10000528   @didgah.tv5 
تیک عصبی و راههای درمان آن
تیك ‌، یكی از شایع‌ترین مشكلات روانی است كه به گفته كارشناسان دلایل شیوع آن چندان مشخص نیست، ولی تخمین زده می‌‌شود بین ۵ تا ۲۵ درصد كودكان در سنین مدرسه نیز نوعی از اختلال تیك را تجربه می ‌كنند. تیك‌‌ها حركات غیرطبیعی ناگهانی، مكرر، سریع و هماهنگی هستند كه معمولاً به راحتی قابل تقلید هستند.

حركات به‌ صورتی مشابه مكرv رخ می‌‌دهند و بیمار قادر است به ‌صورتی ارادی برای مدتی كوتاه آنها را مهار كند ، اما این امر ممكن است سبب اضطراب بیمار شود. تیك‌ها در نتیجه فشار روانی تشدید می‌شوند و حین فعالیت‌های ارادی و تمركز فكری كاهش یافته و در خواب از بین می‌روند.

دكتر پیرخائفی ، روان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه ، تیك‌ها را فعالیت‌های حركتی - صوتی می‌داند كه به ‌صورت ناگهانی اتفاق می‌افتند و در آن، فرد توان مقاومت خود را از دست داده و ظاهراً مقابله با‌ آن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت .

وی، پریدن گوشه‌ چشم ، پرش در ناحیه ‌گردن و حركات اضافه در شانه را از تیك‌های حركتی می‌داند و در خصوص تیك‌های صوتی ابراز می‌كند، در این ‌گونه تیك‌ها علاوه بر تكان‌های عضلات، سیستم صوتی نیز (مانند صاف كردن گلو، خرخر كردن و بالا كشیدن بینی و ...) درگیر می‌شود.تیك‌هایی كه به تازگی آغاز شده‌اند، اغلب نیاز به درمان ندارند.

توصیه مناسب به والدین و اطرافیان كودك مبتلا به تیك این است كه توجهی به تیك‌ها نداشته باشند، زیرا تمركز روی تیك، باعث تشدید آن می‌شود.اكثر تیك‌هایی كه تازه آغاز شده‌اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی‌تری پیش نمی‌روند و حداكثر طیّ دوره‌های استرس‌آور عود می‌كنند. معدودی از تیك‌ها بیشتر از یك ‌سال طول می‌كشند.

تیك در آقایان سه‌ برابر بیشتر از خانم‌ها است و تیك‌های مزمن بیشتر بین سنین ۶ تا ۱۲ سالگی دیده می‌شوند.


علت‌ تیک عصبی :
زمانی اعتقاد بر این بود كه تیك‌ها علائم بیرونی احساسات سركوب شده و كشمكش‌های درونی‌اند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان آن را تركیبی از عوامل محیطی و زیستی می‌دانند.

تیك‌ تقریباً در یك سوم موارد، پایه ژنتیك دارد، اما در برخی حالات ممكن است این عادت از طریق تقلید به دست آید.همچنین، مشخص شده است كه رفتارهای تیكی در زمان فشارهای عصبی افزایش می‌یابد كه این امر به "تیك عصبی" منجر می‌شود.

در صورتی كه از وجود تیك‌های عصبی در كودك‌تان رنج می‌برید، نكات زیر را مدّ نظر داشته باشید:

كاهش فشار روانی :
به لحاظ این كه رفتارهای تیكی غالباً با فشار روانی تشدید می‌شوند، مواردی را در زندگی كودك‌تان جست‌وجو كنید كه ممكن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او باشند. مثلاً ببینید آیا او تلاش می‌كند كه از تكالیف مدرسه و درس‌ها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی او بالاست؟

برای كاهش تنش‌های احتمالی كودك و ایجاد آرامش و اطمینان در او، تا آنجا كه ممكن است موقعیت‌های فشارزا را از بین ببرید و با او مهربان باشید. تعداد تیك‌ها اغلب با كاهش فشار روانی، تقلیل می‌یابند.

راههای درمان تیک عصبی :
یكی از نكاتی كه دربارة انواع تیك‌ها حائز اهمیت است، نوع برخورد و نگاه عوام به آن است كه باعث می‌شود، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایندی شود و خود را از انظار پنهان كند و در صورت افزایش بیش از حد این اختلال ، حتّی در رفتارهای اجتماعی او نیز تأثیر بگذارد.

اگر افراد با نشانه‌های طولانی ‌مدت تیك مواجه شدند، باید برای جلوگیری از اختلالات وسیع‌تر به روان‌‌پزشك یا روان‌شناس مراجعه كنند.

اولین روش، عدم توجه مستقیم به تیک ها می‌باشد که توسط خانواده اعمال می‌گردد و در صورت پایدار و مزمن بودن می‌توان از روش‌های غیردارویی از جمله Habit Reversal Training)HRT) آموزش معکوس کردن عادت که شامل ۵ مرحله می‌باشد استفاده نمود:

▪ توصیف و تکرار تیک در آینه
▪ پیدا کردن جزئیات تیک توسط درمانگر
▪ تمرین شناسایی اولین علامت رخداد تیک
▪ آنالیز موقعیتی که تیک در آن رخ می‌دهد
▪ آموزش پاسخ فیزیکال عکس توسط بیمار ۱ تا ۳ دقیقه

با آموزش این روش به کودک، بیمار می‌تواند علائم را تحت کنترل خود درآورد.
فرد مبتلا را دعوا و یا مسخره نکنید، به جای آن رژیم غذایی و یا شیوه زندگی او را تغییر دهید.

بیشتر تیک های عصبی به استرس و اضطراب ربط دارد. ایجاد آرامش از طریق ورزش های تنفس عمیق به مرور زمان این عارضه را برطرف خواهد کرد. عادت هایی مانند کشیدن گوش به علت خجالتی یا عصبی بودن به مرور زمان به تیک عصبی تبدیل می شود. بنا براین سعی کنید این عادت ها را رفع کنید.

گاهی اوقات این حالت ها بر اثر کمبود ویتامین و ماده معدنی مانند منیزیم در بدن ایجاد می شود. مصرف قرص های مولتی ویتامین می تواند در رفع این عارضه موثر باشد . اگر علت این عارضه مصرف داروی معینی است، با پزشک مشورت کنید تا داروها را تغییر دهد. تیک های مربوط به اضطراب، مسائل عاطفی و روحی یا حالت عصبی را می توان با درمیان گذاشتن استرس ها و مشکلات زندگی با فرد نزدیکی به حداقل رساند و گاهی نیز از بین برد.