10000528   @didgah.tv5 
دیدگاه 27 آبان
بیا تا قدر یکدیگر بدانیم / که تا ناگه زیکدیگر نمانیم
گهی خوشدل شوی از من که میرم / چرا مرده پرست و خصم جانیم؟!
"دیدگاه" چه طوره و چه جوره؟
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس: ۱۶۲ / روابط عمومی صدا و سیما
لطفا و حتما در نظراتتون از "دیدگاه" نام ببرید!

سلام سلاااااام....
هزار و شونصدتا سلام

چند نکته موهوم بگم اول کاری:
یک: یه سوء تفاهمی خنده داری شده بود برای همکارمون و اشتباه نوشته بود، درستش اینه که: به روز رسانی ما همچنان یکشنبه و چهارشنبه هاست. پس نگرانش نباشید هستیم همچنان.... دو: یه صفحه اینستاگرام بازیدم برای دیدگاه: دیدگاه دات تی وی پنج... نشون به نشون تصویر گرافیکی شبکه و اینکه فقط سه تا صفحه رو پیگیری می کنم! سه: مسئولیت و زمینه کاری من در دیدگاه صرفا محتوایی هست. نه گرافیکش بر عهده منه نه مسایل فنیش، تنها کاری که در شرایط خطیر قطعی و اختلال و نیاز به تعمیر می تونم بکنم: اطلاع به شما مخاطبان جان / عاشقان فسنجان ووو تذکر و پیگیری خدمت مدیران و همکارانه، پس چندان جوانمردانه و منصفانه و عقلایی نیست درباره سایر مسایل مثل قطعی به خاطر مشکلات فنی هی در خونه ما بوق بزنین اونم چی؟ بووووق خفن طور هواپیمایی! ... و در پایان: جووون؟ چیه؟ نکنه اختلال و قطعی اینترنت کشور هم گردن منه؟! نه بگین دیگه! جانمممم؟ به ناگاه چند بوق کشتی، حواله ملاج مامور می شود... بابا مصب تون ( مذهب تون) رو شکرررر!

* قوانین دیدگاه / با اضافه:
لطفا! پیامها در چارچوب موضوعات یا پیامهای درج شده باشن، در ابتدای هر پیام حتما اسم خودتون رو بنویسین در غیر اینصورت درج پیام ممکن نیست... همچنین مشخصات دیگرتون مثل سن و شهر لطفا درج شود... اجباری به اینکه اسم کاربری تون حتما اسم واقعی تون باشه نیست اما نوشتن لقب و صفت به جای اسم برای ما خوشایند نیست. اسم باشه لطفا. از چسباندن کلمات به هم و شکسته نوشتن واژه ها نیز لطفا پرهیز فرمایید... سعی شود پیامها هنگام ارسال کوتاه کوتاه و پشت سرهم باشند تا انتخاب آنها بهتر صورت گیرد...

*جمله روی پیشخوان دیدگاه:
بدون در نظر گرفتن گوینده و پیام دهنده، از نظر شما کدام جمله نوبت قبلی دیدگاه ارزش توجه، تمرکز و بازنشر دوباره را دارد؟

* موضوع زیر ذره بین:
درباره کمال گرایی، ایده آل گرایی یا پرفکت شنیسم چه می دانید؟ آیا از بهترین نبودن به هم می ریزید؟ آیا در خود، کارهای نصفه/ نیمه ای را سراغ دارید که مدتهاست پشت گوش می اندازید فقط به این خاطر که نمی توانید بهترین آن را انجام دهید؟ آیا در زندگی خود سراغ دارید مسائلی که بهترین نبوده اند اما به آرزوی داشتن بهترین ها، همانها را هم از دست داده اید؟ آیا این رفتار باعث رشد و بهتر شدن می شود؟ یا آسیب خوردن و کسالت و نا امیدی؟ راهکار برون رفت از این موقعیت و خصلت چیست؟

زهرا حصاری ۱۶ نیشابور :
دیروز نه پریروز نزدیکای غروب بود که رفتم تو اتاقم ، در و بستم و چسبیدم به بخاری . فضای اتاق کاملا آماده ی پذیرایی از یه چرت طولانی بود . همینطور که داشتم کتابمو باز میکردم ، شعر اول دیدگاه ، مصرع اولشو با خودم تکرار کردم : چو بر گورم بخواهی بوسه دادن... یهویی از دهنم بقیه اش اومد : رخم را شست و شو ده تا هی نخوابم . اصلا یه وضعی ها.( وقتی که من شاعر میشم)

مسعودم از اصفهان:
سلام رسیدن به خیر،ازداداش گلم اقاسجادتشکرمیکنم بابت مشارکتش نمیخوام توجیه یا انکارکنم کارم رو ولی به این راحتیا نمیشه ازشراعتیاد به مواد یا چیزهای دیکه خلاص شده بااینکه 2بار پاک شدم ولی نتونستم پاک بمونم ماموری این پیام اخرم میدم درمورد اعتیاد چون ازشماخجالت میکشم دیگه به خداسخته. خسته شدم خودمم..
زینب:
سلام ماموری. خوبی؟ خسته نباشی. به نظرم بهترین جمله این بار جمله مهسا حیدری بود که گفته بود : سعی نکنین جای کسی باشین. بگردین جای خودتون رو پیدا کنین. به نظرم جای تامل داره... عالی بود. ارادت.

سهیلا هستم تبریز :
جمله ای که برای پیشخوان من شدید خوشم اومد و عمیقا تایید کردم از دوست عزیزمون فرزانه بود که نوشتند: برای من خواندن این که شن های ساحل نرم است ,بس نیست میخواهم که پاهای برهنه ام آن را حس کنند..به چشم من هر شناختی که مبتنی بر احساس نباشد بیهوده است.تموم شد رف... اینهههه!

بهار تاجدخت 19 :
ماموری این مدتی که با دیدگاه همراه بودم هیچ وقت گلایه نکردم الانم اینو نگفتم منت بذارم(!!!) که آره من خیلی لطف می کنم و فلان. نه اینارو گفتم بدونی یکی یه جای دنیا تو هر شرایطی به یادته و یه قسمتی از زندگیم تو و دیدگاه هستین...ولی حس می کنم دلخوری قبلا تو موضوعات شرکت میکردی و الان نیستی...انگار با خودت فکر می کنی انقدر خوب و دقیق کارت رو انجام دادی حالا همه فکر می کنن اینا جزء وظایف شماست ولی این طور نیست باور کن می فهمیم شما هم از زندگیه خودت میزنی از بودن در کنار دختر نازت میزنی تا ما تو دیدگاه چیزایی که اصلا تو زندگی بهش اهمیت نمی دادیم رو یاد بگیریم ماموری من به سهم خودم هم ازت معذرت میخوام...هم واقعا ممنون بابت همه همه چیزایی که بی منت یادمون دادی.

مامور مسئول:
سلام عزیز. منم همیشه به یادتونم... نه واقعا از دست کسی ناراحت نیستم. سر کسی هم منتی ندارم. من هم مثل همه اشتباهاتی داشتم و دارم. و هر زمانی که متوجه بشم رفتار دیگه ای موثر و مفید و درسته با کسی رو در وایسی ندارم. حتما انجامش می دم. در مورد اخیر هم استادجان توی جلسه مشاوره و کلاس تاکید موکد داشتند که باید بیشتر به خودت و خانواده ات برسی. و دیدم یه بد آموزی هایی توی رفتارم بوده مثل همین که دونه به دونه کلمات یه سری از بچه های عزیزم رو مثل همین الی خانم نازنین از روستا رو باید فاصله گذاری کنم. این کار قطعا باعث بهبود رفتار اشتباه عزیزانم نمیشه... اینجوری رشدی هم در کار نیست. از همین یه نکته بگیرین تااااا برسه به اون مبحث انرژی بیرون و درون... اینکه دیدگاه وابسته و نحیف رشد کنه و حول محور یه نفر واقعا خوب نیست. اصلا یه لحظه نگاه کردم گفتم خیانت نکنی به این حضرات...

البته نگاه که می کنم از اوایل بچه ها خیلی خوب جلو اومدن و منم بیشتر فضا دادم و امیدوارم هر روز پخته تر و وسیع تر ببینن و بنویسن. خلاصه اینه که باید یکم با خودم بیشتر فکر و خلوت کنم... من برای دیدگاه کارهای خوبی کردم، خودم این رو می دونم اما اشتباهاتی هم داشتم که به مرور اصلاحشون کردم. حالا عمری بود درباره اشتباهاتم هم یه توضیحاتی می دم. کاش اشتباهاتمون رو بفهمیم قبل از اینکه تیتراژ بیاد بالا و روح و بدیم و قبض رو بگیریم! همون موقع رو می گم که میگن: دیگه بفرمایید... خوش اومدیبفرمایید! ... کاش واقعا خوش بریم و به جایی خوش!

یک پیام شاخ در آر:
خیللییی منتظر موندم تماس بگیرید،حتی بر خلاف میلم نماز خونه هم می رفتم گوشیم رو می بردم با خودم ،هرجا می رفتم مدام دستم بود در حدی که ....دیگه نمی خوام تماس بگیرید، نمی خوام دوباره گوشیم رو بشکنم! می خواستم اگر تماس گرفتید بی جواب نمونه به هیییچ وجه ولی نمی خوام دیگه ..‌‌این قهر نیستا فقط دیگه نمی خوام گوشیم رو بشکنم!

سحر دی 75:
مامور جان سلام.پیام لاله 24 گهر حالمو خوب کرد،یادمه یه پیامی ازش درج کردی که از زندگیش گفته بود من اشکم در اومد براش بعد نماز همینایی رو از خدا خواستم که امروز تو پیامش گفت... الان دارم با اشک مینویسم اشک ذوق.

لاله 24 گهرو :
سلام خوبی؟ منم خوبم ! یعنی بهتر ازاین نمیشم ! جمعه عقد کردیم ! نمیدونی مأموری چقدر عاشقشم !......

فاطمه خورشیدی:
راسی مامور!!! این امکان هم وجود داره بجای استفاده از واژه تکنولوژی بگی فناوری. البته من فقط دارم به رعایت اصلی ک خودت گفتی توجه میکنم. اخه فرمودی،این موضوعاتی ک ارائه میشه فقط محدود به بستر دیدگاه نیست یا حتی بدتر از اون فقد مختص به اون زمانی ک این موضوع در حال بررسیه.بلکه باید به تمام سطوح زندگی سرایت بدیم.

الی از روستا:
آقای سجاد از لرستان فرمودند: زمانی تو دیدگاه مشارکت میکنم که بانوشته هام بتونم به شخصی کمک کنم! اینجا اگه کسی بخوادکمک کنه اول به خودش کمک میکنه! بعضی دوستان میگن؛یه عده با دیدگاه بازاینجا جاشدن ماجایی نداریم!عزیزای گلم،شماهم جایگاهتوبردارفضابرای همه هست! به نظرم در راستای دیدگاهی که نسبت به خودت داری حرف بزن،اونم به طوری که ببینی ربطت به موضوع چیه همونو بیان کن! حالابه زبان ساده، کسی اینجاتوقع نداره حرفای قلمبه سلمبه ازمون تراوش کنه! عادی ازخودت بگو، بذاربیشتر با خودت آشناشی،کم کم خودت روکشف کنی! اونهایی که قصد کمک دارن اینجوری بیشترکمک می کنن، بنده که میتونم درس خودشناسی رو از اینها یاد بگیرم...

هاهاهانیه :
البته انرژی ترین منبعم ( منبع انرژی ترینم ؟ ترین منبع انرژیم ؟ منبع ترین انرژیم ؟ ) شکلاتههه ! یعنی من به وجود آورنده ی این جذابو ببینم فقط ! تا حالا از این زاویه ندیده بودمت ! یک فروند مامور پیج دار ! پیییججج ؟ بی تربیت . از تو توقع نداشتم . صفحههه ! چه گشنگ شدی ماموری . عکس پست اول تان ....... (!!!!)

ندرج:
صفحه اینستاگرام دیدگاه رو دیدم از گوگل مبارکااا مامور نظردهی پست ها غیر فعال باشه بهتر نیست ؟ اگر همه رعایت کنیم خوبه ، ندرج مهربون.

مهدی برومند 16 (!) :
سلام مامورجان. اینستا دار شدن دیدگاه رو تبریک میگم. یه نکته ای هست که باید عرض کنم خدمتتون. منده نیز گوشی دار شدم! تقریبا یک هفته است که خریدم. اون شخصی که توی کامنت های اینستا بود ، خودمم. همچنان هم از تماستون فراری ام! خب ، حرف هام رو زدم. در پناه خدا باشی مامورجان.

پری22 هیر:
سلام من به شدت نسبت به کمالگرایی حساسم وهمیشه هرچیزی رو در حد صددرصدی انجام میدم ومیخوام یعنی از نصفه نیمه خوشم نمیاد که البته ازش لطمه خوردم درمورد درسم هم اینطوری بودم خب استرس زیادی بهم وارد میشد تا اینکه کار دستم دادواز اضطراب به اعصاب معده مبتلا شدم وتازه فهمیدم وقتی همه تلاشمو کردم دیگه نباید غصه نتیجه شو بخورم.

زهرا از همدان:
کمال گرایی نوعی بلند پروازی است یعنی که انسان کمال گرا میخواهد به همه چی به طورکامل برسد یاهمه کارهایش درست کامل انجام شود... من بشدت آدم کمال گرایی هستم پیش آمده به آرزوی داشتن بهترین ها اتفاقاتی خوبی که برام پیش آمده را نادیده گرفتم... نچ این رفتارآسیب زننده است. اعتماد به نفسم رو از دست دادم. و مهمتر: از چیزی که دارم لذت نمی برم! برای همین افسرده ام!

اسما 76 :
ماموری کمال گرایی میتونه تفکر همه یا هیچ، یا صفر و صدی باشه که یکی از اختلالات شناختیه و بسیار درموردش توضیح دادی؟ همونطور که از اسمش برمیاد "اختلال" هست... یادمه پارسال بهت گفتم که تا حدودی پرفکت شینیستم. تا حدودی چون فکر و عملم با هم تناقض دارند. یا بهتر بگم شیوه زندگیم این رو نشون نمیده. ولی در حقیقت من تو دنیای درونیم زندگی میکنم و این دنیا و کارایی که انجام میدم همش مجازیه، باور کن! چون نمیشه افکارم رو پیاده کنم. نه که اینجا مسقفه، نمیتونم پرواز کنم. پر و بالم گیر میکنه به در و دیوار خهخهخ. ولی خیلی اذیت میشم که باید با بعضیا معاشرت کنم که من رو نمیفهمند، جایی باشم که نظرم نیست، کاری که آرومم نمیکنه و.... مثلا چون نرسیدم به دانشگاهی که دلم میخواست، و بقیه رو نمیپسندیدم کلا قید دانشگاه رو زدم و عقب موندم از زندگی و این داستان تا بی نهایت ادامه داره. اینه که افسرده شدم. از من میشنوید پرفکت شینیستی برخلاف اسم باکلاسش خیلیم خوب نیست.

عسل حمزه ئی:
کمال گرایی توی وجود همه ی آدمها هست و نمیتونیم بگیم ما جز افراد کمال گرا نیستیم، اما من به شخصه زیاد به کمال گرایی اهمیت نمیدم و میشه گفت(کم کمال گرام!) حتی با خریدن یک ساندویچ با هزینه خودم هم خوشحال میشم، وقتی گرایش به سمت بهترین ها توی وجود آدم ریشه میکنه قناعت و رضایت از وضعیت کنونی رو ازش میگیره و اجازه نمیده آدمها با موفقیت های کوچیک خوشحال بشن و خب مشکلاتی روهم بوجود میاره، راستش ما همیشه نمیتونیم به بهتر برسیم، چون از بهتر، بهترتر و بعد از اون هم بهترین تر هایی وجود داره که اگه بخوایم دنبالش رو بگیریم عمرمون هدر شده، و در آخر اینکه کمال گرایی قابل کنترله به شرطی که سقف خواسته هامون رو کنترل کنیم.

علی03:
من فوق العاده دنبال کامل بودن وکامل شدن و بهترین بودنم اما قسمت غم انگیز داستانم اینجاس ک همیشه نفر دوم بودم. چه بین هزارنفر چه دونفر و هرجا ک دست گذاشتم.مدرسه،ورزش حرفه ای و...تنها بد بودن ایده آل گرایی اینه ک حتما باید بهترین باشی.

مهدی 18 از قوشچی :
سلام سلام! آقا این پدیده كمال گرایى رو كردن تو مغزمون كه همیشه باید بى نقص باشیم، حق نداریم اشتباه كنیم و از این حرفا! نه عزیز من!نه! هممون آدمیم یه جاهایى حق داریم اشتباه كنیم، حق داریم كم بیاریم، حق داریم خسته بشیم! نترسید! هیچى نمیشه خودتونو راحت بذارید یكم!

احمد 2002 ساری:
کمال گرایی بیش از حد باعث ضرر و آسیب دیدن خود فرد می شود و راه حل برای بیرون رفتن از این موقعیت این است که قبول کنیم که قدرت انسان محدود است و مردم برای حل مشکلات به هم نیاز دارند.

سعید 29 ابهر :
با صداقت میگم : از موضوع هیچی نفهمیدم ! منتظر پیام دوستان می مونم تا بفهمم موضوع چیه ؟ !

مامور مسئول:
چیزه! با صدای قطع می گی؟ خو اینجا/ توی پیام نما صدای همه قطعه که! دستمون از دنیا قطع نباشه! ووو بله عده ی کثیری از عزیزان پی نوشت وار اضافه می کنند که: بهتره که آب هم قطع نباشه... برای اینکه فضا یوخده به روز و اجتماعی / سیاسی هم بشه باید بگم : الان اینترنت هم حکم همون آب رو داره وا. قطع که میشه خیلی گیر می کنیم توی.... توی گرفتاری...
الان که امکان تصویر داشتتن و تصویر دیدن توسط اینستاگرام برامون فراهم شده، داشتم فکر می کردم دیدن هم عجیب نعمتیه ها... نعمتی که با دیدن بعضی چیزها و با ناشکری به پایین ترین سطح استفاده از این نعمت و فرصت بدل کردیم و می کنیم... و صدا و صدا... چقدر خوشحالم که صدای عده ای از دیدگاهیان جان رو شنیدم خصوصا رفقایی که لهجه داشتن. برام خیلی شیرین بود، عجیبه که صدای ذهنی من از شما موقع خوندن پیامها بی لهجه است، بعد هی غافلگیر می شم و توی دلم قندآب می کنن...
صدا مثل ادبیات می مونه... خیال انگیزه... می برتت به عمق فکر و تخیل و خلاقیتت پویا می شه... یادش به خیر چه شبهایی رو پای رادیو سر کردم و سر می کردیم! یه سلام خیلی خیلیییی گرم به همه همکاران عزیزم در بخشها و پخشهای بامدادی رادیوها... که ما رو لبریز از سکوت و آرامش و فکر می کردن... یادش به خیر استاد صالح اعلا... و سایرین... خاطرتون خیلی عزیزه... ای جانممم... همکارانم رو فقط نگفتم که... آره بابا با خود خودتون بودم! شماها عشق منین! آره باید همین قدر شفاف و سفت می نوشتمش اینجا! به قرار یادگاری... یه روزی لازم میشه!

درنا ۲۵ تبریز:
آخ گفتی مامورکم، من هم گاهی دچار این کمال گرایی می شم، گاهی هم تبدیل می شه به وسواس. مثلا رو درس خوندم. باورت می شه تا همین یه ماه درس خوندنم این جوری بود؟ وااای، مثلا تو دوازده ساعت فقط و فقط ده صفحه درس می خوندم! چرا؟ چون می خواستم همههههه اش یادم بمونه، یه کلمه اش یادم می رفت از اول شروع می کردم، واقعا بد وضعیتی بود. خوبه آدم کاراش رو به بهترین شکل ممکن انجام بده ولی نه دیگه تا این حد، این باعث می شه وقتی نتونی به اون نتیجه ای که می خوای برسی، نا امید شی، دست از تلاش بر داری و ببوسی بذاری کنار اون کارت رو.

رضا در مسیر خوشبختی :
کمال گرایی یعنی این که از هر چیزی بهترینشو بخوای . کتاب خوندن کاریه که به خاطر با تفکر نخوندن خیلی وقته پشت گوش انداختم .

مریم ۲۱ قم :
سلام راستش من بیشتر کارام نصفه نیمه ست دلیلشم بی حوصلگی و دمدمی بودنمه اصلا خصوصیت خوبی نیست تا الان که نتونستم باهاش کنار بیام اما امیدوارم بتونم حلش کنم ...

عاطفه ۳۰ (!) اصفهان:
بنده یک نمونه کامل از یک انسان کمال گرا هستم. کار نیمه کاره که اصلا ندارم. تا یک کاری رو کامل و به بهترین شکل انجام ندم اون رو رها نمی‌کنم. نه تنها کارها و رفتارم بلکه توی همه چیر میخام بهترین باشم. به ساده و معمولی راضی نیستم. چون بهترین بودم از هرچیزی هم بهترینش رو میخام. و میدونم این یه جور بیماریه و اصلا نمیخام درمان بشم.

زهرا یوسفی 18کاشان:
اوه بنده که همه چی رو پشت گوش میندازم چون فکرمیکنم نمیتونم بهترین عمل روداشته باشم. مثلاآشپزی! توی ذهنم یه کابوس شده.

نرگس 33 خراسان شمالی:
برای جهیزیه ام چرخ خیاطی نخریدم. گفتم خوبش رو بخرم... الان 7 ساله که ندارم و فکرم نکنم که بتونم ساده اش رو بخرم. با دوتا بچه...

فاطمه كرمانی 18 :
ماموری جونم من به شدت یه آدم كمال گرام و همیشه دوست دارم بهترین و عالی ترین چیزها مال من باشه ! و از این خصلتی كه دارم هم كاملا راضیم چون باعث شده هیچوقت به دنبال چیزهای كم ارزش نباشم و برای داشتن بهترین ها سعی و تلاش كنم.

تارا نو دبیر ریاضی سنندج:
سلام.باشگاتون خییلی عالیه.من از اولش که راه اندازی شده باشگاه رو میخونم.بحثاتون خوبه،همه با هم مثل مشاور عمل میکنید.کاش همه نوجوونای ایران باشگاه رو میخوندن... من قبل کنکور درسم خیلی خوب بود و همه ازم انتظار رتبه تک رقمی داشتن.اما به خاطر زیاده خواهیم و زیاده روی تو درس خوندن از درس خوندن زده شدم و رتبه1رقمی نیاوردم هیچ 3 رقمی شدم. تو هر کاری باید نه کم کاری کرد نه زیاده روی.مثلا استفاده درست قهوه اسپرسو باعث نشاط و تمرکز خیلی زیاد میشه اما زیادش اثر عکس داره و آدم رو کسل میکنه.خودم تجربش کردم.

مامور کلک:
سلام. خیلی ممنون... اگه یه "ن تی" داشتی خیلییییی خفن می شدیا... یعنی اولش که پیامها رو نگاه می کردم و چشمم خورد به پیامت یه لحظه فکر کردم یعنی خودشه؟ تاران تی نو! فیلمساز صاحب سبک هالیوود؟! گفتم عه، بالاخره تارانتینو هم زد توی کار دیدگاه! فقط به "اوما تورمن" بگو نیاد اینوریا، ما اینجا خودمون نیوشا ضیغمی داریم! ایششش!

الیزابت۴۳ کرج:
پیام اولی/ سلام خداقوت من همیشه دیدگاهو می خونم ولی تاحالا پیام ندادم. من آدم ایده الگرایی هستم وهمین اخلاق باعث شده تو زندگی شخصی عقب بمونم از خودم واز زندگیم اصلا راضی نیستم فرصت هامو به خاطر رسیدن به شرایط بهتر از دست دادم الان هم شرایط جسمی خوبی ندارم امیدوارم بچه ها از سرگذشت من درس بگیرند وقدر لحظه هاشونو بدونند.

لیلی ، سمنان :
سلام، سعی میكنم كاری رو كه شروع میكنم به بهترین شكل انجامش بدم تا رضایت بعدش خستگیم رو در كنه و روحم آروم و شاد بشه. یادش بخیر یه زمانی ماشین (و دیگر اجناس) ارزون بود و ما با وجود شرایط خریدش نخریدیم تا با سرعت لاك پشتی بر پس اندازمان بیافزاییم و بهترش رو بخریم ولی از قضا قیمت خودرو با سرعت صوت رفت بالا و ما فقط ردش كه بین ابرها جامانده بود رونظاره نمودیم و بعدها به مدل پایین تر یه پرایدو(پراید امروزی خخخ) رضایت دادیم.

ستاره ۲۱ الشتر:
من یه مدت به شدت کمال گرا بودم چون هیچ عزت نفسی نداشتم و از خودم بدم می اومد می خاستم با رسیدن به تصورات کمال گرایانه ام خودم رو بپذیرم !! هر چیزی رو بهترین شکل می خواستم (!) ... هم اخلاق ،هم ظاهر، هم تحصیلی و...ولی مگه می شه چنین چیزی ؟ روز به روز ضعیف تر می شدم اونقدر ی که افسرده شده بودم !! بدون مقایسه با دیگران برای خودمون حد کمال در نظر بگیریم ،اگر کمال گرا باشیم یکم توقعاتمون رو کمتر کنیم .مثلا: اگر فقط ۲۰ می خوایم با خودمون بگیم ۱۸ هم عالیهههه. اگر ما خودمون رو باور داشته باشیم و برای خودمون وقت بذاریم و با خودمون مهربون باشیم و واقعا بخاطر کسی که هستیم خوشحال باشیم شاید هیچوقت دچار این همه مشکل روحی نشیم‌.

سارای 27 کرج :
دقیقا یکی از خصلت های منفی من همین بود به طور خلاصه ( از شنبه شروع میکنم ) سراغ هر کار و هدفی میرفتم ( از یه ساعت ورزش ساده تا آموزش هر چیزی که نیاز به زمانی طولانی داشت ) نصفه نیمه رهاش میکردم نا امید نبودم فقط احساس خستگی و کسلی داشتم و زود انرژیمو از دست میدادم البته نه از نظر روحی از نظر جسمی که بعد متوجه شدم بیمارم ( فقر آهن شدید ) با درمان کم خونیم تمام خستگی هام از بین رفت و الان هیچ کاری رو نصفه رهاش نمیکنم ( در کل خواستم بگم شاید دلیل بیشتر خستگی های شما ام جسمی باشه نه روحی.

فاطمه از تکاب :
من تاجایی که یادمه هیچ کاری رو نصفه نیمه رها نمیکنم چون معتقدم آدم یاباید یه کاری رو شروع نکنه و اگرم شروع کرد باید تا آخرش بره که نتیجه ش رو ببینه و من خودم به امید بهترینهایی که شاید اتفاق نیافتن فرصت الان رو از دست نمیدم. انقدرتلاش میکنم که شکست نخورم ولی اگرشکست هم خورده باشم بازدنیامو از نو ساختم و میسازم.

فاطمه السادات ۲۱ از ۸۴:
سلام و صد سلام... بله بله بله بار ها و بار ها و شاید همیشه و کماکان این اتفاق برام میفته که به امید بدست آوردن فرصتهای بهتر، چیزایی که دارمو هم از دست میدم... و شاید تبدیل شده باشه به یه عادت چون همیشه دنبال یه فرصت بهترم که هیچوقتم بهش نرسیدم و نمیرسم... و همینه که افسردم کرده و مجبور به مصرف داروهای ضد افسردگی شدم...من باور کردم که هیچ چیز قشنگی توی دنیا مال من نیست...

حسین صالح جعفریه قم:
به شخص مربوطه که سرخورده بشه و کلا ازمسیرخارج بشه یا درس بگیره و در صورت وجود فرصت های بعدی ازشون استفاده کنه.. برای رسیدن به هر چیزی نمیشه جهید و بهش رسید بلکه نیاز داریم به گام های پیوسته برای پیمودن راه هدف که میشه همون قطره های کوچولو وانگاه دریا.

رها ۱۸ رشت:
سلام امیدوارم که حال دل همگیتون عالی باشه. مگه میشه بخوای یه کاری رو انجام بدی بعد خودت یا اطرافیان نگن سخته نمیشه بی خیال؟!؟! و اینگونه میشود که کارها پشت گوش انداخته میشود. نمونه اش خود بنده. سال گذشته که کنکور داشتم اوایل همه چی به به و چه چه اما کم کم این حسه اومد سراغم که نه بابا رها تو رو چه به رشته های عالی دانشگاهی؟! چطوری میخوای از پسش بربیای؟! و همون شد سرآغاز پشت گوش انداختن کارهام و درست درس نخوندن و .... اما امسال همه اون حس های بد رو کنار گذاشتم و به خودم قول دادم با نهایت توانم تلاش کنم تا حداقل پیش وجدان خودم دلگیر نباشم که چرا نجنگیدم...

سیده زهرا اصفهان :
سلام ، یک روزی من وقت را هدر دادم و اکنون اوست که مرا هدر میدهد . من هم آدم کمال گرایی هستم ولی کار نیمه تمام ندارم ، فقط یه کار خیلی مهم دارم که نمیدونم به خاطر ترس ، کمال گرایی یا تقدیرم هست که واقعا توش موندم و نمیدونم چه کار کنم فعلا توکل کردم به خدا آخه من همه تلاشم را کردم ولی هنوز ..... به نظر من کمال گرایی خوب نیست خوش به حال اونهایی که دل را به دریا میزنند و به هدفشون میرسن من که جا مانده ام از همه چیز ...

ریحانه 17 مشهد :
یه جایی خوندم ایده آل گرایی ارزش نیست یک ضد ارزشه !! گاهی از ترس عالی به انجام نرسوندن کاری اصلا دست به اقدام هم نمیزنیم... من کلا ایده آل گرا نیستم ؛ چون به نظرم ایده آل گرایی سیری ناپذیره... هر چقدرم یه کاری رو عالی انجام بدی توهم اینکه عالی تر هم میشه انجامش داد رو داری... دچار وسواس میشی... من همیشه کار خودمو انجام میدم؛ ولی بهترین خودم!!

فاطمه ۱۸ آذربایجان ( تبریز ) :
2001 سابق/ تو خودم سراغ ندارم یه کاری رو به خاطر اینکه به بهترین نحو ممکن انجام نشده تموم نکنم ، یا یه کاری رو بندازم عقب به خاطر همین موضوع ولی خب تو ذهنم یه جور دیگس ، یعنی اینکه مثلا من یه چیزی دارم که بهترین نیست ولی خوبه ، اما خب تو ذهنم هی میگم کاش یه جور دیگه بود و اینا ! یا مثلا یه کاری انجام میدم بعدش تو ذهنم کلی بهش فکر میکنم و میگم : نکنه بد شده ، کاش یه جور دیگه انجام میدادم . این خوب نیست اصلا چون اعصابم خرد میشه ، ناراحت میشم و اعتماد به نفسمم از دست میدم .
کمال گرا ها به ۳ دسته تقسیم میشن : دسته ی اول کسایی هستن که برای خودشون یه سری استاندارد با سطح بالا در نظر گرفتن که اگه بهشون نرسن افسرده و غمگین میشن . دسته ی دوم کسایی هستن که این استاندارد رو نسبت به دیگران دارن و به همین دلیل بقیه ازشون فاصله میگیرن مثلا بعضی از مامانا به همه چیز دخترشون گیر میدن از وزن بگییییر تاااا نوع لباس پوشیدن و ... دلشون میخواد دخترشون بی نقص باشه ! دسته ی سوم کسایی هستن که فکر میکنن دیگران از اونا انتظاراتی دارن و همیشه قضاوتشون میکنن ، افراد دسته ی سوم همیشه نگران و مضطربن ، میترسن یه کاری رو بر خلاف خواست دیگران انجام بدن و قضاوت بشن !

رها حسینی راد 24 :
سلام و اینا; سر کلاس یه سری به سایت زدم. دانشمندان دریافته اند: برخی افراد جوری بزرگ شده اند که معیارهای موفقیت شان را دست بالا می گیرد (غیر قابل دسترس) و این ویژگی شخصیتی را کمال گرایی یا پرفکت شنیسم می نامند. به نظر من اینم بر می گرده به کمبود عزت نفس و خود کم بینی.علت شکل گیریش هم می تونه والدین قدرت طلب، والدین کمال گرا و باورهای فردی باشه.هر چیزی به اعتدال خوبه،هدف خوبه انگیزه خوبه عاما منطقی!
خودم نه خوشبختانه هدف کوتاه مدت و بلند مدت دارم و واسش می جنگم وقتیم نشه که بشه به خودم مدیون نیستم چون صفر تا صد راه رو رفتم.شاید اون لحظه عصبانی بشم ولی بعد تمام جوانب رو می سنجم شرمنده منطقم نیستم بالعکس..خاطرت هست مامور گفتم تصمیم بزرگی دارم؟! بعد دیدم نه با تغییر مکان چیزی عوض نمی شه افکارم،احساسم همیشه باهامن و عذاب وجدان هم اضافه می شه پس جایی که هستی شاید جای بدیه ولی عزیزت رو کنارت داری و نباختن و بودنت رو بهش مدیونی.24 از کجا در اومد فقط یه بار سن زدم اونم قبلا ایول داریااا .
ترس از عالی انجام ندادن کار و نگران نتیجه بودن باعث می شه از حال زندگی عقب بمونی که از خصایل فرد ایده آل گراست.مامور اینا توجه میخوان که با روحیه هیچ پنداری مقابله کنن اگر کاری نشد ترس طرد شدن نباشه.پذیرفته شدن خیلی مهمه که اگاهی می طلبه،نقطه مقابل کمال گرایی تنبلی هستش که اینم خودش مورده.ای کاش ای کاش روزی برسه که همه بزرگ و کوچیک نداره اشتباهاتشون قبول کنن پشت باشن برا هم همین اظطراب و افسردگی دیگه ریشه کن بشه!به جای امکانات عزت نفس و خودکافی بودن رو در رویه تربیتی قرار بدن.

سیده آرمیتا 30 مازندران:
خوشبختانه من آدم کمال گرایی نیستم...همیشه سعیم بر اینه که اگر هدفی رو مد نظر قرار میدم برای رسیدن بهش تلاش کنم حتی با وجود نواقصی که توی کارهام دیده میشه...و اگر نهایتا مشکلی هم پیش اومد و نتونستم تنهایی به نتیجه ی مطلوب برسم با مشورت خونواده ام و اون کار رو به اتمام می رسونم... کار نصفه نیمه ای ندارم که انجامش نداده باشم....اگر آرزویی داشتم برای بدست آوردنش تلاش کردم و به نتیجه ام بعضی اوقات نرسیدم...ولی خب لا اقل در راستاش حرکت کردم...به این شکل پیش وجدانم شرمنده نیستم...

هاجر/ زاهدان:
میدونی این تکرار هدف با خود خویشتن همونطور که موجب استحکام انگیزه و تداوم امید میشه ، همین تکرار ...نه نه !بیانش فقط برای یک بار هم با دیگران، موجب سرخوردگی و ناامیدی میشه ! تصمیم گرفتم راجع به اهدافم با دیگران حرف نزنم به جز افراد دارای صلاحیت(که مصاحبت باهاشون موجب نیرو گرفتن میشه) چون اونا با توانایی ها و شرایط احتمالی خودشون میزان موفقیت مو می سنجن و فقققططط میگن: آدمای خوش بینین اما نمیتونن تصورکنن چه کارهایی یک انسان می تونه انجام بده . هروقت راجع به هدفی حرف زدم پوزخند نثار من و تلاش هام شد ،همونقدر که قرار نیست آدما من و ببینن همونقدرتر قراره من خودمو ببینم!

فاطمه 23 تبریز :
فکر کنم اول باید بدونیم اصلا چه کسانی کمال گرا هستن ، فردی که این نه ویژگی رو داره در گروه افراد کمال گرا قرار می گیره : یک : به اصطلاحات یا همش یا هیچی زیاد فکر می کنه ، دو : افراطی عمل می کنه ، سه : نمی تونه به دیگران اعتماد کنه کاری رو بدون نقص انجام بده بنابراین به ندرت کاری رو به دیگران واگذار می کنه ، چهار : استانداردهای سخت گیرانه ای در مورد خودش و دیگران داره ، پنج : در نهایی کردن کارها مشکل داره چون همیشه اعتقاد داره می تونسته مسیر رو به شکل بهتری شروع کنه و ادامه بده برای همین بدون رسیدن به نقطه پایان همواره در حال شروعی دوباره است ! شش : از کلمه باید زیاد استفاده می کنه ، هفت : اعتماد به نفسش به کارهایی که انجام می ده و واکنش دیگران به نتیجه کارهاش بستگی داره ، هشت : بابت برخی کارهایی که به نظرش اشتباه بوده بارها و بارها خودش رو سرزنش می کنه ، نه : انجام کارهایی که فکر می کنه نمی تونه با بهترین کیفیت ممکن انجام بده رو به تعویق میندازه ، با این توصیفات بنده کمال گرا هستم شما چطور ؟ البته من خیلی وقته می دونستم کمال گرام و در مسیر اصلاحاتم !
نوع سازگار کمال‌گرایی شکل مثبتی از کمال گرایی به حساب می آید ، کمال‌گرایی سازگار ، شامل ترجیحاتی برای نظم و ترتیب و سازماندهی امور ، تلاشی مداوم برای تعالی و جهت‌گیری با حس وظیفه‌شناسی نسبت به وظایف و عملکرد شخص است . کمال‌گرایان ممکن است از اضطراب و عزت نفس پایین رنج ببرند ، کمال‌گرایی یک عامل خطر برای اختلالات وسواسی ، اختلال شخصیتی ، اختلال خوردن ، اضطراب اجتماعی ، فوبیای اجتماعی ، اختلال خودزشت پنداری ، اعتیاد به کار ، خودزنی ، افسردگی بالینی و همچنین مشکلات فیزیکی مانند استرس مزمن و بیماری های قلبی عروقی است . علاوه بر این ، مطالعات نشان داده‌ افرادی که کمال‌گرا هستند نسبت به افرادی که کمال‌گرا نیستند میزان مرگ و میر بیشتری دارند ! یک دلیل احتمالی این موضوع نگرانی‌ و استرس مضاعف به همراه باور غیر منطقی به این موضوع است که همه چیز باید کامل باشد . دوستان، کتاب وسوسه های کمال گرایی از جین گولد برگ ترجمه حسین مسنن مرتبط با موضوع پیش رو می تونه برای علاقه مندان مفید باشه.

رهاپاشایى 18 نجف آباد:
عزیز من! از اینکه این روزها، گهگاه وچه بسا غالبا، به خشم مى آیى، ابدا دلگیر و آزرده نیستم. من خوب میدانم که تو سختترین روزها و سالهاى تمامى زندگانى را می گذرانى، حال آنکه هیچ یک ازروزها و سالهاى گذشته نیز چندان دلپذیرو خالى از اضطراب نبوده است که با یادآورى آنها،این سنگ سنگین غصه هارا ازدلت بردارى ونفسى به آسودگى بکشى...صبورى تو، صبورى بى حساب تو، درمتن یک زندگى نا امن و آشفته که هیچ چیز آن را مفرح نساخته است و نمیسازد، به راستى که شگفت انگیزترین حکایت هاست... از نادرابراهیمى عزیز.

مامور مسئول:
خب خب خب...
اینم از یه دیدگاه دیگه و یک معاشرت دیگه با دیدگاهیان جان... و فقط چند جمله در پایان و به امید خدا و در صورت امکان! دیدار بعدی در چهارشنبه و ادامه بحث کمال گرایی...

ملت ما، از هرجایی که هستیم، از هر قوم و نژادی که هستیم، با هر دیدگاهی که هستیم از کرد و لر و ترک و فارس و عرب و ترکمن و بختیاری و لک و بلوچ و... باقیش رو شما بگین اگه جا افتاد...

ما یادمون نمی ره که در جنگ جهانی اول وقتی که میهنمون اعلام بی طرفی کرد قشون انگلیس ریختن توی کشورمون و تمام آذوقه این ملت نجیب رو انبار کردن، مانع واردات غذا و حتی گندم شدن، قحطی شد و از جمعیت اون موقع نصفش یعنی حدود ده میلیون!!! از هموطنان ما جونشون رو از دست دادن و درست مثل فیلمها کنار جاده ها و خیابونها پرپر شدن! نمی خوام بیشتر تصویر سازیش کنم! چون اجداد و نیاکان خود ما بودن نا سلامتی! کودتای 28 مرداد امریکا و انگلیس، کمکهای نظامی و اطلاعاتی به صدام، تحریمها، عهد شکنی ها و کلی رذالتهای دیگه... و همین کف و هورا کشیدنهای فعلی...

بهههلهه... آلزایمر تاریخی نداریم هرچند شما بخواین با عمل و جراحی زیبایی رسانه ای، صحنه رو جور دیگه بچینین، خلاصه ما حتی اگه گوشت هم رو بخوریم، استخوونمون رو دور نمی ریزیم! هرچی هست با دست خودمون و با فکر و همراهی خودمون حلش می کنیم! دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره، ولی هیچی هیچیش به شما مربوط نیست! پس فضولی و ذوق زدگی موقوف! و زهی خیال خام! که همون معادل ادبی زرشک خودمون و مترادف سایر کلمات غیر قابل پخش باشه! آره باووو!

فعلا التماس دعا و یاحق


به دست غیر مبادا امیدواری ما
نیامده است به جز ما کسی به یاری ما!

به رنج راه بیامیز تا بیاموزی
به مشق آبله، اسرار پایداری ما

به دوش، نعش جوان برده ایم و در تشییع
ندیده است کسی اشک سوگواری ما!

به سر بلندی سرویم و استواری کوه
به رودهای جهان رفته بی قراری ما

نمانده جای شکایت که در پی هر زخم
بلندتر شده: طومار بردباری ما

بهار آمده اما برای پیروزی
خوشا که سرخ شود جامه بهاری ما
میلاد عرفان پورو هنوزم دل "گرمیم" به حمایتهای شما
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس: ۱۶۲روابط عمومی صدا و سیما