10000528   @didgah.tv5 
متخصص زنان
کمبود ویتامین دی باعث آلزایمر می شود و تنها آلزایمری است که به هیچ عنوان با درمان دارویی جواب نمی دهد و بسیار کمبود این ویتامین در کشور ما شایع و بالا است و دوم اینکه فراموش کردن اسم ، آلزایمر به حساب نمی آید.
س: لطفا در مورد دردهای دوران قاعدگی و سیکل ماهانه توضیح دهید؟
ج: دردها یا قبل از شیوع پریود شروع می شود یا همان لحظه پریود . آن دردی که همزمان با شروع پریود هست خیلی هم شدید است و باعث می شود خیلی از دانش آموزان نتوانند مدرسه بروند چون به همراه آن اسهال یا معده درد و یا تهوع وجود دارد و همچنان ادامه دارد تا سن بالاتر و اینها بیشتر اختلالات هورمونی به حساب می آید که اکثرا برای کسانی اتفاق می افتد که کیست تخمدانی دارند حتی کسیت های کوچک هم می تواند باعث ریزش مو و یا موی زائد و نازایی به همراه داشته باشد و این افراد مسکن زیاد استفاده می کنند و اگر کیستی هم داشته باشند تبدیل به کیست خونریزی دهنده می شود و باعث می شود اورژانس های جراحی کمک کنند به این مساله بهتر است سریع درمان کنند و در مرحله اول درد اینها خوب می شود . ما در زمان درد تاکید می کنیم کربوهیدرات کمتر مصرف شود و شیرینی جات را کم کنند مایعات بیشتر بخورند و استراحت داشته باشند حتی فعالیت های ورزشی نداشته باشند. حتی حمام رفتن خوب است و هیچ ربطی به درد پریود ندارد.
در مورد کیست و دردهای پریود ریشه های متفاوتی می توانیم پیدا کنیم که شایع ترین اینها ایندومتریوز است یعنی بافت رحم در جای دیگری غیر از رحم می نشیند. همه ما در یک سیکلی خون برگشت داریم به داخل شکم منتهی بعضی ها از لحاظ ژنتیکی استعداد این را دارند که سلولهای آندومتر در داخل خودشان قبول کنند این سلول روی روده می نشیند حتی روی مثانه و پشت رحم روی تخمدان و باعث ایندومتریوز می شود و دردهای بسیار شدیدی دارد و با گذشت زمان بدتر می شود بخاطر اینکه عمق ضایعات بیشتر می شود و درمان بسیار سختی هم دارد و با لاپاروسکوپی تشخیص قطعی می دهیم و ضایعات را عملا از بین می بریم.
خیلی از بد خیمی هایی که در لگن هستند و به ریشه اعصاب رسیده اند هنوز علائم بیرونی ندارند و می توانند دردهای خیلی شدیدی در ضمن سیکل ایجاد کنند .
چیزی که در جوانها شایع هست سه مورد بیشتر نیست اختلالات یا ایندومتریوز یا چسبندگی هایی که به دنبال دارد و مشکلات مربوط به اعصاب و بدخیمی ها و مشکلات گوارشی که همه اینها را می توانیم پیگیری کنیم و به تشخیص قطعی برای درمان برسیم .در هر سنی قابل درمان است منتهی ایندومتریوز درمان دارویی ندارد و با دارو و تزریق خوب نمی شود فقط درمان جراحی دارد و بیشتر نازایی ها علتش ایندومتریوز است.