیارک اکتشافی خود می‌نهادند اما از سال ۲۰۰۳/۱۳۸۲ به بعد اتحادیه‌ی بین‌المللی نجوم (IAU) انتخاب نام‌ حیوانات را ممنوع کرد. در نهایت به جز چند سیارک که مداری نامتعارف دارند اکثر نام‌ سیارک‌ها نام‌های زنانه و مونث است.