10000528   @didgah.tv5 
متخصص تغذیه
یکی از معضلات اساسی بینندگان اینست که وزنشان بالا می رود کمی کنترل می کنند وزنشان پاییین می آید و مجدد بر می گردد.
کسانی هستند حرفه ای هستند در سال چند بار رژیم می گیرند و رها می کنند می گویند می شود رژیم غیر قابل برگشت باشد بعضی ها ادعا می کنند فلانی رژیم می دهد غیر قابل برگشت و وزن همیشه پایین می ماند متاسفانه باید گفت آمار این را نشان نمی دهد یکی از پر عود ترین بیماری ها در دنیا چاقی هست بیش از 80 درصد افرادی که رژیم می گیرند در کمتر از دو سال مجدد بر می گردند و کم نیستند افرادی که حتی وزن بالاتر از وزن اولیه بر می گردند پس ما بگوییم رژیمی را رعایت می کنیم و صد در صد بگویند غیر قابل برگشت است یک باور یا تبلیغ نادرست است اما می شود یک سری کارها را کرد که این بازگشت هم احتمالش کمتر باشد یا دیرتر رخ دهد.
چرا یک فرد وقتی وزنش را کم می کند دوباره وزنش بالا می رود ؟ اولین عاملی که باید به آن دقت کرد به طور ناخداگاه بر میگردند به خوردن یا میزان خوردن قبل از رژیم افرادی که به نوعی افزایش وزن را دارند و از غذا خوردن بیش از حد لذت می برند اولین سوالشان هنگامی که می خواهند رژیم را شروع کنند میگویند ما آخر عمر باید رژیم باشیم .
اولین چیز در نوع غذا انتخاب می کنند غذاهایی که یک دفعه محدودش کردند وقتی وزن رسید به چیزی که انتظار دارند بلافاصله این دو تا عادت را برمی گردانند سیستم هورمونی و متابولیک بدن هم همراهی می کند وقتی سریع وزن پایین می آید سوخت و ساز هم پایین می آید از طرفی باعث می شود به نوعی ادامه کاهش وزن مستمر نباشد.
چون بدن سیستم دفاعی دارد و نوع غذا ذائقه و میزان شیرینی و نمک ما همه چیزهایی هست که می توانیم خودمان را عادت بدهیم.
آیا فقط کالری ما را محدود می کند و موفق می کند در رژیم ؟
خیر اینطور نیست یک قسمت انرژی دریافتی در ماه است و یک قسمت انرژی سوخت و ساز کسی که تا دیروز هیچ تحرکی نداشته از امروز که می خواهد رژیم بگیرد می رود ورزشگاه ثبت نام می کند و با شدت بالا ورزش می کند وزن پایین می آید و می گوید دیگر راحت شدم اما به محض ترک ورزش از اول چاق تر می شود.
دو عامل در شیوه زندگی تاثیر دارد در ماندگاری وزن، یکی خواب ماست که زود و به اندازه باشد خواب نامنظم خواب دیر هنگام و خواب کم باعث می شود سوخت و ساز باعث اختلال شود و دیگری زندگی پر استرس است مشغله های زندگی زیاد است و به طور ناخودآگاه ذائقه شان عوض می شود و رو می آورند به مواد قندی و کربوهیدرات های بالا. کسانی که داروهای افسردگی و اختلالات هورمونی استفاده می کنند هم وزنشان بالا می رود.