10000528   @didgah.tv5 
اورولوژیست
س: لطفا در مورد بهداشت کلیه توضیح بفرمایید؟
ج: پیشگیری بهتر از درمان است . ما برای اینکه کلیه های سالم داشته باشیم ابتدا باید نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنیم و کسانی که کلیه های خوبی دارند و نرمال کار می کند اینها هر دو ساعت یک بار یک لیوان آب مصرف می کنند و یک مساله دیگر اینکه تغییر رنگ ادرار از رنگ زرد غلیظ به طرف روشن شدن است که کلیه سالم را نشان می دهد بعضی افراد نمی توانند آب بخورند بهتر است چای کم رنگ را جایگزین کنند و آب میوه ها هستند که در اولویت بعدی است ولی از مصرف نوشابه ها و ماالشعیر خودداری شود و دیگری عدم مصرف بی رویه نمک است بعضی ها عادت دارند سر سفره غذا بدون چشیدن طعم غذا نمک مصرف می کنند و باعث خرابی کلیه شود و سنگ سازی می کند.
افرادی که دیابت و فشار خون دارند باعث می شود کلیه عملکرد خوبی نداشته باشد و اینکه آب زیاد باید مصرف شود نمک کم مصرف شود و داروهای فشار خون به موقع مصرف شود.
هر 6 ماه باید به لحاظ سلامتی یک چکاپ بدنی داشته باشیم تا وضعیت کلیه ها را کنترل کنیم مخصوصا باید کنترل کنیم دفع پروتئین نداشته باشیم. بیماری های دیگری مثل سنگ کلیه که باعث خرابی کلیه ها می شود و دیگر وجود بیماری ارثی هست و بیماری کیستیک دارند و حتما باید به موقع درمان شود تا کلیه ها از بین نرود.
هیچ ارتباطی بین سرما و درد کلیه وجود ندارد و اینها بیشتر برای جدار دیواره هاست و عضلات هست که درد می گیرد.
س: خودداری از تخلیه مثانه خیلی مشکلات به وجود می آورد لطفا توضیح دهید؟
ج: در کوتاه مدت مشکل ایجاد نمی کند ولی زمانی مشکل ایجاد می شود که برای بچه ها دستشویی را به تمیز و کثیف تقسیم می کنیم و فقط برای خانه تمیز است و مدرسه دستشویی کثیف دارد و توصیه خیلی بدی است . نگه داشتن ادرار در دراز مدت مشکل ایجاد می کند و یا تکرر ادرار با داشتن کوچکترین علامت دستشویی باید تخیله کنند که با مرور زمان مثانه شان کوچک می شود و دچار تکرر ادرار مزمن می شوند.
به صورت نرمال هر فردی باید در طول 24 ساعت بسته به مصرف مایعات 6 تا 7 بار تخلیه ادرار داشته باشد و زود به زود رفتن هم خوب نیست و دیر رفتن هم خوب نیست.
س: ما آنتی بیوتیک را عموما نادرست مصرف می کنیم و عفونت ها تکرار شدنی می شود . لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید؟
ج: یکی از مواردی که کلیه ها را خراب می کند مصرف بی رویه داروها از جمله مسکن است که به کلیه ها صدمه می زند و در خصوص عود بیماری و عفونت باید به متخصص مراجعه کنند و منظم درمان را پیگیر باشند.