10000528   @didgah.tv5 
شهید حسن طهرانی مقدم

شهید حسن طهرانی مقدم، در 6 آبان ماه سال 1338 در محله "سرچشمه" تهران متولد شد. پس از طی تحصیلات مقدماتی و متوسطه در رشته صنایع در مقطع کاردانی پذیرفته شد و پس از اخذ مدرک در سال 1358، در مقطع کارشناسی و در رشته مهندسی صنایع پذیرفته شده و موفق به اخذ مدرک مهندسی شد. وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران به عضویت سپاه درآمده بود، در دوران دفاع مقدس در بخش موشکی سپاه بسیار مؤثر بوده و در بخش تأسیس فرماندهی توپخانه سپاه و بعد از آن هم در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه تأثیرگذار بود و تقریباً 25 سال در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی کشور خدمت کرد.
روحیه ی خستگی ناپذیر او در واحد موشکی سپاه باعث پیشرفت‏های بسیاری در زمینه موشکی کشور شد و ساخت موشک شهاب 3 و لانچر و تلاش‏های او در این عرصه لقب پدر موشکی ایران را به وی داد. شهید طهرانی مقدم در 21 آبان‏ماه سال 1390، بر اثر انفجار زاغه مهمات در پادگان امیرالمؤمنین(ع) در شهرستان "ملارد"، به همراه جمعی دیگر از همکارانش به شهادت رسید.
پدر شهید طهرانی مقدم، "محمود طهرانی مقدم" به پیشه خیاطی مشغول بود و به علت شغلش از محله "سرچشمه" به محله "شکوفه" و سپس به محله "بهارستان" نقل‌مکان کردند.
شهید طهرانی‌ مقدم، در سال 1356، پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در رشته صنایع (برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق‌دیپلم در مدرسه عالی "تکنیکیوم نفیسی" پذیرفته شد. سپس در سال 1358، در مقطع لیسانس در رشته مهندسی صنایع پذیرفته و موفق به اخذ مدرک مهندسی در این رشته شد.
بعد از جنگ، شهید طهرانی مقدم در رشته "متالوژی" و در مقطع لیسانس بار دیگر در دانشگاه پذیرفته شد و با وجود مسئولیت‌هایی که به لحاظ کاری بر عهده داشت و فرصت کمی برای مطالعه پیش می‏آمد همیشه جزء دانشجویان با نمره بالا به شمار می‏آمد.
شهید طهرانی مقدم در سال 1359 و از ابتدای شکل‌گیری رسمی سپاه پاسداران، درحالی‌که 21 سال بیشتر نداشت، به عنوان مسئول اطلاعات منطقه‌ی 3 سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد و تا 59/7/31 در این سمت باقی ماند. در زمان بروز ناآرامی‌ها در نقاط مرزی که مهم‌ترین آن‌ها حوادث تجزیه‌طلبانه در کردستان بود، سپاه را در 15 ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقویت صبغه نظامی کرد.
با این رویکرد تا شهریور 1359 که کشور در آستانه هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفت، حداکثر توان رزمی سپاه، تعداد معدودی گردان‌های رزمی بود که با روش‌های چریکی و غیر کلاسیک، درگیر مبارزه با اشرار و ضد انقلابیون مسلح در کردستان شدند.
سنگین‌ترین سلاحی که در آن دوران در اختیار سپاه بود، تعدادی خمپاره‌انداز و آرپی‌جی و تیربار بود، درحالی‌که در همین وضعیت، ضد انقلابیون در کردستان، حتی به توپخانه نیز مجهز بودند. شاید آمار کل سلاح‌های سپاه در آن مقطع از چند هزار "تفنگ G3"، "کلت"، "آ رپی‌ جی" و ده‌‏ها قبضه خمپاره‌انداز تجاوز نمی‌کرد.
شلیک اولین موشک به سمت عراق
بهمن‌ماه سال 1362، حضرت امام (ره) با مقابله به مثل حملات موشکی عراق موافقت کردند. جمهوری اسلامی ایران در آن زمان فاقد سامانه موشکی بود و مقابله به مثل، تنها در سطح توپخانه‌ای صورت می‌گرفت.
در جلسه‌ای که سردار مقدم به عنوان فرمانده توپخانه سپاه حضور داشت،‌ قرار شد شهر بصره با توپ‌های 130 میلی‌متری که حداکثر برد آنها 28 تا 30 کیلومتر بود، مورد حمله توپخانه‌ای قرار گیرد. 21 اسفندماه 1363، اولین موشک ایران به کرکوک شلیک شد. دومین موشک هم در بامداد 1364/12/23 به بانک 18 طبقه رافدین بغداد اصابت کرد و موشک بعدی در باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد فرود آمد و حدود 200 نفر کشته شدند.
انتصاب به عنوان فرمانده موشکی نیروی هوایی سپاه
پس از صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال 1364 به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد و با تلاش های او تعدادی موشک وارد سپاه شدولی تعداد آن کمتر از انگشتان دست بود. شهید طهرانی مقدم تعدادی از آنها را بکار نگرفت و به کمک دوستانش با روش مهندسی معکوس انها را بازتولید کرده و این مبنای تحقیقات گستره موشکی در کشور شد.
جانشین نیروی هوا فضای سپاه
شهید طهرانی مقدم در تاریخ 1384/7/1 به عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوا فضای سپاه پاسداران منصوب شد. سپس در تاریخ 25 آذر ماه
سال 1385، به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خود کفایی سپاه انتخاب شد.
ورزش، جزء جدا نشدنی از زندگی شهید طهرانی مقدم
شهید طهرانی مقدم خیلی به حضور در عرصه ورزش و مسابقات فوتبال علاقه داشت و معمولاً تمام برنامه‌های فوتبال کشوری را پیگیری می‌کرد. همچنینی ماهی نبود که برنامه کوهنوردی نداشته باشد. هم خودش کوهنوردی می‌کرد و هم مسبب تشویق دیگران بود
شهید طهرانی مقدم مؤسس آکادمی کوهنوردی ایران بود و چندین بار در قالب گروهی (گاهی اوقات گروه‏های 5000 نفری) به قله دماوند صعود کرد. سال 1381، صعود 14000 نفری به سبلان را هم با سردار "رحیم صفوی" و سردار "حجازی" تجربه کرده بود.
شهادت
سردار حسن طهرانی‌ مقدم درحالی‌که به عنوان رئیس سازمان خودکفایی سپاه، در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیربنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود، در روز21 آبان 1390، در پادگان امیرالمؤمنین(ع) شهرستان ملارد در حال آماده شدن برای آزمایش موشکی، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع‌زاده، حسن غازی،‌ غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ...) پیوست.
شهید حسن طهرانی‌ مقدم از بنیانگذاران اصلی صنایع موشکی جمهوری اسلامی ایران و بنیانگذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران پر افتخار هشت سال دفاع مقدس و مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران، بود.
این شهید گرانقدر تقریبا 25 سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی قرار داده بود و به عنوان پدر موشکی ایران لقب گرفت.