10000528   @didgah.tv5 
متخصص گوارش کودکان
س: آیا راهکاری برای پیشگیری از پیدایش زردی در نوزادان وجود دارد یا خیر؟
ج: زردی نوزادان موضوع شایعی است به طوری که بیش از نیمی از بچه هایی که به موقع به دنیا آمدند در هفته های اول ممکن است چند روزی را درگیر زردی باشند بعضی از بچه هایی که زود به دنیا آمدند بیشتر ممکن است درگیر زردی باشند.
علل زردی خیلی متفاوت است بنابراین ممکن است یک راهکار ساده برای پیشگیری وجود نداشته باشد اینکه بدانند امری شایع است و اکثر اوقات بدون دردسر و بدون اینکه عارضه برای بچه ایجاد کند رفع می شود خیلی مساله مهمی است ولی بدانند در بعضی بچه ها احتمال اینکه زردی رخ دهد بیشتر است.
اگر بچه ای زودتر از 37 هفته در دوران بارداری به دنیا بیاید می گوییم زود به دنیا آمده و بچه هایی که مادرانشان گروه خونی o مثبت دارند بیشتر احتمال خطر دارند خصوصا اگر پدر A یا B باشد احتمال خطر بیشتر است .
گاهی اوقات بعضی مادران شیرشان ماده ای دارد که باعث زردی می شود و این زردی پایدار است بنابراین باید بدانند که زود مراجعه کنند و درمان کنند.
اگر به موقع اقدام نکنند ممکن است روی مغز اثر بگذارد و بچه باعث تشنج شود و دچار عقب ماندگی شود و حرکتش را از دست بدهد.
س: زردی ممکن است باعث کند ذهنی در بزرگسالی شود؟
ج: بله زردی اگر شدید شود روی مغز اثر می گذارد اما اگر کم باشد خیر اگر فقط زردی در ناحیه سر تا گردن باشد حدود 5 است ولی اگر به پایین هم بیاید و زرد شود حدود 7 می شود اگر بالای پا و ران زرد باشد 12 است و همینطور بالاتر میشود هر وقت اندام تحتانی و کف دستها زرد شد زنگ خطر جدی است.
بهتر است آزمایش خون انجام شود و یا با دستگاه می سنجند و اگر دستگاه بیشتر از 12 نشان داد حتما آزمایش خون بدهند تا مطمئن شوند اگر مشکل از کبد باشد رنگ ادرار به پر رنگی می زند و رنگ مدفوع به کم رنگی در حالی که رنگ مدفوع نوزاد در حالت طبیعی زرد مایل به قهوه ای است.
در زردی معمولی که زیاد بالا نیست حدودا" 60 درصد زرد می شوند و در کشور ما مقداری بالاتر است در نوزادان زود رس 80 درصد زردی وجود دارد.
س: آیا در دوران بارداری می توانند کاری کنند که بچه شان زردی نگیرد ؟
ج: زردی در گروه خونی منفی مادران نمی رویم بخاطر اقدامات پیشگیرانه پزشکان است که انجام دادند اگر مادر گروه خون منفی داشته باشد و کارهای لازم را انجام ندهد در بچه دوم با خطر بیشتری روبه رو هست. مادرانی که در گروه خونی O مثبت هستند خیلی در خطر هستند زود به زود باید مراجعه کنند و شیر دهی کافی مادر خیلی در پیشگیری زردی نقش دارد.
درمانهای خانگی که مادر بزرگ ها تجویز می کنند مثل شیر خشت یا ترنجبین اینها نمی توانند بی اثر باشند ولی اگر به اندازه ای که باید اثر کند بدهند ما از عوارضش می ترسیم چون ممکن است این مواد باعث ایجاد اسهال شود و بدنشان کم آب شود ولی از نظر علمی معتبر نیست