10000528   @didgah.tv5 
متخصص مغز و اعصاب
سکته های مغزی یکی از نگرانی های ما بوده در رشته مغز و اعصاب و خیلی شایع و نزدیک به ما هست و در معرض خطر هستیم و علت آن ناتوانی است و کسانی که عقلشان را از دست می دهند و فراموشی پیدا می کنند مقام دوم را دارد و سومی علت مرگ است. در کل دنیا در یک مجموعه خیلی وسیع همه دست به دست هم دادند و درمان سریع سکته مغزی راه افتاده مخصوصا در کشور ما و در خیلی از شهرها درمان سکته مغزی سریع و زودرس شده است .
مثلا با اورژانس که تماس گرفته می شود و متوجه می شوند سکته مغزی است در یک مسیر تعیین شده قرار می گیرند و می دانند چه کار کنند و بیمار را در اسرع وقت می رسانند و کار بیمار خارج از روال انجام می شود و اگر شرایطش را داشته باشند در ساعات اولیه برسند و می گوییم ساعت طلایی و دارویی که لخته را حل می کند را تزریق می کنند حتی اگر از ساعت طلایی گذشته باشد با وسایل لخته را خارج می کنند و خیلی نوید بخش و مهم است .
س: سکته مغزی به آنی اتفاق می افتد و اگر نشانه هایش را ندانیم چه می شود و باید چکار کنیم؟
ج: سکته مغزی ناگهانی است و موضعی است ممکن است فردی ناگهان نصف بدنش ضعیف شود ممکن است فقط یک احساس ضعف باشد و بعد هم خوب شود و خیلی مهم است حتی ناگهانی گفتارش مختل شود و این مساله خیلی مهم است و می تواند نشانه باشد و باید بررسی شود.
در مورد سکته مغزی در منزل یا درمانگاه کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم و حتما سیستم های مجهز پزشکی را لازم دارد و سی تی اسکن و انجام کارهای لازم باید انجام شود.
اگر کسی دچار سکته قلبی و مغزی شود اورژانس در بیمارستانهای دانشگاهی در اسرع وقت بیمار را می رسانند و درمانهای لازم را انجام می دهند و دیگر لازم نیست دچار مشکلاتی شوند که کدام بیمارستان بروند و چه کار کنند.
در سالهایی که ما دانشجو بودیم 12 درصد کسانی که سکته مغزی بزرگ می کردند برمی گشتند به شغلشان امروزه شده 38 درصد و پیشرفت چشمگیری است.
سکته مغزی آخر کار نیست و می توانند به زندگی عادی ادامه دهند و روز به روز بهتر هم می شود .
عواملی که باعث سکته مغزی می شوند، دیابت، فشار خون، چربی خون، و بطور کلی زندگی سالم ما را از این مساله دور می کند و بهتر است حواسمان باشد بهترین شیوه زندگی را داشته باشیم.