10000528   @didgah.tv5 
جراح و متخصص زنان و زایمان
در جلسه قبل در مورد زگیل تناسلی صحبت کردیم در مورد پیشگیری از واکسن صحبت کردیم راجع به راههای سرایت هم در واقع بیشترین راهی که هست مردم ترسهای واهی از یک سری استخر هایی که می روند یا حوله هایی که استفاده می کنند و آیا به فرد دیگری منتقل می شود در موارد بسیار نادر است و خیلی ترس نداشته باشند در واقع شبیه به بیماری اچ آی وی هست و راههای سرایتش مثل همان ایدز هست و اگر زندگی سالم داشته باشند پایبندی به خانواده و رعایت تک همسری و همان چیزهایی که در اسلام توصیه می شود داشته باشند بهترین پیشگیری را دارند .
البته بهترین توصیه اینست که حتما در همان سنین نوجوانی واکسیناسیون را شروع کنند و رعایت تک همسری را هم داشته باشند و بهترین روش برای مبتلا نشدن به زگیل تناسلی است اما اگر به هر طریقی فرد دچارش شد زگیل ها را بر می داریم برای اینکه دوز ویروس را کم کنیم ممکن است آنتی ژن ویروس در بدن بماند ولی تعداد ویروسها پایین می آید می توانیم فریز کنیم کوتر شوند حتی لیزر شوند درمان دارویی هم دارد اما تعداد ویروس را در بدن کم می کند ولی قطعی نیست اگر فرد سیستم بدنی قوی داشته باشد می تواند کاملا درمان شود و بیشترین زمان انتقال موقعی هست که ضایعات وجود دارد زمانی که ضایعات از ناحیه تناسلی برداشته می شود انتقال بسیار پایین می آید.
بهترین روش درمان با لیزر است چون میزان عود بسیار کمتر از مواردی است که از فریز استفاده می شود. افرادی که دیابت دارند یا در حال مصرف آنتی بیوتیک ها هستند یا سایر بیماری هایی که به نحوی دچار ضعف ایمنی می شوند خیلی احتمال اینکه اچ پی وی را بگیرند و میزان ویروس در آنها بالا برود و دچار عواقبش شوند و سرطان دهانه رحم بگیرند زیاد است.
عزیزانی که دچار این بیماری می شوند باید فواصلی که مراجعه می کنند برای معاینات دهانه رحم کوتاهتر باشد نمونه های خاصی از دهانه رحمشان گرفته می شود که تغییرات سلولی زودرس دیده شود و اگر به سمت پیشرفت رفته بودند یک سری درمانهای خاصی برایشان انجام می شود.ما نمی خواهیم ترس واهی ایجاد کنیم و هر زگیلی نشانه سرطان نیست.
یکی از چیزهایی که رشد اچ پی وی را سریع و زیاد می کند سیگار است . بهتر است مبتلایان به اچ پی وی سیگار را ترک کنند. ما در سالهای قبل آزمایش اچ آی وی را نداشتیم ولی الان در آزمایش ازدواج می توان قبل از ازدواج آزمایش اچ پی وی را هم چک کنند و درمان زودتر را انجام دهند .