10000528   @didgah.tv5 
دیدگاه 20 شهریور
نظرتون درباره ما چیه؟
لطفا همین الان الان، بدون هیچ معطلی، ما رو راهنمایی کنین:
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس : ۱۶۲ / روابط عمومی صدا و سیما
لطفا و حتما از دیدگاه نام ببرید!


جالب انگیز:
غیر اخلاقی ترین عادت بشر این است که مدام و بی وقفه درباره هرکس و هر چیزی پیش از آنکه بفهمد و درک کند قضاوت می کند... این آمادگی پرشور برای قضاوت کردن نفرت انگیز ترین حماقت و مخرب ترین شرارت هاست!
وصیت خیانت شده/ میلان کوندرا


سلام دیدگاهیان جان
عزیزان... عزاداری ها و سوگواری هاتون قبول
به دیدگاه این نوبت یعنی دیدگاه بیستم شهریورماه سال 1398 هم خوش اومدین... نیاز به یادآوری نیست که چیزی نمونده که نصف سال رو از سر بگذرونیم... خوش به حال اونایی که تا تموم نشده و اون کاسه هه لبریز نشده یه خلوتی می کنن و یه مرور و یه برنامه ریزی ... و آگاهانه و با دید باز باقی روزها رو پیش می رن...

پسسسس امیدوارم تا اینجا برنامه از سال 98 رضایت کافی و وافی رو داشته باشین... لطفا نظرتون رو در این باره سر سجاده ها با صفاتون با خود خود صاحب مجلس در میون بذارین و لاغیر... برای این مامور و سایرین نیازمندان هم دعای فهم و درک و آرامش و رشد هرگز نشه فراموش...

قوانین دیدگاه:
لطفا! پیامها در چارچوب موضوعات یا پیامهای درج شده باشن، در ابتدای هر پیام حتما اسم خودتون رو بنویسین در غیر اینصورت درج پیام ممکن نیست... همچنین مشخصات دیگرتون مثل سن و شهر لطفا درج شود ... از چسباندن کلمات به هم و شکسته نوشتن واژه ها نیز لطفا پرهیز فرمایید... سعی شود پیامها هنگام ارسال کوتاه کوتاه و پشت سرهم باشند تا انتخاب آنها بهتر صورت گیرد.

موضوع زیر ذره بین:
برداشت و درک شما از واقعه عاشورا چیست؟ مگر نمی گوییم که : کل یوم عاشورا / کل ارض کربلا... هر روز عاشورا و هرجا کربلا است؟ پس چرا بسیاری از ما ، عاشورایی و کربلایی بودن را محدود به چند روز و چند رفتار خاص می دانیم؟ مثلا حکایت کودکان و طفلان مظلوم کاروان آن حضرت را می خوانیم اما برای یتیمان و کودکان گرفتار و مظلوم کاری نمی کنیم؟ یا : دستگیر مظلوم و خار چشم ظالم نمی شویم؟ خود شما حسینی و عاشورایی بودن را در چه می دانید؟ چرا با توجه به روشنگری و تاکید بزرگانی مثل استاد شهید مطهری در کتاب مهم و موثر "حماسه حسینی" بسیاری از ما درگیر تحریفات و سطح این واقعه عظیم پر مفهوم می شویم و کمتر در معنای این نهضت، عمیق می شویم؟

نزدیکان به تماس مامورانه:
نگاورا
رها حسینی راد
ریحانه 16 قم
و رودابه روشنی 23 کرمانشاه

دین محمدی از تربت جام:
پیام اولی / راستش دوساله که خواننده خاموشم... راستش من باشگاه رو فقط از پیام نما میخونم وهمیشه دوبارمی خونم تاهم بفهمم وهم بهتردرس بگیرم...

سحری خانوووم 18:
ماموری زنگ زدم 162 از باشگاه حمایت کردم ولی خیلی بد شد بعد یه عالمه حمایت و تشکر کردن از باشگاه برگشت پرسید دیدگاه مال کدوم شبکه است؟منم گفتم شبکه پنج... ببین چقدر ما دیدگاهیا غریب موندیم ....

الهام 24 بیرجند:
خخخخخخخ وااااااای مأموری الان ی پیام واسه حمایت از باشگاه فرستادم... انقدررر کتابی بود که خودم از نوشته ام خنده ام گرفت. چه برسه به اونی که میخونش!

زینب از مشهد :
سلام. ماموری؟ دیدم باشگاه بروز شده. چقدر کم صحبت کردی.. احساس کردم ناراحتی.. حالا نمی دونم چون ایام محرمه خواستی شوخی نکنی یا اینکه از چیزی دلخوری... به هر حال ماموری..دیدگاه برام خوشحال کننده نیست اگه تو نباشی یا کم باشی...حتی اگه پیامم هم درج شده باشه...

ریحانه 17 / مشهد :
گفتم برای آخرین بار هم چک کنم بعد بخوابم . . . و چه خوب که بروز شده بود ! حیرون شدم از اینکه گفتی تا ده شب درگیر دیدگاه بودی... از اینکه گفتی یه ویراستاری ناراحت شدم !! من فکر نمی کنم اینطور باشه ! .... بعضی وقتا انقدر درگیر به سر و سینه زدن میشیم که یادمون میره چرا ؟ اصلا چرا امام از همه چی گذشت ؟ من ترجیح میدم بیشتر درباره این فکر کنم تا اینکه تا صبح تو هیئت باشم و نماز صبحم قضا بشه ! البته که هر چیزی جای خودش رو داره و باید به اندازش باشه!

فاطمه از تکاب :
سلام خسته نباشید و عزاداری هاتون ان شاءالله در دفتر امام حسین (ع) ثبت بشه...همین الان داشتم اون شعری که از مرحوم سهراب سپهری گذاشته بودی رو میخوندم (آخه همشو نوشتم) واقعا من وقتی این جملات دل انگیز و زیبا رو میخونم خیلی آرامش میگیرم.وقتی هرچه میخواهد دل تنگت بگو های بچه ها رو خوندم فهمیدم که شاید شرایط من در مقابل شرایط اونا زیاد یا اصلاهم سخت نبوده! فهمیدم که بعضیاشون واقعا چقدر سختی کشیدن اما نشکستن.خب عشق هم یعنی همین.عشق فقط تو یه چیز خلاصه نمیشه و میشه به اون چیزی که دوست داریم وهست عشق بورزیم که بالاترین و مهمترینش عشق به خداست.اگه واقعا عاشق خدا باشی تو هرشرایطی که باشی یه جوری دستت رو می گیره که خودتم باور نمیکنی، تجربش کردم.

مینا پورهدایت / مشهد:
پیام اولی/ حرف دلم اینه که من باردارم اماهمسرم ازم دوره و دلم براش خیلی تنگ میشه... به امیدروزی که همیشه کنارهم زندگی کنیم.

آیناز فرخی ۸۴:
سلام شاید باورت نشه ولی بر عکس دفعات قبل وقتی دیدگاه رو خوندم حالم بد شد خیلی ناراحت شدم.

محفوظ :
چقدر حرفای یاسمین به دل من نشست. دمت گرم آبجی جان... جواب دادن به موضوع این هفته چقدر سخت بود. هیچوقت با هیچ کس درد دل نکردم. بلد نیستم. بعضی وقتا قلبم از درد تیر میکشه اما نمی تونم حرف بزنم اصلا درمورد چی حرف بزنم. با کی ؟ همیشه یه دختر خوشگل مرفه بی درد بودم. البته رو ظاهر. ولی درستشم همینه. واسه چی باید حرفام رو جار بزنم؟ . همیشه نقش یه آدم قوی و بی درد و بی مشکل رو بازی کردم. انقدر که خودمم باورم شده. اما دلم داره می ترکه. آخرشم یه وقتی توی خواب سکته می کنم!

آتنا :
وقتی پیام چند تا از دوستان که در مورد پدرشون بود رو خوندم یه حالی شدم، از خودم بدم اومد، وقتایی که بابام عصبی می شد و مامانم رو کتک میزد آرزوی مرگش رو می کردم، ولی حقیقتش اینه که من عااشق بابامم،با همه ی بداخلاقیاش،حرفای غیر منطقیش،افکار قدیمیش، با وجود همه ی اینا خیلی دوستش دارم،چون بابامه. بابام با این فکر و خیالای بیخودی که می کنه داره خودش رو نابود میکنه ماموری روز به روز لاغر تر و ضعیف تر میشه،جلو چشام داره آب میشه. خیلی حس بدی دارم ماموری، از یه طرف خییلی از دست بابام ناراحتم از یه طرفم واقعااا دوستش دارم نمی دونم حس من رو درک میکنی یا نه اما خیلی حس بدیه، راستی یه خبر خوبم برات دارم، فنچ هام سه تا تخم کوچولو گذاشتن، بابام میگه فردا هم یه دونا دیگه تخم میزارن،خیلی خوشحالم کلی ذوق دارم، اگه بدونی تخم هاشون چقدر کوچولو و بامزست، وااااییی یعنی جوجه هاشون چه شکلی میشن؟

فاطیما دختر طبیعت:
سلام من پیام اولی ام از وقتی پیامای دوستان رو خوندم به این پی بردم فقط من نیستم که رنج دیدم. یا اینکه زندگی خوبی ندارم. فهمیدم که خانواده هایی بدترازمن هستن که ما فرزندها رو درک نمی کنن و کلی توقعات بیجا دارن،در کل خداهمیشه سایه پدر و مادر ها را و بالای سرفرزندها نگهداره حتی اگه معتاد یا پرخاشگر یا فقیرهستن... آمین.

درنا 25 تبریز:
اون دوستمون که گفت می خواست بره کلاس و کتاب بگیره واسه کنکورش، باید بدونه که چند تا از دوستای دیدگاهیمون بدون کلاس و... بهترین رتبه ها رو آوردن، پس غصه این رو نخوره، تازه خود من واسه کنکورم دارم از کتابای کتابخونه استفاده می کنم، چون چند میلیون ندارم بخرم، از کتابخونه امانت می گیرم و می خونم، خیلی هم عالیه. بعدشم هیچ ناراحت نباشه، تو روزای سخته که آدم دوست رو از دوست نما، تشخیص می ده. اگه کسی کمکشون می کنه، دوسشون داره، منم چنین روزایی رو تجربه کردم، مأمورکم ما کلا رسممون تو فامیل این جوریه که مواقع سختی، به داد هم برسیم. یه زمونی اونا به داد ما رسیدن، الان هم گاهی ما به دادشون می رسیم، چه اشکالی داره؟ بنی آدم اعضای یک پیکرن خب. همیشه وضع این جوری نمی مونه که.

زهرا ۱۸ یزد:
خودت از گلوت آرزوتو نبر واقعا خوب باش وانمود نکن این یه بخش از یه آهنگه که باعث شد یاد این بیفتم که خودم با انتخاب رشتم یجورایی باعث شدم آرزومو از دست بدم درحالیکه میتونستم بهش برسم اونموقع فک میکردم دارم واقع گرایانه فک میکنم حالا میبینم هنووزم دلم میخواد یه روزنامه نگار باشم نه یه معلم که اول از همه انتخابش کردم و احتمال قبولی هم زیاااده ای کااااش روزنامه نگاریو اول میزدم یا مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و نمی رفتم.

سعیده نبی زاده 20 شهریور! :
با بخش زیادی از حرفای محمد آبانی موافقم منتهی به نظر من هر جا رو خودت می تونی بهتر بسازیش چیزای بد هست نبینیم خودمون بهترش کنیم من اینستاگرام هستم پست و استوری آگاهی طور میذارم مذهبی اخلاقی و... میخواستم حذف کنم ولی مذهبیا گفتن نرم میدون جنگ فرهنگی رو رها نکنم گفتن افسر جنگ نرم باشم. منم هر چیزی که فکر کنم اشتباهه اونجا میگم... در ادامه حرف آقا مهدی برومند بگم اولا که کسانی که حیوان آزاری می کنن خیلیاشون توی همین دنیا جزاشون رو می بینن مثل شخصی که الاغی رو زجر کش کرد اشک حیوان درمیومد دوماه طول کشید الاغه مرد بعدش خودش مرگ مغزی شد و ۱۰ سال روی تخت موند تا مرد. در ضمن پوشاکی که از پوست و خز حیوانات ساخته شدن نمیشه باهاشون نماز خوند.

میترا 17 آبدانان:
آه ای من، ای من گم گشته ام / ای من غرق توهم گشته ام / سالها در انتظارت سوختم/ ز اشتیاقت شعله ها اندوختم / درد ما درد جدایی از خداست / درد ما بیگانگی با کربلاست! / العطش ای ابر رحمانی ببار! / سوختم در شعله های انتظار / راهی دشت رهایی گشته ام / باز امشب کربلایی گشته ام / کربلا در سینه ی دلخسته هاست / کربلا از باقی مردم جداست / کربلا در جانماز جبهه بود / کربلا با سوز و ساز جبهه بود / شعله می زد نینوا در نایشان/ کربلا در کوله پشتی هایشان / باز می شد با مفاتیح الجنان / چشمشان تا بیکران آسمان...

عاطیناز 23:
بچه مسلمون توی بهترین دو راهی ای که گیر میکنه کجاست؟ ... بین الحرمینه! الهی این دو راهی قسمت هممون بشه من واقعا حسرتش رو می خورم! ... یادش بخیر میگفتی برید جلو در خونه خودتون بازی کنید یاد یه چی افتادم؟ چند ماه پیش که باباجونم ناخوش بود، مامانی به بچه هایی که توی کوچه بازی می کردن، همون جمله معروف رو می گفت. آخه جلو در ما بودن خیلی هم شلوغ می کردن با توپ می کوبیدن به درمون. گیردادنهای مامان باعث شد اینا برن حیاط مسجد واسه فوتبال بازی کردن. تا اینکه دیروز دیدم همون بچه ها شدن هیئتی و چای می ریزن واسه عزادارها! ... به مامانم می گم سبب خیر شدین ها....

نگاورا :
به نظر من عاشورا از جامع ترین کتب آموزش انسانیت به شمار میاد:
مقابله با ظلم تا پای جان، تلاش برای مساعد ساختن زمینه ی اجرای عدالت، دل بریدن از دنیا و عزیزان برای خدا، نمایان کردن قبح بد عهدی... زیبایی همیاری و کمک به دیگران، زیبایی وفای به عهد حتی در سخت ترین شرایط، از خود گذشتگی، نابود نشدن انسانیت حتی با مرگ، فنا شدن بوسیله ی حیله و بد ذاتی حین حیات، و و و... بطور کلی نظر من در مورد مسایلی که درگیر ظواهر و ریا شده اینه که از همراهی کردن دیگران در اجرای اشتباه مراسمات و اعمال خودداری کنیم و به اصل و ذات اون رجوع کنیم. خیلی ها فقط دین دان هستند، نه دین دار! ... یادم نیست که سخنرانی چه عزیزی ازتلویزیون پخش میشد، ولی یک جمله ای شنیدم که تو اتاقم کلی بهش فکر کردم. فرمودن: مدیونی فقط بدهکاری و پس دادن لطف نیست، وقتی به کسی قولی میدی و عمل نمیکنی مدیونی. بیشتر از جنگ وحشیانه ی یزید و نحوه ی شهادت یارای امام و زجری که اسیر ها کشیدن، خالی کردن پشتشون توسط مردم کوفه اشکمو در میاره. اونجایی که مسلم بن عقیل میفهمه بیعتشون واقعی نیست و براش مهم نیست که کشته میشه، نگران امام (ع) میشه که برای چه مردمی داره خودش رو به خطر میندازه! حسودی داره...حسودی میکنم، عشق میکنم و افتخار میکنم به این همه از خود گذشتی که میدونم هر کسی توانش رو نداره...

فاطمه سعادتمند 21:
محرم هرسال می آید و هر بار حسین علیه السلام ندا سر می‌دهند : آیا یاری دهنده ای هست ؟ باباااا ما باید به فهمی رسیده باشیم که امام زمانمون رو دریابیم . با سبک زندگی مون با الگو پذیری از محرم با یار امام زمان بودن با استقامت در مسیر صحیح و متقن ... با پیام شهناز ۱۸ درود یاد این آیه در سوره حدید افتادم که میگه لکی لاتیئسوا ما فاتکم و لا تفرحووووا ،، میگه اگه بدونی این اتفاقات نزد خدا ثبت شده است اون وقت ، بر اون چیزی که از دست دادی ، غصه نمی‌خوری و از چیزهایی که به دست می‌آورید ، هم شاد نمی‌شوی در واقع به تعادل رفتاری و شخصیت می‌رسید.

فاطمه قادری 18 كرمان :
سلام عزیزان دل. شاید اونطور كه باید و شاید به شناخت دقیقی از امام حسین (ع) و واقعه عاشورا نرسیدیم و خیال میكنیم كه عاشورا و كربلا فقط محدود به همین جند روز هست و متاسفانه اینا همه از ناآگاهی و ضعف ایمانمون نشأت میگره. واسه حسینی و عاشورایی بودن باید پیرو راه امام حسین (ع) باشیم اخلاق و رفتار قابل پسندی داشته باشیم ، یاری گر مظلومان و فقیران باشیم، انسانیت و مردانگی رو فراموش نكنیم و... یاحسین

پریسا مدل 71 لرستان :
آخ مأمور با این مطلبی که گذاشتی دقیقا حرف دل من و خیلیای دیگه رو زدی... بعضی از افراد فقط در ایام خاص رنگ وبوی مسلمون شدن و مؤمن بودن رو به خودشون میگیرن بعد از این ایام دوباره همه چیز برمیگرده. مشکل از اونجایی شروع میشه که ما اصل و بی خیالش شدیم چسبیدیم به فرع... چرا اینقدر درگیر حاشیه هستیم همیشه؟ امام حسین قیام کرد برای مردانگی. دین واقعی. انسانیت که تقریبا ما این مسائل رو نادیده میگیریم... ولی در عوض فکر می‌کنیم اگه کلی رسومات بیخود رو به جا بیاریم در این ایام امام حسین خیلی خشنود میشه اما سرسوزنی راه اون عزیز رو ادامه نمیدیم... کاش ما جای سینه زدن هامون کمی سینه هامون رو لبریز از عشق حسین می کردیم... کاش جای زنجیر زدن هامون زنجیر انسانیت حسینی رو پاره نمی‌کردیم... کاش جای این همه نذری دادن های افراطی، این همه موادغذایی رو در طی سال بین فقرا تقسیم می کردیم...

سعید 29 ابهر :
بخدا اینهمه بی حیایی حیرت آور است! در مجالس عروسی ، سیزده بدرو . . . کلی اسراف می شود و آنجا کسی به فکر فقرا نیست! اما فقط در مجلس عزای سالار شهیدان حرفهای دشمنان و شبکه های معاند ماهواره ای و مجازی را می زنند و به فکر فقرا هستنند ! تازه یاد اسراف می افتنند! چطور منطق و صداقتشان را باور کنیم؟! ... اما دلیل اینکه ما نتونستیم عاشورایی و کربلایی بودن را درک بکنیم و در زندگیمان اجرا نکنیم ، هوای نفسانی و دنیا طلبی ما است ، دلیلش نداشتن باور قلبی و آگاهی نداشتن به دلیل اصلی قیام امام حسین ( ع ) است... به نظر من دلیل اصلی که ما را درگیر تحریفات این واقعه عظیم کرده علاقه بشر به افسانه سازی و اسطوره های خیالی است ، بقول استاد مطهری این روزها باید برای تحریفات واقعه کربلا گریست!

سجاد 19 آلمجق:
با سلام من عاشق محرم هستم از همین حالا نه از چند سال پیش گدای حسینم. آخه چقدر یک آدم می تونه کامل و تاثیر گذار باشه که حرفش نه ماه ها، نه سال ها، بلکه قرن ها شنیده بشه اما یک نظر فرض کنید دشمنی بخواد به کشوری حمله کنه. مسلما هدفش تسخیر پایتخت هست اما از مرز شروع میکنه. درسته که تو درس امامان پایتخت انسانیته اما رها کردن این مرز (اینجا همون عزاداری ) کار عقلانی نیست بلکه اگه شما می خوای پایتخت رو حفظ کنی باید مرز رو حفظ کنی... یک نفر ممکنه خیلی عالم باشه ممکنه خیلی زرنگ باشه ممکنه خیلی قشنگ حرف بزنه وهمین شخص میتونه توی فلسفه و علم عاشورا و عزاداری هیچی ندونه و حتی با رهاکردن مرز هدف دشمن رو دنبال کنه... پس هر چیزی رو از هر کسی قبول نکن حتی اگه واژه دکتر کنار اسمش باشه. بعضیا بهتره خودشون انسانیت یاد بگیرند بعد به عزاداریها گیر بدن... همین شمایی که گریه عزاداران رو نمیخوای و حرف انسانیت میزنی داری ضد انسانیت عمل میکنی!

رها حسینی راد:
عاشورا قضیه شخصی نیست بلکه جریان تاریخی و سنت اسلامیست. به نظر من تحریف و ظهور ادیان جدید جامعه رو به بی اعتقادی به سنت ها سوق میده در نتیجه به همدیگه هم بی توجه میشیم.

الهه 15 :
پیام اولی / سلام می دونید حاج آقای مسجدمون می گفت: این روزا بر می دارن نوحه ها رو به سبک آهنگ می خوانند که هیچ، تازه بالا و پایین هم می پرن و خیلی کارهای دیگه... خدایی اینا شرم نمی کنن تو مجلس عزای امام حسین از این کارا می کنن؟ حتی بعضی جاها به خصوص شهر های بزرگ برخی از این هیئت ها سخنرانی نمی کنن و در مورد امام حسین و دینمون نمی گن... ازشونم می پرسی برای چی این کارو می کنین؟ میگن جوونا حوصله ندارن و ما برای جذب جوونا این کارو می کنیم...

ریحانه 16 قم:
از نظر بنده حسینی بودن یعنی امام زمانی بودن.امام حسین(ع)هم امام زمان دوران خودشون بودن.ما اکثرا فقط در محرم بویژه دهه اول عاشورایی و حسینی هستیم و دراثباتش همین بس که ظهورامام عصرمون هنوزنرسیده! بقول استادپناهیان : همه این جوونای هیئتی که نوکر و سینه زن اباعبدالله هستن نه، اما نصفشون اگر کربلا بودن برای امام حسین(ع) پرپر میشدن! پس امام زمان ماچرا نمیان؟ ایشون که فقط313 نفر میخوان! چون کارکرد یاوران امام حسین(ع) وحضرت مهدی(عج) فرق داره. تفاوتش چیه؟ اینه که یاران ارباب یک شب از همه دنیا دست کشیدن و به شهادت رسیدن و حسینی شدن! اما یاران ابا صالح باید از دنیا با اینکه "زنده" اند دست بکشن! یعنی در کربلا یک روزعاشورایی شدن کافی بود اما برای حجة بن الحسن باید "همیشه"عاشورایی باشی... باید تمام عمرت اعلام براعت و نفرت کنی با دشمن و چهره اصلی اون رو به بقیه نشون بدی نه فقط 10 روز محرم! یعنی هر روز حمایت و طرفداری کنی ازعلی اصغرای زمانت که دارن پرپرمیشن. یعنی هواست باشه هر روزیک فتنه بر پاست ... تو مراقب باش به بهای مال دنیا امامت رونفروشی...

پری.پرند 31 :
مامور ... انصافا کدوم یک از ما می تونه بگه صدر در صد اگه تو اون زمان بوده از یاران امام حسین باقی می مونده!هیچ کس نمیتونه قاطعانه به سوال جواب بده. توی هر دوره ای یه امام وجود داشته. اون موقع امام حسین ع بوده.الان امام زمان عج هست ولی آیا همه اونایی که الان میگن اگه تو دوره امام حسین بودن از ایشون حمایت می کردن، الان سرباز امام زمان هستن؟ من منظورم از این حرفها فقط دیگران نیست ها.اول از همه خودم رو میگم.منی که این همه از بر تنهایی امام حسین گریه کردم آیا به تنهایی امام زمانم فکر می کنم؟

مسعودم از اصفهان :
سلام صادقونه بگم به دلیل مشکل اعتیادم اگه توجیه (!) نباشه کوتاهی خیلی کردم و نتونستم از خجالت امام حسین(ع) دربیام ولی ازته دل عاشقشم... ای کاش فقط زبونی نباشه درعمل هم بتونم راه امام حسین وعاشورا رو ادامه بدم... شرمنده خدا و امام حسینم رو سیاهم، امیدوارم پدربشری 17و همه بیمارایی که روی تخت بیمارستانها هستن سلامتی شون رو توی این شبهای عزیز به دست بیارن ... التماس دعا خیییلیییی... یاعلی.

حسین صالح جعفریه قم:
حسینی بودن رو درجهاد هرروزه می دونم!! اینکه نذارم حسین درونم به دست یزید لعنه الله علیه درونم کشته بشه.! یادم نره که من دارم زیر آسمونی زندگی می کنم که امانتدار خون شش ماهه کربلاست... باید هر روزحسینی بود نه صرف10روز یا40روز.علت این سطحی نگری هم ولع کم خودمونه. باید روحمون عطش داشته باشه در مورد این مسائل مهم... شورحسینی مهمه ولی شعورحسینی قطعا مهمتره... چون تمام طول سال با ماست.و اینکه یادمون نره امام حسین(ع) تشنه آب زلال نبود... تشنه زلال شدن همچون آب بود.

یاسی عشق ریاضی :
کربلا کجاست ؟ به نظر من کربلا همین جاست . عده ی بسیاری نیاز به کمک دارند . بعضی از همشهری های مان با شکم گرسنه میخوابند . بچه هایی هستند که کیفی ندارند تا دفتر مشق شان را در آن بگذارند . شاید دفتر مشق هم نداشته باشند . هستند آنهایی که از پس هزینه های درمانی خود بر نمی آیند یا کسانی که بدهی هایشان سال هاست آنها را دور از خانه نگه داشته است . به نظر من اگر به اینان کمک کنیم ، امام حسین بیشتر خوشحال میشود . من تا جایی که می تونم به بقیه کمک میکنم تا امام حسین رو خوشحال کنم . من نمیگم آدم خوبی ام ولی تلاش میکنم که بد نباشم...

فرشته 19:
سلام مامورجان درباره ی این موضوع باید بگم که ما متاسفانه فقط یاد گرفتیم هی برای دیگران نسخه بپیچیم ولی خودمون قدم از قدم بر نمی داریم. درک درستیم ازواقعه ی عاشورا نداریم چون نمی تونیم خودمونو جاشون بذاریم.

زهره از جیرفت:
سلام . مساله امر به معروف اینقدر مساله مهمی است که مولایمان حسین ع برای بر پاداشتن ان قیام می کنند ...و فلسفه عاشورا تشخیص حق از باطل است!

امیر۱۷ الشتر:
سلام مگه ما نمی گیم امام حسین برای اسلام و نماز شهید شده؟ امام مگه وسط جنگ از نمازش گذشت؟ نه... ولی ما ها تا ساعت ۲ شب عزاداری می کنیم برای امام ولی غافل از نمازمونیم! یه دوست طلبه دارم که توی همین شبها داشتیم در مورد واقعه عاشورا حرف می زدیم ساکت بود و هیچی نمیگفت، بعد تموم شدن حرفامون گفت: حالا صبر کنید من براتون بگم و شروع کرد به گفتن اصل ماجرا... بعدش که حرف میزد ما میگفتیم نه بابا فلانی اینطور گفته و.... ولی اون آروم جوابمون رو داد و روشن خاموشمون کرد و اتفاقا ایشونم گفت: کتاب حماسه حسینی رو از شهید مطهری رو بخونید! ... ما چون این عقاید رو داشتیم نتونستیم حرفش رو خوب پایین ببریم و هضم کنیم چون تغییر عقیده برامون سخته.

فوزی 19سرپلذهاب:
و گمان نکنید آنان که در راه خداشهید شده اند مرده اند ، بلکه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند. سلام به همگی، در واقع قیام امام حسین(ع) که سلام و درود الله بر ایشان باد،برای زنده نگه داشتن راه اسلام و شهادت ایشان وسیله یاراهی برای رسیدن به هدف شون که امر به معروف ونهی از منکر بود، اماحسین(ع ) می فرمایند: مرگ باعزت از زندگی با ذلت برتر است، در واقع ایشان ذلت رو در اسیر بودن و دربند دیگران زندگی کردن میدونستن، و متأسفانه چیزی که ما این روزا درگیرشیم اینه که: ما بیشتر مادیات رو در نظر می گیریم وبه خاطر خودمون زندگی نمی کنیم و در بند و اسیر حرف مردمیم، و فراموش کردیم دقیقا عزت یعنی چی! ؟ انقدر درگیر مادیات وزندگی دنیا شدیم که راه درست زندگی کردن و متأسفانه معنویات رو فراموش کردیم، انقدر درگیر خودمون و خودخواهی شدیم،که فراموش کردیم ، غیر از ما دیگران هم حق زندگی کردن دارن و دور و برمون رو خوب نمی بینم ، فراموش کردیم که هرچیزی حدی داره و نباید زیاد به این دنیا و مادیات دل خوش کرد.

اسما 76 :
یه فیلم دیدم که یه آقایی نوزادش رو آورد و یه آقای دیگه ای که انگار عالم و بزرگشون بود با قمه روی سر نوزاد رو برش میزد که خون بیاد... اون طفلک چنان گریه میکرد که دل سنگ آب میشد، وحشتناک بود. میگفت بخاطر آقا امام حسین، ریختن خون بچه ثواب داره!!! بعد این طبیعیه؟! ... یعنی با خودشون فکر نکردن که این کار بجز آسیب به اون نوزاد چه تبعات دیگه ای هم داره؟ چند نفر با دیدن این فیلم ها بیزار میشن از دینی که شکنجه کردن یه بچه رو ثواب میدونه؟ اینا نمونه بارز اسلام هراسی نیست؟ اینا جهل و خرافاتیه که با سوء استفاده از نام اسلام، دانسته و ندانسته وارد دین مون شده...

فاطمه ۱۹ زاهدان:
اگرما اهل سنت در دهه محرم لباس سیاه نمی پوشیم و مراسم عزاداری برگزار نمی کنیم این هرگز به معنای آن نیست که ما در مقابل حادثه شهادت حضرت امام حسین غمگین نیستیم ... بلکه این فقط بر اساس یک مسئله فقهی است که درعقیده ی اهل سنت وجود دارد...

لاله 24 گهرو:
سلام خوبی؟ من که خوبم! مگه میشه تو عزاداری امام حسین خوب نباشی؟! اصلا خود به خود حال آدم خوب میشه ! چون بعد معنوی بالایی داره!

رضا در مسیر خوشبختی :
امام حسین علیه السلام می فرمایند: بترسید از ستم در حق کسانی که جز خدا فریادرس دیگری ندارند! ... سلام خوبین ؟ عزاداری هاتون قبول باشه وفرا رسیدن عاشورا رو تسلیت می گم. امام حسین (ع) فرمودند : اگر دین ندارید ، آزاده باشید . . . اگه تونستی از هر چیزی که به آن وابسته ای و بهش معتادی از جمله : غذا ، مواد مخدر ، خواب ، دوست داشتن زیاد کسی یا چیزی ! فارغ بشی اون وقته که یه انسان کاملی و معنای زندگی رو درک کردی... عمرسعد قبل از جنگ اقرار می کند : می دانم اگر برای حسین (ع) بجنگم اهل سعادتم و اگر با او بجنگم ، اهل شقاوت ! اما چه کنم که نمی توانم از ملک ری بگذرم !!! اندکی تامل کنیم : ملک ری زندگی ما کجاست که نمی گذارد در قافله امام حسین (ع) بمانیم؟!

پری 21 هیر :
پیام اولی/ به نظرم انسانیت کاملترین کلمه باشه برای تمام آرمانهاییکه هدف امام حسین و عاشورا بود ... پس انسان بودن بزرگترین وظیفه نسل آدمه!

کوثر 18 کرمانشاه :
جایی خوندم : محرم تمام شد ، به خانه هایتان بروید . مهیا شوید برای همه آنچه بوده اید . حسین را هم درون پستو هایتان پنهان کنید تا سال دیگر ، همچون علم و کتل و نخل و زنجیر هایتان . اکبر و اصغر و قاسم و عباس را هم ! عباس را نه ! به کارتان می آید . برای قسم خوردنتان هنگام دروغ . برای گاه خطر هایتان . برای زمانی که می خواهید سر دیگری را کلاه بگذارید و شاهدی می خواهید . فردا صبح هم کرکره مغازه هایتان را بالا بدهید . در بنگاهایتان را باز کنید و یک لایتان را چهار لا حساب کنید . کلاه هایتان را آماده کنید برای اینکه دوباره تا خرخره سر مردم بگذارید . آنچه را این روز ها خرج نذرهایتان کردید، خرج شربت ، چای ،مرغ و برنج هایتان به یکباره جبران کنید . بروید و حسین و درد هایش را به حال خود رها کنید!

عسل حمزه ئی:
و عاشورا خلاصه اش این بود : آزادگی دلچسب تر از زندگی است / گفتند نیست از شب یلدا درازتر/ پیداست که شام غریبان ندیده اند!

جوكار خفر شرقى :
اگه شخصى واقعا امام حسین ع و علت شهادت اون امام را واقعا قبول داشته باشه و به عزیزان امام عشق بورزه غیر ممكنه سبك زندگیش حسینى نباشه.. قطعا راهى كه امام رفته خواهد رفت. مثل امام (ع) زندگى می كنه و سیره ى اون بزرگوار رو دنبال میكنه.

مریم 23 :
کاری به بقیه ندارم می خوام از خودم انتقاد کنم . پیرهن مشکی پوشیدن و به سینه کوبیدن و گریه کردن دلیل بر حسینی بودنم نیست ، من اگر واقعا حسینی ام غیبت نمی کنم ، نمازم یکی در میون نیست ، حجابم محکم تره ، پس تا وقتی به این چیزا عمل نکنم نمی تونم پر مدعا بگم حسینی ام.

شکوفه 22 کرمانشاه:
چه عجب ماموری بلاخره پیام نما مون برگشت... به نظرم شاید بعضی آنچنان که باید به درک و فهم از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین(ع) نرسیده باشیم ولی همین که بعد از1380سال این چنین باشکوه و عظیم عزاداری امام حسین برگزار میشه و اشتیاق بچه های کم سن و سال خودش امیدی هست برای درک و ادمه راه امام حسین(ع)

رودابه روشنی 23کرمانشاه:
من اول از همه چی باید بگم: میخوام از جنبه ی مثبت به قضیه نگاه کنم ببینید:
حدود 1400 سال از واقعه ی عاشورا می گذره اما یاد امام حسین(ع)هنوزکه هنوز هست زنده است... این کمال بی انصافیه که ما عشق خیلی ازعاشقای امام رو نادیده بگیریم!عاشورا واسه ی این اتفاق افتاد تا دین معنی پیدا بکنه... تا همه بفهممن دین یعنی عدالت روا جرا کن، حق مظلوم رو از ظالم بگیر، امربه معروف و نهی از منکر کن، زیربار زور نرو، در راه حق کشته شو، راضی باش به رضای خدا... انصافا مردم ما خیلی هاشون پایه هستن ... از 8 سال دفاع از حق ... تا مدافع حرم شدن، تا کمک به زلزله و سیل زده ها ... حالا جواب این سؤال که چرا این رفتارو کارها توسط بعضی از ماها تحقق پیدا نکرده یا نمیکنه و نسبت به این واقعه سطحی نگربودیم وهستیم رو خود امام حسین(ع)جواب دادن! ... ایشون گفتن: عده ای از مردم بنده ی دنیاهستن. دین رو تا اونجا میخوان که کار دنیا روبا اون سرو سامان بدن و چون روز امتحان برسه دین داران کم خواهند بود! ...

مامور مسئول:
خب خب خب... خیلی ممنون از همراهی رفقا ... استفاده کردیم از همه نظرات و دیدگاهها...
ووو بازم رسیدیم به پایان یه دیدگاه دیگه... اما چند نکته:
اول اینکه کم حرفی من ربطی به ناراحتی نداره، گاهی اوقات مثل همین ایام فضا می طلبه که کار سنگین تر بسته بشه... ووو گاهی اوقات هم زمانبندی ارسال و تعداد پیامها / مثل جمع شدن پیامهای هفته پیش/ فرصتی برای ابراز فضل و مخ جویدنهای بنده نمی ذاره و البته گاهی هم همونطور که معروفه و افتد و بدانی: مستمع، صاحب سخن را بر سر ذوق آورد! ... در واقع: گاهی، بی توجهی ها و پایه نبودن بعضی از رفقا، جای کار رو برای حرف زدن مامورانه تنگ و بسته می کنه...

اما نکته مهم این موضوع اینه که: اگر ما موضوعی مثل این موضوع مهم رو می گذاریم برای بحث، انتظارمون اینه که رفقا با نکته سنجی و ریز بینی خطوط مرزی حق و باطل و توجه به اصول و فروع ، موضوع رو ادامه بدن... ساده اش یعنی چی؟ یعنی قصد ما، اصلاح موارد ریز، برای بهتر شدن هست، یعنی اگر حواشی ماجرایی، گهگاه دچار اشتباهاتی هست ناخواسته کل موضوع رو با خاک یکسان نکنیم... برای تمیز کردن ابرو نزنیم چشم و چال طرف رو کور کنیم... چهار نفر یه گوشه ای بنا به شرایط خاص خودشون رفتار خاصی دارن، یه حادثه عظیم که هر کسی رو بنا به وسع و سهم و قدش درگیر کرده رو نا دیده نگیریم... قبلا چقدر ما درباره جمع بستن و خطاهای شناختی صحبت کردیم؟ ... باز عزیزانی به همون شیوه مثلا می خوان بگن: فلانی چرا امروز دیر رسیدی؟ می گن: همیشه کارت همینه، تو یه آدم واقعا بی نظمی!

در مورد این موضوع هم همین ماجرا صادقه... برگردین و مممم... به موضوع... تمام فعلها و ضمیرهای موضوع، درباره ماست و جمع بسته شده اما بعضی از رفقا فقط به دیگران پرداختن... واقعا من و شما چقدر مطمئنیم توی دل اون بنده خدا چی می گذره؟ و ایمان و تقواش چه جوره؟ چرا زود می ریم پی قضاوت دیگران؟ می بینین که این کار چقدر آرامش کاذب میاره؟ و آخر سر واقعا چقدر منجر به رشد ما میشه؟! چرا زود انگشت بازخواست رو می گیریم سمت دیگران نه خودمون؟ چقدر توی دیدگاه گفتیم : درباره خودسازی و اینکه اول خودت / دوم کسی!

فلذا باز هم پیشنهادم اینه که هر وقت اومدیم لب به سوخون درباره دیگران بیاغازیم یادمون نره که حتما داریم آتیش یه جاهایی در درونمون رو با این فرافکنی ها خاموش می کنیم و آخیش می گیم اما حواسمون نیست... باشه... شما این شیوه نذری دادن رو نمی پسندی... شما خوب باش و خوبش رو ادا کن... ماهم که التماس دعا داریم شدید... در یادتون باشیم لطفا... لطفا بشه!

خدایا ... ای خدای بزرگ خطاپوش دستگیر... خودت کمک کن تا این ویرونه های دلمون رو آباد و آبادتر کنیم نه با خراب کردن دیگران، که با خشت رو خشت گذاشتن خوبی های خودمون ، با فهم و بینش اشتباهات و تکامل های خودمون... و کمک کن لطفا که یادمون نره: اگه بگیم تو بدی یا اون بده... من یکی خوب نمی شم...
قربون خدا برم و وسعت بخشش و برکت و کرمش که براش همه مخلوق و بنده خودشن... یادمون نره همونی که راه و آب رو بر اون حضرت بست، بعد مجذوب او حقانیت و عظمت شد و برگشت و کسی هم مانعش نشد و در کنار امام شهید شد... خدایا کمک کن توی مصافها و جبهه های زندگی مون طرف درست بایستیم و جا نزنیم!
به امید اینکه فرصت ها رو بیشتر قدر بدونیم: برای کمک به دیگران و رشد و آگاهی و خود سازی خودمون....
تا شنبه و دیدگاهی دیگه به شرط حیات و به امید خدا... ببینم نوبت بعدی چه می کنید ها...

خیییلی التماس دعا ووو یاحق...


بوی خون در كوچه ها آید همی
یاد یار مهربان آید همی

سفره های خالی از نان و نمک!
کو ندای خالص "کنا معك" ؟!

امتی از نسل سفیانی به پا
پس چرا بر نی شدی ای مه لقا ؟!

بی تو شمشیر، بر خلایق می كشند
تیغ بر روی حقایق می كشند!

بی تو وسعت در كنارم تنگ شد
بر سر میز صدارت جنگ شد

تا تو بودی: باغ عزت باز بود
انتهای نام تو آغاز بود

بی تو وسعت در كنارم تنگ شد
بر سر میز صدارت جنگ شد

چون گدا بر درگه هر خس شدیم
نوكران هر كس و نا كس شدیم

بوی خون در كوچه ها آید همی
یاد یار مهربان آید همی...

سفره های خالی از نان و نمک!
کو ندای خالص کنا معك؟!

امتی از نسل سفیانی به پا
پس چرا بر نی شدی ای مه لقا ؟!

بی تو شمشیر بر خلایق می كشند
تیغ بر روی حقایق می كشند

شاعر: مهدی شریفی
با صدای سید علیرضا عصاردل "گرمیم" به حمایت های شما
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس : ۱۶۲ / روابط عمومی صدا و سیما