10000528   @didgah.tv5 
در مصاحبه شغلی چه نکاتی مهم است ؟
امروزه مصاحبه شغلی یکی از پردغدغه ترین پدیده هایی است که قشر جوان با آن مواجه است. مرحله مصاحبه در روند جست و جوی شغلی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در مدت زمان کوتاه مصاحبه شغلی می توانید شانس استخدام خود را تقویت کنید یا آن را از بین ببرید . مصاحبه بهترین زمان برای نمایش توانایی هایی است که به واسطه سال ها تمرین به دست آمده اند . اما در این مصاحبه - که می تواند سکوی پرش یا سقوط ما شود - چه موارد مهمی را باید لحاظ کرد ؟

همان چیزی که هستیم
هرگز سعی نکنیم مصاحبه گر را گول بزنیم . به خاطرداشته باشیم شخصی که به عنوان مصاحبه گر انتخاب شده است دارای مهارت و دانش کافی در حوزه تخصصی اش است و بازی کردن با الفاظ و استفاده از ادبیات چاپلوسانه به سرعت سایه ای از ابهام را در ذهن مصاحبه گر ایجاد می کند . سعی کنیم در زمانی که از توانایی های تخصصی، علمی و فردی خود صحبت می کنیم، حرف هایمان قابل استناد و دارای مدرک باشد . چه بسا در مراحل بعدی مصاحبه ( در زمان کار آزمایشی ) قابلیت های ما با حرف های ما توازن نداشته باشد و آنگاه همه چیز از نو برای ما شروع خواهدشد . به یاد داشته باشیم در زمان معرفی خود لازم نیست همه چیز را عنوان کنیم ؛ مثلا اگر دچار یک مشکل خانوادگی هستیم یا از همسرمان به هر دلیلی جدا شده ایم و یا اگر یکی از اقوام خانواده مان دچار یک سوء پیشینه است ، تا مصاحبه گر درخصوص آن ها سوالی از ما نکرده است ، دلیلی برای صحبت در آن مورد نیست.

رزومه به روز
اگرچه قبلا رزومه خود را برای مجموعه ای که برای مصاحبه نزد آن ها رفته اید ، ارسال کرده اید ، اما بهتر است برای رفع هر حالت غیر معمول و معرفی بهتر خود یک نسخه از رزومه تان را به عنوان یک شرح حال از زندگی شغلی همیشه به همراه داشته باشید و هرازچندگاهی آن را به روزرسانی کنید . حتما بعد از اینکه مشغول به کار شدید ، باز هم در شروع هر سال رزومه خود را به روز رسانی کنید. این کار به شما نشان می دهد چقدر نسبت به گذشته پیشرفت کرده اید و اکنون چقدر رزومه شما پربارتر شده است .

زبان بدن
بهتر است در زمان مصاحبه از زبان بدن بهترین استفاده لازم را ببرید . به یاد داشته باشید که دانستن روان شناسی کار و استفاده از حرکات درست بدن در کل زندگی بزرگ ترین گام برای رسیدن شما به موفقیت خواهدبود .
بهتر است در هنگام ورود به اتاق مصاحبه به چشمان مصاحبه گر نگاه کنید . به خاطر داشته باشید این رفتار نشانه اعتماد به نفس و آرامش شماست . همچنین به علامت تایید صحبت های او ، سر خود را به طور معمول تکان دهید و گاهی اوقات با لبخندی او را همراهی کنید . صحبت های او را قطع نکنید . زمانی که قرار است شما صحبت کنید هرگز از انگشت اشاره خود استفاده نکنید ، بلکه بهتر است از هر دو دست خود و یا با کف دست باز، این کار را انجام دهید . این به شما اعتماد به نفس می دهد و نمی گذارد مصاحبه گر از حرف های شما خسته شود . تا پایان مصاحبه پای خود را روی هم نیندازید ؛ چون بی احترامی بزرگی به فرد مقابل خواهد بود بلکه بهتر است به احترام آن شخص و مجموعه و به احترام خودتان پاهایتان را کنار هم قرار دهید . هرگز پاهای خود را تکان ندهید . بهتر است کاغذی جلوی شما باشد و از نکاتی که مصاحبه گر اعلام می کند یادداشت بردارید ، این کار نشان می دهد که شما انسان پیگیر و ریزبینی هستید .

توجه به وقت
از آن دست متقاضیان کار نباشید که یک ساعت جلوتر از زمان مصاحبه به سازمان مربوطه وارد می شوند . اگر با تاخیر وارد شدید ، بهانه جویی نکنید که مترو دیرآمد یا ماشینم خراب شد و یا ... درواقع وقت شناسی شما نشانه شخصیتتان است که در نمره ارزیابی تان نیز نقش مهمی ایفا خواهدکرد .

کسب اطلاعات
قبل از رفتن برای مصاحبه ، بهتر است سایت آن مجموعه را نگاهی بیندازید . اهداف ، چشم اندازها ، ماموریت ها ، برنامه های در دست انجام و برنامه های انجام شده آن ها از جمله موارد مهمی است که می تواند به شما کمک کند تا نسبت به آن سازمان پیش زمینه ای کسب کنید . بهتر است بدانید نوع فعالیت آن مجموعه در چه زمینه ای است . حتما صفحه « درباره ما » را در سایت مرور کنید و نسبت به چند تن از مدیران ارشد از جمله مدیرعامل و مدیر منابع انسانی اطلاعاتی کسب کنید . این موضوع باعث می شود بدانید آن مجموعه در چه سطحی قرار دارد ؛ آیا مجموعه ای است که دارای تشکیلات و چارت سازمانی است یا مجموعه ای است که همه در آن همه کاری می کنند ؟ اگر در سایت ، اخبار مرتبط با سازمان وجود دارد حتما آن را بخوانید و نسبت به آن اطلاعات کسب کنید . از آن دسته مصاحبه شونده هایی نباشید که وقتی از شما سوال می کنند چقدر راجع به مجموعه ما می دانید ، جوابتان هیچ باشد . چون یک امتیاز منفی در ارزیابی برای شما خواهدداشت .

اعتماد به نفس
بهتر است صبح روزی که مصاحبه دارید به ورزش صبحگاهی بروید و حداقل 15 بار نفس عمیق بکشید ؛ این باعث می شود تا اکسیژن وارد ریه های شما شود . یک دوش آب ولرم بگیرید و صبحانه ای مفصل بخورید . این کار اعتماد به نفس شما را بالا می برد . خود را دست کم نگیرید . شما کسی هستید که موفق خواهید بود ، به خود بگویید من همانی هستم که قرار است روزی یکی از مدیران موفق در این مجموعه باشم ، پس می شود و باید بشود ، حتی اگر تجربه کاری ندارم ، اما من متخصص هستم ، جدیت ، علاقه و علم دارم و دارای روابط عمومی بالایی هستم .
هرگز با سر و صورت عرق کرده در اتاق مصاحبه حاضر نشوید ؛ این نشان می دهد که شما دچار استرس شدید شده اید . می توانید قبل از ورود به اتاق مصاحبه یک لیوان آب بنوشید تا از شدت استرس شما کاسته شود . از قرص های آرام بخش استفاده نکنید؛ چون بسیاری از آن ها خواب آور و شل کننده هستند و عملکرد شما را در زمان مصاحبه مختل می کنند .

ظاهر آراسته
در روز مصاحبه لباس شایسته و آراسته ای بپوشید . از لباس های غیر رسمی استفاده نکنید و کتانی نپوشید . آقایان بهتر است از کت و شلوار و لباس مرتب همراه با کفش های واکس زده استفاده کنند و موهایشان مرتب باشد . خانم ها هرگز از لباس های پرزرق و برق استفاده نکنند . سعی کنید همان کسی باشید که هستید . اگر دهان شما جلوی مصاحبه کننده بجنبد ، نمره ارزیابی شما منفی خواهدبود و این برای شخص مصاحبه گر بی احترامی محسوب می شود . بر روی مبل یا صندلی ولو نشوید ، همواره با احترام رو به روی مصاحبه گر بنشینید ، طوری که صورتتان رو به روی او باشد .

افراد همراه
روز مصاحبه سعی کنید تنها به مصاحبه بروید . قرار است بخشی از مسئولیت یک مجموعه به عهده شما گذاشته شود . حضور افراد دیگر در زمان مصاحبه بیانگر این موضوع است که شما نمی توانید به تنهایی از پس مسئولیت بربیایید و قابل اتکا نیستید .

تشکر و احترام
در پایان مصاحبه بهتر است از مصاحبه گر تشکر کنید . تشکر بابت زمانی که در اختیار شما قرار دادند و تشکر بابت مطالبی که به شما آموزش دادند . این موضوع باعث ایجاد همدلی بین شما و مصاحبه گر خواهدشد .
مبلغ پیشنهادی حقوق
هرگز نگویید من در مورد حقوق خود نظری ندارم . رقم پایین اعلام نکنید و ارزش خود را پایین نیاورید ، رقم خیلی بالا هم اعلام نکنید ؛ زیرا رقم های بالا حتما باعث حذف شما خواهد شد . بهترین پاسخ برای حقوق این است که توافق بین طرفین شرط اصلی خواهدبود . به یاد داشته باشید که هر سازمان و اداره ای میزان مشخصی برای حقوق و دستمزد دارد . بهتر است تمام حق و حقوق خود از قبیل بیمه ، سنوات و... را بخواهید . فراموش نکنید که : " جنگ اول به از صلح آخر " !