10000528   @didgah.tv5 
متخصص ارتودنسی
س: ما ارتودنسی سریع هم داریم در یک جلسه ؟
ج : خیلی کوشش شده سرعت رشد دندان را سریع کنند البته علم هم خیلی پیشرفت کرده ولی آنچنان که باید این روند انجام پذیر نیست همچنان مثل گذشته درمان ارتودنسی به طور متوسط یک سال و نیم زمان نیاز دارد روند های جدیدی به بازار ارائه شده با دستگاههایی پای دندان را ویبره می کنند تا سرعت را بالا ببرند ولی فقط در حد تحقیقاتی است و عملا برای بیماران استفاده نشده است .
البته تبلیغات دیگری وجود دارد که ارتودنسی یک جلسه ای با لمینیت و کامپوزیت و در یک جلسه با ماده سفید رنگی همه دندانها را پوشش می دهند و دندانها را با مواد یک دست می کنند و دندانها رنگ گچی پیدا می کند که خیلی خوشایند نیست و در آینده دچار مشکل خواهد شد.
فقط به روش مرسوم و زمان دار عمل ارتودنسی خوب است که انجام شود.
س : با افزایش نیرویی که وارد می کنید آیا می توانیم سرعت حرکت را بیشتر کنیم مثلا بیماری بگوید اگر دکتر این سیم را کمی سفت تر می کرد تاثیر بیشتری داشت؟
ج: در درمان ارتودنسی هر چه نیرو لایت تر و مختصر تر وارد شود دندان سریعتر حرکت می کند وقتی نیرو کم باشد دندان سریعتر حرکت می کند بر عکس آن چیزی که تصور می کنیم ما در ارتودنسی راه را به دندان باز می کنیم یک کم فشار می دهیم خودش می رود اگر نیرو را زیاد کنیم تخریبی در استخوان ایجاد می کنیم و یک سری عواقب دارد که استخوان در مقابل حرکت دندان مقاومت می کند و نمی گذارد حرکت کند التهاب در لثه ایجاد می شود تخریب لثه ایجاد می شود و کار ما را پر دردسرتر می کند.
س: ممکن است در شروع پروسه ارتودنسی دندان لق داشته باشیم اما ارتودنسی و فشاری که وارد می شود می تواند باعث لق شدن دندانها شود ؟
ج: در ارتودنسی مختصری لقی ایجاد می شود و کاملا طبیعی است و اشکالی ندارد اما اگر از قبل دندانش لق است مجاز نیستیم دندان را حرکت بدهیم ابتدا باید مشکلات لقی دندان برطرف شود .
البته دندان لق را می توانیم با سیم به دندانهای دیگر بچسبانیم و نگه داریم لقی دندان هم کم کم از بین می رود گاهی درد هم به همراه است و تا یک هفته طبیعی است ولی بعد از آن مدت غیر طبیعی است و ممکن است فشار زیاد وارد شده .
اگر بیماری ، بیماری خاصی دارد مثلا مدت طولانی بخاطر بیماری مجبور بوده استامینوفن بخورد یا کورتون باعث می شود سرعت حرکت دندان کم شود و مانع حرکت شود .
س: طرح لبخند در ارتودنسی یعنی چه؟
ج: ما دندانها را باید در یک جای خاصی بچینیم که وقتی بیمار لبخند می زند خوشایند باشد. یعنی دندانها هنگام خنده کمی دیده شود یا لثه دو یا سه میل دیده شود .