10000528   @didgah.tv5 
پرسش و پاسخ حقوقی
پرسش : با سلام خواهرم مدتی است به علت اختلاف با همسرش در منزل پدری مان است. آیا بدون حکم دادگاه می‌توانیم جهیزیه‌ی ایشان رو از خانه‌ی همسرش به خانه‌ی پدرم منتقل کنیم.؟ چطور می‌شه جهیزیه رو منتقل کرد که مشکل قانونی نداشته باشه؟

پاسخ: دوست عزیز جهیزیه جزو املاک زن محسوب می وشود چنانچه با شوهر خود برای استرداد جهیزیه توافق دارند میتوان اقدام به برگشت جهیزیه نمود در غیر این صورت باید از طریق طرح دعوای «استرداد جهیزیه» اقدام نمایید. موفق باشید.

پرسش: سلام.عذر میخوام ما یه املاک داشتیم که اون رو به کسی فروختیم و اون فقط نصفه پول رو داد و قرار شد در صورتی که تا یک ماه مابقی رو نداد ما حق فسخ قرارداد رو داشته باشیم و اگه ما قرار داد رو فسخ نکردیم در عوضش اون ماهی دو میلیون به عنوان سود پول به ما بده.
حالا پشیمون شدیم و میخوایم اون ملک رو پس بگیریم میخواستم ببینم آیا قانونا این حق رو داریم؟

پاسخ: دوست عزیز با توجه به اینکه در مبایعه نامه شرطی معین شده که در صورت عدم تحقّق آن شرط در زمان معیّن ، فروشنده (بایع) اختیار فسخ معامله را داشته (خیار تخلّف از شرط) لذا بعد از عدم تحقّق شرط یعنی عدم وصول کل مبلغ در زمان معین بایع اختیار فسخ معامله را خواهید داشت.

پرسش:از آنجا که خانه از مستثنیات دین میباشد از شما سوالی دارم اینکه در قانون حد متعارف منزل یک شخص برای توقیف نشدن چیه؟ به طور مثال قیمت خاصی مورد نظره یا متراژ خاصی .

سوال دیگری دارم بنده به دلیل اتفاقاتی که ممکن است همسرم املاکش را از دست بدهد وآنها را توقیف کنند برای ازدست ندادن حقم مهریه ام را به اجرا گذاشتم و ملکش را توقیف نمودم آیا ممکن است این ملک را نیز از من بگیرند؟

پاسخ: دوست عزیز مسکن مورد نیاز محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی با رعایت شئونات آنها که در عرف رایج است جزو مستثنیات دین می باشد و این به نظر قاضی خواهد بود که تشخیص می دهد در شان او باشد یا خیر؛ چنانچه توقیف نموده اید خیر امکان باز پس گیری نیست.موفق باشید.

پرسش: باعرض سلام و خسته نباشید در خیابانمان به مغازه ای خسارت وارد کرده اند که این صاحب آن از اونجایی که رابطه خوبی با من نداره به من تهمت ارتکاب این کار رو زده و بی آبروم کرده ، اگر بخوام اعاده حیثیت کنم و شکایت کنم آیا افرادی رو به عنوان شاهد لازم دارم یا همین که اون آقا نتونه حرفاش رو ثابت کنه کفایت میکنه؟ ممنون .

پاسخ : دوست عزیز چنانچه از شما شکایت شده و در محکمه ، حکم به بی گناهی و برائت شما صادر گردیده می توانید اعاده ی حیثیت کنید .
در غیر این صورت می توانید تحت عنوان افترا شکایت کنید ، قانونگذار اعلام کرده هرگاه کسی با نوشته یا به صورت نطق یا به هر وسیله دیگر در مجامع به شکل صریح و واضح جرمی را به دیگری نسبت دهد که نتواند درستی امر مورد ادعای خود را ثابت کند و یا اینکه فحشاء را اشاره و صراحت دهد حتی اگر بتواند فحشاء را ثابت نماید کلاً مفتری محسوب می شود .

پرسش : با سلام .من یه چک دارم مبلغ ۲۵ میلیون تومان ... حدود ۶ماه پیش یه ماشین فروختم بهش و تو قولنامه نوشته شد مبلغ ماشین نقدا دریافت شد ، حالا طرف میگه پول ندارم می تونی برو نقدش کن ... میخواستم بدونم میشه کاری کرد از طریق دادگاه یا نه ... تاریخ چک مال ۴روز دیگه هست .

پاسخ: دوست عزیز با برگشت چک موصوف میتوانید برای مطالبه ی وجه آن از طریق دادگاه حقوقی اقدام کنید ، اصولا با توجه به پیروی چک از وصف تجریدی اسناد هیچ ایرادی به چک وارد نیست و وجود چک در ید شما دال بر بدهکاری فرد مذکور دارد .

پرسش : سلام خسته نباشید من پدرم فوت شده خودمم الان ۱۷سالمه می خواستم بدونم حداقل سنی که می شود سندها رو به اسم خودم بزنم کیه (الان همه چی به اسم پدربزرگم که قیممه زده شده ) باید حتما ۱۸بشم یا الانم می تونم اقدام کنم؟

پاسخ : دوست عزیز با گرفتن حکم رشد از دادگاه میتوانید قبل از رسیدن به سن 18 سال مستقلا در اموال خود دخل و تصرف کنید.

پرسش: سلام خواهر من 2 ماه هست عروسی کرده ولی از وقتی عروسی کرده شوهرش نمیگذاره بیاد خونه ما. هر 2 هفته میارش 1 ساعت هستن و باز میبرش . بهش خرجی نمیده .
تنها اجازه نمیده جایی بره . دائما میبرش خونه مادرش یا خونه اقوامش در شهر های دیگه حتی بر خلاف میل خواهرم.حتی لباس نمی خره . تو گرمای تابستون کولر نخریده . هر شب میبردش خونه مادرش .

دیشب پدرم رفت خواهرمو آورد خونه ما. اونها هم هر کار کردند پدرم راهشون نداد و خواهرم رو نذاشت ببرن . حالا تهدید کردن از راه قانونی اقدام می کنند . ایا کاری میتونند بکنند ؟

پاسخ : دوست عزیز، در ابتدای زندگی برای هر زوجی احتمال به وجود آمدن این قبیل مسایل وجود دارد ، بهتر است با صبر و حوصله و کمک گرفتن از بزرگان فامیل و جلسات مشاوره در حل مشکلشان مساعدت کنید.
اما از لحاظ قانونی خواهرتان تا زمانیکه از شوهرش تمکین کند حق نفقه دارد در غیر اینصورت نفقه از وی ساقط و شوهرش با ارائه دادخواست تمکین حق اقامه ی دعوی علیه او را خواهد داشت . موفق باشید.