10000528   @didgah.tv5 
غزه زیر آتش و خون

شمار شهداي غزه تا پایان 24 مرداد به تعداد 1980 نفر رسيد.
منطقه غزه که از آن با عنوان «نوار غزه» یا «باریکه غزه» یاد می‌شود در جنوب غربی سرزمین اشغالی (فلسطین) قرار دارد.كه ارتش هاي عرب توانستند پس از امضاي توافقنامه هاي آتش بس سال 1949 ميلادي آن را حفظ كنند.
این باریکه دقیقا ۴۱ کیلومتر طول دارد و عرض آن نیز بین ۶ تا ۱۲ کیلومتر تغییر می‌کند. کل مساحت این منطقه ۳۶۰ کیلومتر مربع است و حدود یک و نیم ملیون نفر جمعیت دارد که یکی از پر تراکم‌ترین مناطق دنیاست. تراكم جمعيت در آن بالغ بر 2913 نفر در هر كيلومتر مربع است كه با در نظر گرفتن شهرك هاي موجود اين رقم به 3333 نفر در هر كيلومتر مربع مي رسد.
از شمال به شهرک صهیونیست‌نشین «عسقلان» منتهی می‌شود، از شرق به استان «بئر شبع» فلسطین اشغالی و از جنوب نیز به کشور مصر می‌رسد. در سمت غرب نیز، دریای مدیترانه قرار گرفته است.
در منطقه غزه پنج شهر وجود دارد، به ترتیب از شمال، جبالیا، غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح که بزرگترین آن‌ها شهر غزه است.
- حماس در انتخابات پارلمانی سال 2006 توانست اکثریت کرسی های پارلمان فلسطین را از آن خود کند. پس از آن اسماعیل هنیه عضو ارشد حماس به عنوان نخست وزیر توسط محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین منصوب شد اما اختلافات میان دو طرف بالا گرفت و عباس، هنیه را از نخست وزیری برکنار و کابینه موقت تشکیل داد. به دنبال این حادثه، حماس در سال 2007، نیروهای دولت خودگردان را از این منطقه اخراج کرد و کنترل این منطقه را به دست گرفت. چند ماه پیش، حماس و فتح برای تشکیل دولت واحد به توافق رسیدند. غزه در حال حاضر محل تجمع گروههایی است که به مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی اعتقاد دارند. از آن زمان تاکنون رژیم صهیونیستی گذرگاه های مرزی با غزه را بست و حمل و نقل کالا و افراد به غزه را به حداقل کاهش داد. علاوه بر این در جنوب غزه، افرادی با حفر تونل انواع کالاها را از مصر وارد منطقه غزه می کنند.
از لحاظ اقتصادی، به علت محاصره شدیدی که بر مردم این باریکه تحمیل شده، فقر و بیکاری افزایش یافته است. بسیاری از صنایع به دلیل نبود مواد خام از کار افتاده و مردم به کارهای یدی روی آورده‌اند. بسیاری از زیر ساخت‌ها توسط بمباران رژیم صهیونیستی نابود شده و پس از آن نیز امکان بازسازی آن نبوده است.
در دوران آتش‌بس کمی وضع بهبود می‌یابد یا در ایامی که دولت مصر مرز رفح را باز می‌کند می‌توان اوضاع کمی بهتری را شاهد بود، اما در بیشتر ایام سال، محاصره یک و نیم ملیون نفر، شرایط ناراحت کننده‌ای را رقم زده است که قلب هر انسانی را به درد می‌آورد. تمامی مردم غزه مسلمان هستند به جز اقلیتی مسیحی که بالغ بر ۳۰ هزار نفر می‌شوند.
نزدیک‌ترین شهرک‌های صهیونیستی به غزه به ترتیب «سدیروت» ۱۰ کیلومتر، «عسقلان» ۲۱ کیلومتر، «اشدود» ۳۸ کیلومتر، «بئرشبع» ۴۲ کیلومتر است که بیشترین تعداد موشک‌های مقاومت نیز به این شهرها اصابت می‌کند.
شهر تل آویو پایتخت رژیم صهیونیستی در ۷۰ کیلومتری غزه و بارها مورد اصابت موشک‌های مقاومت قرار گرفته است و دورترین شهر نسبت به غزه نیز شهر بزرگ و مهم «حیفا» در شمال سرزمین اشغالی و در ۱۵۵ کیلومتری غزه است که طی روز های گذشته چند بار موشک‌های مقاومت تا آن‌جا نیز رسید و باعث حیرت فرماندهان صهیونیستی شد.
علاوه بر این‌ها موشک‌های مقاومت توانسته تا قدس غربی ۷۷ کیلومتری، بیت شمیس در ۵۷ کیلومتری، گوش دان ۶۷ کیلومتری، رعناتا ۸۵ کیلومتری، کفار سابا ۸۵ کیلومتری، زخرون یعکوف ۱۲۶ کیلومتری نوار غزه را مورد هدف قرار دهد.
- 99 درصد جمعیت غزه، مسلمان و بقیه فلسطینی های مسیحی هستند. نرخ رشد جمعیت در غزه 8 درصد است.
- پول مورد استفاده در منطقه غزه، دلار آمریکا و شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) است.
- تا قبل از تابستان 2005، منطقه غزه در اشغال نظامی رژیم صهیونیستی بود اما در این سال، رژیم صهیونیستی از غزه عقب نشینی کردند.
7700 نفر صهیونیست در چند شهرک در غزه زندگی می کردند اما پس از عقب نشینی از منطقه غزه، این شهرک ها تخلیه شدند و کنترل منطقه غزه به دولت خودگردان فلسطین سپرده شد.
- منطقه غزه دارای راه آهن تک خطه شمالی - جنوبی است که هم اکنون تخریب شده و قابل استفاده نیست. این خط آهن قبلا از جنوب به راه آهن مصر و از شمال به راه آهن رژیم صهیونیستی متصل می شد.
- تنها بندر نوار غزه پس از انتفاضه سال 2000 میلادی، نیمه کاره رها شد.
- فرودگاه غزه با هزینه 86 میلیون دلاری ژاپن، مصر، عربستان سعودی، اسپانیا، آلمان و مراکش در جنوب منطقه غزه ساخته شد. این فرودگاه ظرفیت حمل و نقل 700 هزار نفر در سال را داشت. این فرودگاه برپایه توافقنامه اسلو در سال 1994 افتتاح شد که هم اکنون تعطیل است.
- منطقه غزه از شبکه ابتدایی تلفن ثابت و از خدمات تلفن همراه موبایل برخوردار است. شرکت فلسطینی "پل تل" با نام برند "جوال" و شرکت رژیم صهیونیستی "سلکام" مهمترین ارائه کننده خدمات موبایل در غزه هستند. همچنین شرکت های متعددی در منطقه غزه در حال ارائه اینترنت هستند. - در بخش هایی از منطقه غزه، کشاورزی انجام می شود اما نظامیان رژیم صهیونیستی مانع کشاورزی در بخش هایی از منطقه غزه می شوند.
- در ساحل منطقه غزه، ماهیگیری انجام می شود. ارتش رژیم صهیونیستی به ماهیگیران غزه تنها اجازه می دهد در فاصله 5.5 کیلومتری از ساحل، ماهیگیری کنند. این فاصله قبل از این 11 کیلومتر بود اما در ابتدای سال جاری میلادی، کاهش یافت.
- مرکبات،‌ توت فرنگی و گل مهمترین کالاهای صادراتی منطقه غزه است. منطقه غزه دارای کارگاه ها و کارخانه های سبک است. این منطقه دارای رستوران های مختلف، هتل، شهربازی و چند دانشگاه است.
-در زمان آرامش قبلی بخشی از برق غزه توسط رژیم صهیونیستی و بخشی دیگر در نیروگاه هایی مستقر در غزه تامین می شد. سوخت این نیروگاه نیز از سوی رژیم صهیونیستی با هزینه سازمان ملل یا دولت محلی غزه تامین می شود. همچنین آب، برق، سوخت و بنزین منطقه غزه از طریق رژیم صهیونیستی و با هزینه دولت محلی یا کمک های خارجی تامین می شد.