10000528   @didgah.tv5 
دیدگاه 23 بهمن
حرف بزن ابر مرا باز کن
دیر زمانیست که بارانیم
حرف بزن حرف بزن سالهاست
تشنه یک صحبت طولانیم!
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس: ۱۶۲ / روابط عمومی صدا و سیما
لطفا و حتما در نظراتتون از "دیدگاه" نام ببرید!

جالب انگیز:
امام صادق علیه السلام فرمودند: فریب نماز و روزه آنها را نخورید، چه بسا کسی که به نماز و روزه عادت کرده به گونه ای که می ترسد آن را ترک کند، بلکه افراد را با راستگویی و امانتداری بسنجید!
اصول کافی، جلد دو، صفحه صد و چهار شنبه

سلام سلام عزیزان جان
قبل از هر چیز عذرخواهی شدید من رو پذیرا باشید برای به روز نشدن یکشنبه... مشکل چی بود؟ جاهایی که دسترسی به اینترنت و دم و دستگاه پیام نما داشتم، وصل نمی شدن و نشد که بیام خدمتتون... فقط می تونستم همون شب در اینستاگرام دیدگاه سریعا پیام موقت بذارم و توضیحکی بدم... اینجاست که بودن در اینستاگرام دیدگاه یه فوایدی هم داره... از اونجایی که خیلی ها دنبالش بودن و منم احترام می ذارم به لطفتون... یکی دوتا عکس هم از دخمل جان تقدیمتون می کنم!

اما امروز بعد از مدتها ، توسط یکی از همراهان عزیزمون یعنی مریم بانوی خالقی که از مخاطبین کاردرست پیام نمای هستن، تونستم صحبت مفصلی با با مدیر سابق پیام نمای شبکه چهار داشته باشم، جناب آقای پیام هم اندیشان... خیلی خیلی عالی بود... نیمچه مصاحبه ای هم باهاشون داشتم که به امید خدا در نوبت بعد براتون درج می کنم... خلاصه که اگر عمری بود و می شد فعلا قرار شد برم خدمت ایشون و امید هم اندیشان که در رادیو مشغول کارن و باهم صحبتهایی هم بکنیم برای خاطره بازی و مصاحبه و درج در دیدگاه.... باشد که رستگار شویم! خلاصه خیلی اهم و اوهوم! اما بریم سراغ دیدگاه 23 بهمن نود و هشت! آخ آخ آخ که چه سوزی میاد، بفرمایید تا قندیل از مماغ یکان یکان دوستان جان به در نیومده! آخ ننه مردم از یخ یخی!

قوانین دیدگاه:
لطفا! پیامها در چارچوب موضوعات یا پیامهای درج شده باشن، در ابتدای هر پیام حتما اسم خودتون رو بنویسین در غیر اینصورت درج پیام ممکن نیست... همچنین مشخصات دیگرتون مثل سن و شهر لطفا درج شود... اجباری به اینکه اسم کاربری تون حتما اسم واقعی تون باشه نیست اما نوشتن لقب و صفت به جای اسم برای ما خوشایند نیست. اسم باشه لطفا. از چسباندن کلمات به هم و شکسته نوشتن واژه ها نیز لطفا پرهیز فرمایید... سعی شود پیامها هنگام ارسال کوتاه کوتاه و پشت سرهم باشند تا انتخاب آنها بهتر صورت گیرد...

* درباره خودمون:
آیا همراهی و همخوانی و همیاری با دیدگاه... باعث جوانه زدن رفتار بهتر، نگاه بازتر یا ایجاد انگیزه برای بهتر بودن، یا خود خود بودن شما شده؟ دقیقا چرا و چگونه؟ از اثرات و تغییرات و احوالات خود در این باره بگویید؟ با رسم شکل!

*جمله روی پیشخوان دیدگاه:
بدون در نظر گرفتن گوینده و پیام دهنده، از نظر شما کدام جمله نوبت قبلی دیدگاه ارزش توجه، تمرکز و بازنشر دوباره را دارد؟

موضوع زیر ذره بین:
مرور موضوعات پر درخواست دیدگاه: یک/ درباره فرافکنی چه می دانید؟ چقدر در زندگی تان مسائل را فرافکنی می کنید؟ ریشه فرافکنی در کجاست؟

دو/ درباره مفهوم سایه چه می دانید؟ چرا ما ویژگی های ناپسندمان را در خود کتمان می کنیم؟ راهها و راههای شناختن و دست پیدا کردن به این ویژگی ها چیست و چگونه است؟ ویژگی های سایه در خود شما چیست؟

حسن صفری از اهر:
پیام اولی/ سلام به ماموری و تک تک اعضای باشگاه دیدگاه،به نظر من آدم اول از همه باید طریقه انسان بودنو یاد بگیره که انسان بودن خودش به تنهایی یک دین کامل است،در مورد کنکاش در زندگی خصوصی دیگران باید بگم که متاسفانه در جامعه ما ی خورده زیاده که باید هممون از خودمون شروع به اصلاح کنیم.

یه دخترخوب:
پیام اولی/ سلام دوغونم.من میدونم همیشه حریم دیگران روخیلی خوب رعایت کردم. ولی از وقتی این دوشماره باشگا روخوندم دیگه دارم به خودم شک میکنم! آخه همتون همینوگفتین! منم موندم پس این فیضولا کجان؟!

رویا :
سلام. اگر از زن فضول همسایه هم بپرسین که کنکاش در زندگی شخصی دیگران درسته یا نه اونم میگه: خاک عالم! نه، نه، نه اشتباهه... پس موضوع یک رو ادامه نمیدم چون میدونم متوجه منظورم نخواهید شد..مسلمان واقعی هیچی رو تظاهر نمیکنه ظاهر و باطنش یکی هست.خیر خواه مردم هست.مسلمان واقعی هیچ وقت دروغ نمیگه غیبت نمیکنه تهمت نمیزنه دلش پاکه وهمه کارهاش برای رضای خداست.یه نفر تو شناسنامه اسمش فاطمه هست اما هستی صداش میکنن.یکی دیگه اسمش خدیجه هست اما لیلا صداش میکنن.میخوام بگم مسلمان واقعی از اول تا آخر پای انتخابش میایسته نه اینکه بخاطر دیگران اسم ائمه میزاره اما چون خودش از ته دل راضی نیست هر اسمی که دوست داره صداش میکنه.مسلمان واقعی دو رو نیست.مسلمان واقعی داناتر و آگاه تره و سریع گول نمیخوره چون همیشه درحال یادگیریه و از تنبلی بیزاره.موفق باشید.

نازنین بلوچ 19:
نوچ اصلا درست نیست پا گذاشتن تو حریم خصوصی دیگران ولی حواسمون هم به طرف باشه دیدیم این طرف فردا معتاد شد یا حالا اتفاق بدی براش افتاد نباید بدونیم چرا ا ا ا . پس ""یه بار"" سرک کشیدن که عیب نداره ... دو. مسلمان واقعیه کسیه که اخلاقش خوب باشه و نماز بخونه و قبول کنه خدا یکتا ست و شریکی نداره .

کارزان 24 لکسان:
اگه در هر چیزی بیش از اندازه تمرکز و توجه کنیم، در حقیقت با قانون آفرینش در افتادیم،چون آفرینش طبع متعادل و میانه ای داره و با افراط و تفریط در تضاده.بحث این هفته ما موشکافی در حریم خصوصی بود،نه امر به معروف.این هم یک نوع افراط در عوض کردن معنای کلامه.برای همین سوء تفاهم پیش اومد بین برخی از اعضای محترم دیدگاه... اصلا معنای کلام در موقعیت های مختلف عوض میشه.مثلا آقا سعید از ابهر گفتن: ضرب المثل عیسی به دینش موسی به دینش رو اصلا قبول ندارند،منظور ایشان بکار بردن این مثل در امر به معروف واقعی بود،وگرنه اگر همین آقا سعید زمانی که داعشی ها به جرم ایزدی بودن به مال و ناموس و جان اهالی شنگال تجاوز میکردن اونجا بود،اولین مثلی که به ذهنش میرسید همین بود.

رها ۱۸ رشت:
به نظر من مسلمان واقعی کسی هست که علاوه بر انجام واجباتی مثل نماز و روزه و ... انسان هم باشه. خوش اخلاق باشه، خنده رو باشه ، دل کسی رو نشکنه ، به بقیه کمک کنه و خیلی کارهای خوب دیگه. مسلمان بودن که فقط صرفا نماز خوندن نیست وگرنه من از صبح تا شب می نشستم سر سجاده. از اون طرف هم درک نمی کنم عده ای رو که میگن ما نماز نمی خونیم ولی دلمون پاکه!! دقیقا چه جوری دلت پاکه؟!؟ یا اینکه میگن شاید ظاهرم اینجوری باشه ولی هیچی تو دلم نیست! باشه خدا هم روز قیامت بهت میگه منم هیچی تو دلم نیست ولی ترجیحا شما یه تک پا برو جهنم ! وقتی به خدا ایمان داریم باید همه جوره ایمان داشته باشیم از ته ته وجودمون. بعد از خوندن کتاب سلام بر ابراهیم ، به این پی بردم که مسلمان و مومن واقعی یعنی شهید ابراهیم هادی... یاعلی.

زهرا حصاری ۱۷ نیشابور :
یه حدیثی هست که میگه : کسی که عاشق خداس از دستوراتش سرپیچی نمیکنه .پس زهرا جان به توان دو چطور میشه آدمی مسلمون بود ولی نماز نخوند ؟ گر چه هر نماز خونی مومن نیست اما حداقلش اینه که دستورات خدا رو نادیده نگرفته . اصلا وقتی من یه نماز چهار رکعتی میخونم ، شاید هشتاد درصد اونجور که باید و شاید قبول نشده باشه ولی به قول خالم : تو بخون ، حالا تند بخون ، ولی حتما بخون که بی توجهی به خدا نشه .بعضیا میگن کسانی که واجبات رو انجام نمیدن اما آدم خیری هستن و کمک دست مردمن از کسانی که واجبات وانجام میدن اما در کمک به مردم کاهلی میکنن ، مسلمون ترن .اما من میگم اول باید لبخند خدا همراهت باشه تا لبی رو بتونی بخندونی و دست خدا یارت باشه تا دستی رو بگیری .

اسما کورد 76:
می دونی؟ من تا قبل از این نگاهم به دینم، مذهبم، قومیتم و خیلی چیزای دیگه متعصبانه بود. ولی الان دیگه نه، حتی در مورد دینم. راستش خیلی فکر کردم به اینکه اسلام چی میگه و رسالتش چیه. یه کم از کلیشه های ذهنیم و افکاری که بهم تلقین و تحمیل شده بود فاصله گرفتم. منطقی نگاه‌ش کردم و دیدم خیلی ساده ست. اسلام اگر میگه دروغگو دشمن خداست، منظورش این نیست که سرب داغ میریزن تو دهنت. یعنی هرجا دروغ باشه، خیر و خوبی از اونجا دور میشه. اگه میگه غیبت کردن به منزله خوردن گوشت برادر دینی تون هست. یعنی با غیبت و انرژی منفیش، به دل و جونتون سم تزریق می کنید. یا حسادت، من هروقت حسادت کردم فقط دردم قلب گرفته و از حرص خودم و موفقیتام رو نادیده گرفتم و بعدشم افسردگی و.... بخاطر همین که حسادت انقدر تقبیح شده. خلاصه که من گناه رو به این شکل برای خودم تعریف کردم. ینی عقلم اینطور میگه. نمیدونم چقدر درست میگم ولی خدایی که من میشناسم خیلی دوستمون داره، و چون خیلی دوستمون داره میخواد ما مراقب خودمون باشیم. و با این رفتارا به خودمون آسیب نزنیم.

کژالم 28 از شهربی یار:
سلام مامور جمله رو پیش خوان تا الان که خوندم از آرتا 18 هست که گفتن مسلمان واقعی "درد" نمیشه" همدرد" میشه.. "زخم" نمیشه.. "مرهم" میشه.. یه جورایی ربط داره یه همون انسانیت، یه جا یکی حرف میزد میگفت نگید ادم بگید انسان چون ادم فقط یکی بود باید بگیم انسان... با حرف رویا موافق نیستم یه انسان خودش میتونه تشخیص بده که چطور لباس بپوشه وچطور حجابشو رعایت کنه البته سو تفاهم نشه من خودم چادری هستم حالا یا انتخاب خودم بوده یا مجبورشدم به خودم مربوطه وکسی ام نمیتونه بگه این چادر سرت نکن هرچند که گفتن اما من بازم کار خودمو کردم، امربه معروف به این نمیگن که تو بری دخالت کنی تو حجاب دیگران ونظر خواهی کنی وحرف خودتو به اون شخص تحمیل کنی... هرچند که مریم خانم جواب دادن انگار، ماموری قشنگ حرفارو پشت هم میچینی خوشم میاد همچین خیلی باحالی.. قربانام سنه... تعجب کردم از حرفای دوستان شما که منظور بدی نداشتی فقط گفتی خخخ مناسب نیست که هرجا گفته بشه منم مخالفم با این حرفای اضافه و نوشتنش...

کیمیا 19 گرگان:
زین پس به جای استفاده از خخخ از این کلمات استفاده کنین:
ماخ:مردم از خنده . تاخ:ترکیدم از خنده . صشاخ: صاف شدم از خنده . بشاخ: بیهوش شدم از خنده . پشاخ: پخش شدم از خنده . پشکاخ: پهن شدم کف اتاق از خنده ! نظرتون؟

مامور معذور:
یناخ: یخ نکنی از خنده... ووو مماخ : ممکنه ملکوتی بشی از خنده! ... بیگیر کناررررر!

پریا ترک قیزی 23 اهر:
سلام رفیق خوبی؟؟؟ عه رفیق چرا بعضیا ناراحت شدن از از جوابت به مامان طیب؟؟ حرف حق که دعوا نداره !مامور راست می گه دیگه حرف حق رو زد واقعا..باید خوشحال باشیم و بگیم مامور دستت طلا بابت تذکر و راهنمایت و حرفات! آگاهمون کردی..واقعا یکی باید می گفت این حرفا رو. چون واقعا بعضی جاها مفهوم و منظورمون از خخ رو نمی دونیم و متاسفانه استفاده می کنیم ازش.. همسر و شریک زندگی آدم ناراضی باشه از طرف مقابل دیگه خخ نوشتن لازم نداره که... این خخ نوشتن کنار این حرف یعنی خب کاری می کنم خوبش شد خوشحالم ناراضیه.

آرتا 18 مقیم باشگاه دیدگاه :
به نظرم یه بارم درباره ی زود رنج بودن صحبت کنیم . والا تو چیز خاصی به مامان طیب نگفتی که بچه ها اینطوری جبهه گرفتن !

حامد 24 بیرجند:
پیام دومی... سلام مامورجان. خیلی ممنون که انتقاد من رو نسبت به خودت پذیرفتی... حقیقتش وقتی جوابی که به اون خانم دادی رو خوندم خیلی ناراحت شدم. آخه بیشتر کسایی که پیام میدن به باشگاه، تنها دلخوشی شون تویی... پس به یه امیدی پیام میدن. منم یه ذره تند انتقاد کردم که کسی زده نشه... البته فقط از طرف خودم گفتم . بازم ممنون ازانتقاد پذیریت.یاعلی.

فاطمه كرمانی :
سلام مهربونم خداقوت. باید اعتراف كنم كه منم بعضی وقت ها كه یه جیزی رو جدی تو باشگاه تذكر میدی ازت میترسم و سعی میكنم كه به تذكرت عمل كنم تا كمتر از دستمون ناراحت بشی و حرص بخوری ! عزیز دلمونی به خدا... جالب انگیز اول باشگاه خیلی قشنگ بود ممنون.

سعیده نبی زاده از شیروان:
وقتی کسی ازدواج کرده جز مبارک باشه چیزی نپرسیدم خود طرف دلش بخواد میگه در حالیکه خیلیا می پرسن مثلا این عروس رو از کجا پیدا کردین؟! گفتم: از تو لپ لپ خخ والا خودم از هر چیز بدم بیاد نمیگم. موقعی که چادری نبودم با تحقیر می خواستن چادر رو بهم تحمیل کنن ولی خودشون رو برام بی ارزش می کردن چون با دلسوزی نمی گفتن با اجبار و تحقیر اثر نداشت. دبیرستان یه دوست چادری پیدا کردم که رفتارش باهام خوب بود تاثیراتی گذاشت ولی باز تحمیلات اینکه برای همیشه بپوش!!! منو خسته می کرد نمیخواستم اجبارم کنن. دانشگاه قرآنی اجباری بود بعدش می شد بدون چادر باشم اما هر چی فکر کردم دیدم با چادر حس می کنم امنیتم بیشتره. خدا مختار آفریده اجبار نتیجه عکس میده...
مسلما کسی از دخالت خوشش نمیاد. اگه طرف کنکور قبول شده باشه ازدواج کرده یا بچه دار شده باشه خوشش بیاد خودش به بقیه میگه. لازم نیست بپرسیم! شاید کسی مشکل داشته باشه نتونه بچه دار بشه شاید نخواد بچه داشته باشه به کل دنیا باید جواب پس بده؟ بلندگو باید برداره؟! من هرگز اینا رو نپرسیدم. خودمم از بقیه بالاتر نمیدونم به قول مقام معظم رهبری که گفتن شاید کسی که حجابش کمه، تایید نمی کنیم ولی یه عیب ظاهری داره ما ده تا عیب باطنی داشته باشیم. چه خوبه که عیب های خودمونو درست کنیم. کتاب نامیرا رو که خوندم دیدم بعضیا که اول مدعی بودن بعدا پا پس کشیدن. چه برسه به من که الانشم اونقدر که باید خوب باشم نیستم. آرزومه یار امام زمان باشم ولی ادعایی ندارم.

یاسمین.دورود:
سلام.همه میدونیم مسلمون کسیه که به اصول دین اعتقاد داشته باشه و به فروع دین عمل کنه. اما در عصر حاضر مسلمون واقعی کسیه که فکرش پی ظهور و امام زمانش باشه. نه صرفا منتظر بودن. اینم خوبه. ولی منظور من زمینه سازی برای ظهوره که این مسئولیت به گردن تک تک مائه اگه میخوایم یه مسلمون واقعی باشیم.

نغمه رفسنجون :
دارم باشگاه رو می خونم رسیدم صفحه ۳۹ ، دلم گرفت مامور! میدونی خیلی سال پیش با همه ی دایی ها و خاله ها خونه ی داییم دعوت بودیم ، خب منو خواهرم (خواهرم هنوز ازدواج نکرده بود ) مثل همیشه با چادر و روسری و .. اینا رفتیم مهمونی ! یعنی یه نمه پوشیده تر از بقیه بودیم ؛ مامور خاله ی نسبتا گرامیم در گوش مادرم گفته بود دخترات اینجوری از خونه میان بیرون که تا الان ازدواج نکردن !! مادرمم کفری شد از حرفش ، بهش گفته بود تو خونه بمونن بهتر از اینکه بی حجاب و با هزاار جور آرایش برن بیرون !... خدای شما شاهده که بخاطر حجابم چقددددر توی فامیل مسخره ام کردن و مسخره ام میکنن همچنان ! اما به دل نمیگیرم چون حجابم بخاطر رضایت اونا نیست ، فقط رضای خدا ، همین و بس !... مخلص کلوم ؛ مسلمون واقعی کسیه که ، کاراش ؛ حرفاش ، پوشش ش ! چهره اش ... تو رو یاد خدا بندازه ... والسلام .

مریم 22 بروجرد:
اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه اسلام به ذهن همه ما میرسه نماز، روزه و...هست. اما کافی نیست مسلمان باید خوب باشه خوب از نظر اخلاق و رفتار برای درک این موضوع فقط کافیه یه سر به قرآن کریم بزنیم جای که خداوند انسان رو از انجام بعضی چیزا نهی می کنه. انجام ندادن کارهای که به اسم گناه معروفه از انسان یه شخصیت و به معنای واقعی انسان میسازه. پیروی از قرآن و عمل به دستورات خداوند یعنی مسلمان واقعی.

دخترک :
بنظرم مسلمان واقعى کسیه که به پدر و مادرش نیکى کنه و امانتدار و رازدار باشه . تنبلى نکنه در انجام وظایفش چه دینى چه امور روزانه . از نظر مامانم هرکسى میتونه مسلمون واقعى باشه جز منه فلان فلان شده بس که بچه خوبى ام .

ریحانه16جعفریه قم:
سلام خداقوت.خیلی به حرفاتون درباره ترجیح دادن دیگران به خودمون ودرست بودن یانبودنش فکرکردم.وقتی حرفاتونومیخوندم این فرموده آقارسول الله(ص)توذهنم رژه می رفت:مومن کسی است که برادرش رابرخودش ترجیح دهدگرچه خودش نیازداشته باشد!حرفای شماوفرموده حضرت رسول(ص)ودانسته های قبلیموکنارهم گذاشتم وبه این نتیجه رسیدم:ترجیج دادن یاندادن دیگران برخود3سطح داره.سطح1اینه که صرفابخاطرتشویق شدن ونازونوازش،دیگرانومقدم بداری درحالی که خودت هم نیازداری.سطح2هم همونیه که شماتوضیحش دادیداینکه اول برای خودم ارزش قائل بشم وانرژی خودم روتامین بکنم بعدبرم دنبال تامین نیازوانرژی دیگران.وسطح3میشه فرمایش حضرت رسول(ص)یعنی من اینجادیگری روبرخودم ترجیح بدم منتهی نه برای اینکه بگن وای فلانی چه خوبه.صرفابخاطرخدا.یعنی اینجاهدف من خودخداورضایتش باشه.ازخودم بگذرم بخاطرخداوبه این یقین داشته باشم که اگرمن گره ازکاربندش بازکنم خودخداگره ازکارم بازمی کنه.سطح سوم میشه همون اخلااص...اینجادیگه نیت مشخص می کنه توکدوم سطح قرارمی گیریم...

فاطمه از شوباد کهنوج:
باسلام مسلمان واقعی کسیه که مواظب زبونش ، رفتارش، اعمالش،کردارش وخیلی چیزای دیگه باشه.برای مثال یکی رفتارش خوبه ولی کردارش نه .یکی اعمالش خوبه گفتارش ن.میگن به اینگه چقدر سجدش طولانیه نگاه نکن بقیه چیزارم در نظر بگیر.خب ماموری من توپیام خیلی از دوستان دیدم بجای مخصوصا می نویسن نخ سوزن .خب عزیزم کاملش کن پارچه خیاط چرخ خیاطی اندازه...خب اینم یه تقلید بود.حالاااا نمیگم تقلید نمیکنم .میکنم ولی ماموری کمی نصیحت یا هشدار داد.که منم حرف گوش کنم.اهم.ولی بچه ها الی عزیز که حرف بدی نزد ولی بعضی هاتون بد جبهه گرفتین.ضمنا سوالشم اصلا مضحک یا خنده دار نبود. فقط سوال بود.

زهرا ۱۹ خاش:
خیلی از بچه ها گفتن مسلمون بودن که فقط نماز خوندن و روزه گرفتن نیست خب قطعن همینجوره حرف منم درمورد نماز و روزه تو پیام قبلیم فقط برای مثال زدن بود/منظورم این بود که:نماز خوندن یه عمل ظاهریه ولی اینکه من سر نماز حضور ذهن و قلب داشته باشم دلیه و به باطنم برمیگرده اینکه یه کاری رو سرسری و فقط برای از سر رد کردن انجام بدیم تا اینکه با تموم وجود حسش کنیم، باورش کنیم و برای رضای خدا باشه که میشه ایمان/فرق بین مسلمون و مومن هم همین ظاهر و باطن عمله!

یاسمین ۱۷ تبریز :
سلام به نظر شما همه ی سوالا از روی فضولی هستش ؟! خب من ممکنه از دوستم که پکر هستش ، بپرسم چرا ناراحته ولی قصدم اصلا فضولی نیست . شاید بتونم کمکش کنم یا حداقل درد و دل هاش رو بشنوم . یا همین طور ممکنه از دوستم بپرسم اسم دخترش چیه . نه از روی فضولی ، فقط از روی دوست داشتن . اگه کسایی که دوسم دارن از من سوالی بپرسن ، جواب میدم یا بحث رو به صورت مودبانه تموم میکنم . به نظر من که اِلی منظور بدی نداشت . شاید اشتباهش این بود که زیادی وابسته دیدگاه شد و ذهنش درگیر این بود که مامور چه طور فکر میکنه که بعد این همه وقت اون سوال رو مطرح کرد . روی سوالش ایراداتی داشت ولی میشد تو پاسخ هم تجدید نظر کرد ! فقط خواستم بگم قلب ها این روزا شکننده شدن .

فرشته ازسبزوار :
دخالت در زندگی دیگران اسمش فضولیه ولی ما اسمشو دلسوزی می ذاریم از لحاظ شرعی حتی خدا تو کتابش گفته تو کاره دیگران تجسس نکنید ، من به شخصه از این کار بدم و ازاینکه تو زندگیم دخالت کنن خوشم نمیاد . از نظر من مسلمان کسیه که به خدا و پیامبرش و روز قیامت اعتقاد داره انکارش نمیکنه و مردم ازش راضی باشن در این مورد پیامبر اکرم ( ص ) میفرماید : مسلمان کسی است که مردم از زبان و دستش سالم بمانند .

هانیه 18کرج:
سلام مأموری. راجع به موضوع که باید گفت این روزا مردم فقط 50 درصد از وقتشون رو می ذارن برای سرک کشیدن و فوضولی کردن حتی پشت سرت حرف زدن ،عین کنترل از راه دور.خدارو شکر که من نیستم هروقت کسی هم چیزی بگه پیشم فازو عوض میکنم می کشونم سمت دیگه.

نسرین از مرند:
"مسلمان واقعی" کسی هست که ادم روازخوبی کردن پشیمون نکنه بعضیا باعث میشن که ادم خوبی کردن به دیگرون روببوسه و بذاره کنار. دیگه اینکه آبروی کسی رونبره ،مسخره اش نکنن وبخندن پشت سرش،دلش رونشکنن. من بابعضیا قطع رابطه کرده ام چون واقعا از دست زبونشون درامان نیستم اصلا دوس ندارم جایی برم که اونام باشن فقط نیش میزنن خدا ازشون نگذره که عقده هاشونو اینجوری سرمردم خالی میکنن.

کوثر کورد کامیاران :
با حرف آبجی اسما کورد کاملا موافقم اینکه در مورد اعتقاداتم ازم سوال بپرسن ناراحت نمی شم اما اگر لحن سوال پرسیدنشون توهین آمیز باشه مسلما برام ناراحت کننده اس . توی نوبت قبل باشگاه یه موضوعی توجهم رو جلب کرد و اون هم اینه که همه ی ما کنکاش و تجاوز به حریم خصوصی رو امری ناروا می دونیم و دائم در مورد کنکاش های بقیه حرف می زنیم در حالی که می تونیم قاضی خودمون باشیم و بیشتر در مورد سرک کشیدنامون و سوال های بیخودی مون فکر کنیم و تصمیم درست بگیریم . زمانی میتونیم در این امر نهی تجسس موفق بشیم که اول خودمون رو اصلاح کنیم بعد در مورد خطای بقیه فکر کنیم .

دلنیا 23 هفت کأنی:
سلام به مامور و دیدگاهیها. در مورد مذاهب مختلف اسلام نمیشه واضح صحبت کرد چون ممکنه سوء تفاهم و ناراحتی پیش بیاد. چون طبیعتا هرکسی مذهب خودش رو کاملتر میدونه. من این رو بهتر از خیلیای دیگه می دونم چون دو تا از همسایه هامون کامیارانی هستن و اهل سنت ووو با هم خیلی هم خوبیم. اشتراکاتمون خیلی خیلی زیاده...

مامور معذور:
طبیعیه بین هر دو برادر و هر خانواده ای تفاوتهایی وجود داره، اما یه راه شناختن دشمن چیه؟ همین که مدام بر طبل تفرقه و در واقع اختلافات و تفاوتها می کوبه... تمامی بزرگان ما متفق القول احترام گذاشتن به سایر مذاهب رو تاکید کردن... حتی زمان پیامبر (ص) آیه ای نازل شد که: به خدایان / بتهای مشرکین آنها توهین نکنید و دشنام ندهید... حالا شما ببینید ماها با نظر مخالف خودمون داریم چه می کنیم؟ با صفحه یه بدبختی که ازش بدمون اومده توی این فضای مجازی چه می کنیم؟ واقعا اخلاقیات داره به کجا می ره؟ نه کجا می ره؟ جانم؟ بله! از اتاق فرمان با یه حال زاری! دارن می گن جاش رو بگیم دیگه قابل پقش نیست! هی هی !

رعنا 39 اصفهان:
مسلمان کسیه که شهادتین میگه اما مؤمن اون کسیه که به جز شهادتین به چیزهایی که میگه ایمان قلبی داره.والا ما خودمو میگم فقط اسم مسلمانو یدک میکشیم،دروغ گفتن،غیبت کردن،تهمت زدن،بداخلاقی تو خونه،دل شکستن،زخم زبان زدن و ....متأسفانه انجام میدیم و اسم خودمونم میذاریم مسلمان.خدایا خودت کمک کن و همه ی مارا به راه راست هدایت کن.

فاطمه از خوزستان :
حرف آقا سعید از ابهر که عیسی به دینش و موسی به دینش برام یک موضوع رو واسم به چالش میکشه آخه مگه خدا تو قرآن نگفته که هرکدوم از پیامبران که اومدن به اومدن خاتم الأنبیا بشارت می دادن پس لازمه هر دین اطاعت از حرفای پیامبرشه پس چرا ما این همه دین تو دنیا وجود داره مگه نه اینکه دین اصلی همه اسلام هست پس این مسیحیت و یهود چی هست واقعا بعضی موقع ها بدجور درگیر این مسئله ام .

رها حسینی راد:
مامور به نظرم اونی که پتانسیل دیدگاه رو افزایش می ده،بها و فضایی که شما به پیام مخاطب می دی هست والا دیدگاهی نیست.به قول رفقا شما عزیزی،رفیقی،استاد مایی،آگاهی می دی و از این بابت خود من یه دنیا ممنونم ولی اگر قراره واکنش به پیامی انقدر تند باشه درج نشه بهتره چون خود شما ماشالله خوش سر و زبون تر از همه ای و قرار باشه جوابی بدی،جوابی می دی که کسی ناراحت نشه و اجازه دوران به بقیه نمی دی.طرف در مورد دخالت پیام می ده بعد سوال مخاطب رو زیر ذره بین می بره.دوست داشته پرسیده از مامورم پرسیده نه کس دیگه.مامور جان یکی از دیدگاهیا سر همین شوخی که در صحن دیدگاه شد،دیدگاه رو ترک کرده لطفا اجازه ماهیگیری نده!باورت می شه بعضی موضوعات بار اوله به گوشم می خوره و مدیون شمام.خواهرم دیدگاهی شده چون مجبوره برام بخونه باشگاه رو و خوشحالم.

مامور معذور:
سلام. کوتاه می گم. اولا که خوشحالم برای خبر تندرستی و سلامتیت. ثانیا که تلاش من واقعا اینه که همه ما از برخورد و بازخورد پیامهای همدیگه، از در موقعیت قرار گرفتن ها به کنش ووو واکنش وانگاه رشد برسیم... تجربه کردن و کسب کردن و فهمیدن جزو بزرگترین لذتها و رشدهای زندگیه... وانگاه: بچه ها خیلی وقتها از من سوالی می کنن اما من در متن پیامشون حذفش می کنم . خودم رو علامه دهر نمی دونم که درباره همه چیز اظهار فضل کنم... خیلی وقتها هم می ذارم به عهده رفقا که مشارکت و تفکر گروهی شکل بگیره ... و گاهی اوقات هم نکاتی به نظرم می رسه که می گم. بنای این رو هم ندارم که همیشه، همه رو توی دیدگاه نوازش بدم! ممکنه چیزی بگم که خوشایند عزیز نباشه، ولی فکر می کنم بی تفاوت رد شدن از کنارش هم جفای در حق اون عزیز هست هم کل دیدگاهی ها... بنابر این این جمله یکی از عزیزانم رو برای خودم یاد آوری می کنم که قرار نیست همه من رو دوست داشته باشن... فقط یه منافقه که می تونه همه رو راضی و خشنود نگه داره!

ستاره الشتر:
وقتی پیامم رو دیدم راجع به پیام الی شرمنده شدم من لحنم متعجبانه بود و دوستانه وقتی که داشتم پیامم رو می نوشتم اما وقتی که خودم خوندمش، احساس کردم بد گفتم، اصلا ایشون یه سوال پرسیده بود، به من چه ربطی داشت آخههه؟ می دونم درج نمیشه ولی الی جون شرمنده ببخشید اصلا به من ربطی نداشت / به خدا جو گیر نشدم الان وقتی خوندم اون نوبت رو از لحنم بدم اومد! .. امر به معروف که کار هرکسی نیست !! من که خودم یکی رو لازم دارم نهی از منکرم کنه ...ولی امر به معروف با "عمل "درسته فقط بنظرم ، اگر طرف زمینه اش رو داشته باشه با همون عمل درست جذب می شه...

سهیلا تبریز :
من به کسانی که از مذهب خود با دیگران سخن می گویند و تبلیغ می کنند مخصوصا وقتی که منظورشان این است که آنها را به دین خود در آورند ,هیچ اعتقادی ندارم..مذهب و اعتقاد به دین با گفتار شکل نمی گیرد بلکه در کردار و اعمال هر کسی آشکاراست و در این صورت عمل هر کسی عامل تبلیغ مذهبش خواهد بود. اینا رو من نگفتم اآا. مهاتما گاندی فرمودن.

ساحل از تهران:
با سلام و خدا قوت. در خانواده و جامعه از مسلمانی به ما فقط نماز خواندن، روزه گرفتن،دروغ نگفتن، محرم ونا محرم وترسیدن از خدایی رو یاد دادند که اولین آیه قرآنش با، به نام خداوند بخشد ه مهربان، شروع می شود. خودشان نماز خواندن، اما دروغ هم گفتن؛ روزه گرفتن، اما غیبت کر دند و تهمت زدند.تا بوده و دیده ایم رگ غیر تشان برای مادر و خواهر و همسر و دخترشان باد می کند،اما به خودشان که می رسد که دیگه نگو.....مسلمانی ما برعکس شده، حرام خدا را حلال ،حلال خدا را حرام کرده ایم.به همه امید بسته ایم به جز خدا،از همه می ترسیم و رو دربایستی داریم به جز خدا! شده ایم عالم بی عمل و زنبور بی عسل !! مسلمانی را سخت نکنیم؛ به نظر من مسلمانی همان رعایت حرام و حلال خداست که در قرآن به زیبایی بیان شده، و دوری از مکروهات و انجام مستحبات در حد توان است.

زهره از جیرفت:
سلام ماموری خوبین ؟ .باورکن طرح این سوالات / اسم بچه و... / فقط به خاطر توجه طلبی واز همه مهمتر اینه که طرف مقابل را به حرف در بیارن! ... والا وگرنه کیه که ندونه مسلمانی خیلی فراتر از اسم و نام افراد هست؟! هزار نکته باریکتر زمو اینجاست نه هر که چهره برافروخت دلبری داند... اونهای که در دامن اسلام و قران رشد می کنند غول نمیشن... مومن و متدین می شن، وجود شون ارامش برای دیگرانه، تواضع واحترام هم ویژگی شونه مثل شهیدان!

لعیا 18 همدان :
سلام به دیدگاهی ها. خوب، مسلمان واقعی کسیه که در تمام مراحل پای بند دینش باشه. کسیه که اهل حیا و شرمه، کسیه که متواضعه و حق الناس و حق بندگی رو رعایت میکنه. به نظرم دینمون کامل ترین دینه از همه لحاظ. مثلا خوردن حیوانات حرام گوشت در اسلام حرامه ولی کشورای دیگه همشون از این گوشتا استفاده می کنن و میگن هیچ ضرری نداره. همین چینیا از سوسک میخورن و گوشت حیوانات گرفته تا حتی گوشت جنین. و باعث میشن که بیماری بگیرن و به کشورای دیگه انتقال بدن. همین بیماریه کرونا که منشا این بیماری خوردن گوشت خفاشه. چیزایی که اسلام 1400 سال پیش گفته دانشمندای خارجی بعد از سال ها موفق به کشفش نشده بودن بعد از چند سال اونم توی قرآن کشف کردن که حرامه. و درآخر جمله روی پیشخوان : از آقا سعید از ابهر کل پیامش درباره امر به معروف و رعایت حقوق و قوانین جامعه ... واقعا آموزنده بود.

زهرا ازهمدان:
مسلمان واقعی کسی هست همسایه اش شبها گرسنه سر به بالین نگذارد ، زبان و چشمش رو به گناه آلوده نکند ،دیگران رو به سخره نگیرد، بدگویی نکند، آبروی مومن دیگه رو نبرد.

جوكار خفر شرقى :
بنظر من یه مومن و مسلمان واقعى كسى هست كه شب موقع خواب سرش رو راحت روى متكا میذاره و اصلا و ابدا نه عذاب وجدان داره نه غصه مال دنیا می خوره و نه ظلم كسى كرده كه بخواد داغون باشه اگه دوست دارید ببینید مسلمون واقعى هستید نگاه كنید ببینید شب چطور می خوابید؟

مامور معذور:
هیچی دیگه، بیا فقط درباره حالت خواب شبمون اینجا چیزی نگفته بودیم که اونم حل شد... خب دوستان بفرمایید عیار مسلمونی این حقیر چنده؟! ... بنده که یه شبهایی تا صبح شیفتم، باقیش هم شبها اگه بخوابم، به حالت مرگ می خوابم! یعنی تو خود گویی: جان به جان آفرین تسلیم نمودندم و رفتم توی عوالم هپروت و الخلسه! بعدشم تا یکم میاد این خستگیه بررره و جونی بیاد..... فرررررت! دخمله "نا و نواش" در میووود! فلذا حالت بیداریم هم همون بیرون آمدن از زیر تریلی هجده چرخ حامل تیرآهنهای لب به لبی است! ... جانم؟! بله! می گن مسلمونی که هیچی! اسم این مذهب هنوز کشفیدن نگشته است!

فوزی 20سرپلذهاب:
سلام به همگی، مسلمان واقعی میدونه که بازگشتش به سوی خداوند متعال است و از اعمال حرام دوری می کنه، مسلمان واقعی چشمش به زندگی دیگران نیست، زندگی خودش رو با دیگران مقایسه نمی کنه، نمی گه : فلانی اینو داره ، اونو داره من ندارم، بلکه شاکر داشته هاشه، مسلمان واقعی خودش رو برتر از دیگران نمی دونه و تکبر نداره، چرا که می دونه شیطان به خاطر همین تکبر و خود برتر بینیش بود که از یک فرشته تبدیل به یه ملعون شد، مسلمان واقعی در عین آزادی که داره سعی می کنه بنده خدا باشه نه برده شیطان، مسلمان واقعی در اوج سختی نا امید نمیشه و به رحمت خدا امیدواره و صبر داره، چشم و هم چشمی نمی کنه، برای خودش و دیگران ارزش و احترام قائله، و به فکر حفظ محیط زیست و نعمت های خدادادیه، نسبت به خودش وجامعه اسلامی احساس مسئولیت می کنه.

فاطمه اسلام آبادغرب:
سلام درجواب برادر مسعود، برادرم میگن آخرین نفری که می فهمه معتاده، خود شخصی است که اعتیاد داره! برادرمن، اینکه خود شما میدونی مشکلت چیه و اون رو پذیرفتی، این یعنی نصف راه رو واسه درمان رفتی... آخه بعضیا مقاومت می کنن. برادرم مهمترین سلاح شیطان نا امیدی هست، خواهش می کنم ازت به خودت احترام بذار خودت رو تحقیر نکن. شیطان گفت تاوقتی زنده ام بندگانت رامنحرف میکنم،خداوند گفت:به عزت و جلالم سوگند تاوقتی ازمن طلب بخشش کنند همواره آنان را می بخشم.

مامور معذور:
درد بزرگیه ها... قبلا مفصل درباره اعتیاد صحبت کردیم. می دونم یه سری هامون همیشه به این بیماری با انگشت اشاره و عینک پنسی و دماغ نوک نیز شده و پیف پیف کردن نگاه می کنیم و در خودمون محال و لا ممکن... اما یه بارم بحث رو بر می گردونم سمت خودمون، که خود ماها به چه چیزهایی اعتیاد داریم؟! رفتاری، فکری، آخ آخ آخ از این اعتیاد فکری! فکرمون مریض شده برای یه سری فکرهای پی در پی و ربط دادنها...
و یه نکته دیگه... درد اینجاست که ما از دیگران انتظار داریم ما رو درک کنن که اشتباه کردیم، بفهمن ما رو و ببخشن ما رو... اما خودمون، خودمون رو نمی بخشیم!!!... یه کاری کردیم و گذشته و تموم شده اما ازش نمی گذریم تا بگذره... هی! ازش نمی گذریم... خود خوری، خود خوری و خود خوری... پس اینم یه موضوع دیگه... نبخشیدن خود که سرانجامش می رسه به کجا؟ به زندگی نکردن در لحظه حال، و از دست دادن همه فرصتها و آینده، آینده ای که هی داره می شه گذشته! چرا؟ چون ما قفل کردیم! ... که توی حال زندگی نکردن هم متاسفانه استاد سطح یک دنیاییم... باز به این موضوع هم بر می گردیم... یادم بندازین لطفا... یادی کنیم دوباره از دکتر شریعتی که گفت: لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم... غافل از اینکه خوشبختی همان لحظه ها بودند!

مسعودم اصفهان :
سلام ماموریان دمی شوما گرم بابت درج پیامهای قاطی پاطی و درهم من، ازبس ذهنم درگیره، ولی خوب یه جورای درد دله... شمام که سنگ صبور ما،خدارو شکر گوش شیطون کررررر، قراره برم سرکار!!! بعد چند ماه شاید کمتر دیگه پیام بدم، ولی التماس دعا خیلی دارم واسه همه جوونا که مثل من بیکارن کار خوب پیدا کنن، چون ریشه همه آفات: بیکاریه! ... درباره خودمون همین که میتونم حرفام روبزنم بدون ترس ازقضاوت خودش یه دنیاارزش داره چون ندیده ونشناخته یه ماموری هست حالا جای خواهر یا مادر یا مادربزرگ حرفاش نه نصیحت وار و نه بانیش کنایه،،میشه باهاش درد دل کرد، رایگان داره کمک میکنه به یکی مثل من که دم ازنا امیدی میزنم،،خداوکیلی توی باشگاه به غیراز من همه حرف حساب میزنن شماهم به دنبال تأیید طلبی وتعریف از خودت نیستی مثل......

میثم شیخ ویسی :
هرمومنی مسلمان است ولی هرمسلمانی مومن نیست .طبق آیه ۱۴سوره حجرات: گفتند ما ایمان آوردیم به آنها بگو شماکه ایمانتان بقلب وارد نشده به حقیقت هنوز ایمان نیاورده اید لیکن بگویید مااسلام آوردیم.مسلمان واقعی کسی است که با ایمان واقعی وعمل به احکام آن، آخرت خویش و دیگران را آباد کند و ازفواید ایمان و اسلام و مسلمانی در دنیا و آخرت بهره برد.مسلمان واقعی کسی است که زندگی او درعمل نمونه یک مسلمان کامل باشد.برخی غیرمسلمانان اعتقادی به قرآن آیین الهی ندارند اما در مواردی از مسلمانان بهتر عمل میکنن؟ برای رسیدن به انسانی که مدنظر اسلام است تمرین وتکرار بسیار زیادی لازم است. از زمانی با قران آشنا شدم 50 درصدکارهای اشتباه گذشته ام جبران کردم.

رضا در مسیر خوشبختی :
زاهدی پرسید از فرزند خویش ، هیچ می دانی مسلمانی به چیست ؟ صدق و بی آزاری و خدمت به خلق ، هم عبادت هم کلید زندگیست . گفت زین معیار اندر شهر ما ، یک مسلمان هست آن هم ارمنی است!

اسما گلی :
در سوره حجرات آیه 14 می‌خوانیم: اعراب بادیه نشین گفتند: ایمان آورده‌ایم، به آنها بگو: شما ایمان نیاورده‌اید، بگوئید اسلام آورده‌ایم، ولی هنوز ایمان وارد قلب شما نشده است... خب پس مومن " با ایمان " از مسلمان " اسلام آورده " بالاتره ، چون ایمان اعتقاد قلبیه ولی اسلام آوردن اقرار زبانی .خب ؟توی قلب ما معلومه حالا ؟ بیا تو قلبم رو ببین . چقدر خوب که مشخص نیست!

مریم 24 :
مسلمان واقعی کسی نیست که قرآن رو خط به خط بدون اشتباه بتونه بخونه ، مسلمان واقعی کسیه که بتونه قرآن رو خط به خط عمل کنه.

عاطفه 30 اصفهون:
اسلام فقط نماز و روزه و حجاب نیست. درون هم باید زلال باشه. اینکه بریموصف اول مسجد غیبت کنیم یا با زبان روزه بدگویی کنیم یا بعد از نماز فکر تلافی واسه دیگران باشیم این دین هیچ فایده ای نداره فقط آبروی اسلام رو میبریم. دین فقط واسه اصلاح ظاهر نیست. ظاهر و باطن باهم، باید درست بشه.

مامور معذور:
خب خب خب
بازم آخرشه... فقط یه نکته ای رو باید دوباره تاکید کنم، هرچند رفقا خیلی خوب بهش اشاره کردن... حرفهایی که زدیم، مثل همین جالب انگیز، اصلا به این معنا نیست که نسبت به اصول و فروع و پایه های دین، یا مشخصا بگم به نماز و عبادت و خلوت و راز و نیاز بی تفاوت باشیم، نهههههه! مهم توجه دادن به روح و معنا و باطن دین هست، توجه به اخلاقیات، مردم داری، کمک به همنوعان و مفید بودن برای جامعه و ... است. وگرنه فلان مرتاض هندی هم کلی کرامات و کلی عبادات داره اما دین ما کناره گیری و زهد تنها رو ملاک و پایه نمی دونه... یکی از دلایلی هم که حافظ در اشعارش مدام به زاهدان می پره همینه... وسط میدون آتیش بودن و نسوختن هنره نه عزلت و گوشه نشینی و کنج خلوت...

تا یکشنبه که بازم میایم به دیدار شما
دست حق یارتون... خدا نگهدارتون ووو
یاحق!

زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست!
در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست
در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست
بر صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست
چیست این سقف بلند ساده بسیار نقش؟
زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست!
این چه استغناست یا رب وین چه قادر حکمت است
کین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست!
بنده پیر خراباتم که لطفش دایم است
ور نه لطف شیخ و زاهد گاه هست و گاه نیست
حافظ ار بر صدر ننشیند ز عالی مشربی است
عاشق دردی کش اندر بند مال و جاه نیست
حافظ


گزارش حمایتهاتون می رسه!
دل "گرمیم" به محبتهای شما
پیامک به شماره: ۳۰۰۰۰۱۶۲
تماس: ۱۶۲روابط عمومی صدا و سیما