• slide-0.jpg
  • slide-2.jpg
علم و دانش
روانشناسی موفقیت
کسب و کار
حقوق و قوانین
شعر و داستان
لبخندانه
باشگاه دیدگاه
دستور آشپزی
یادداشت های سلامتی

باشگاه دیدگاه 20 آبان

جالب انگیز :
درون توست اگر خلوتی و انجمنی است
برون ز خویش ‌کجا می‌روی؟ جهان خالیست!
بیدل دهلوی

سلام و درود هموطنان عزیزم
امیدوارم که حال و احوال تون خوب و روزگار بر وفق مرادتون باشه
به دیدگاه 20 آبان ماه هم خوش اومدین... در این نوبت بنا به تعطیلی چهارشنبه سعی می کنم بیشتر شنونده باشم تا بیشتر هم از محضر رفقا فیض ببریم...

در مورد بدگویی هم عرض کنم که جامع تر و گسترده تر از غیبت هست، بدگویی می تونه در حضور مشترک مورد نظر هم اتفاق بیوفته... ضمن اینکه ساده بگم: هدف و منظور نظر ما در این موضوع، توجه به منبع تغذیه نفس و روح و روان خودمون بود و هست اینکه با استفاده از دیدن هرآنچه که در دیگران بد است این اتفاق می افته؟ چقدر؟ چقدر توجه به بدی و عیب و ایراد دیگران و چقدر تمرکز به توانایی ها و ظرفیت ها و قدرتهای خودمون... یا در واقع برای اینکه بدانیم و آگاه باشیم که ماهم خوبیم، متمرکز می شویم که فلانی بد است یا حداقل از من بدتر است!

اما موضوعات قابل بحث:
یک) اینکه در فضای دیدگاه، امکان دیدن و مشاهده افراد وجود ندارد خوب است یا بد؟ چرا؟ ... اگر شرایط برای دیدن چهره دیگران و خود شما مهیا بود دیدگاه چه تفاوتی داشت؟ این شرایط مطلوب شما بود یا خیر؟ آیا فکر می کنید بر تاثیر پیام ها و پیام شما می افزود یا از آن می کاست؟ کدام پیامها و کدام نفرات بیشترین تاثیر را بر شما گذاشته اند؟ چرا؟

دو) دوستان و اطرافیانتان را براساس کدام ویژگی ها انتخاب کردید؟ افرادی که با آنها صمیمی هستید دارای چه نکاتی هستند؟ خطوط قرمز شما در روابط و صمیمیت با افراد چه مواردی است؟!

بیش فعالان دیدگاهی:
مریم 20 دانشجوی روانشناسی
نسرین شمسینی 21 قزوین
حدیث 14 آبسرد
زهره 18 جیرفت

فوزی 18سرپلذهاب:
سرپلم تسسسلیت. سلام دوشنبه 21آبان سالگرد زلزله شوم روبه همه کرمانشاهیا ازجمله خانواده های داغدارسرپلذهابی هم شهری های عزیزم تسسسلیت عرض می کنم. خدارحمت کنه عزیزای که تو زلزله جان خودشون رو ازدست دادن با آرزوی روزی که دیگه چادر و کانکسی توی سرپلذهاب نمانه وهمه خانه ها درست بشن. هنوزبعد گذشت یک سال، نصف یا بیشتراز نصف خانه ها هنوز درست نشده.خدایا مردم تو چادر و کانکس زندگیشون سخته . به خدازجرمیکشن. بچه ها خواهش میکنم برای جانباخته های زلزله حتما فاتحه بفرستید. به خدامرگ سختی داشتن...

فاطمه ادهمی 20 اصفهان :
یه خواهش عاجزانه / خواهرانه ! لطفا از علائم نگارشی توی پیام هاتون استفاده کنین . من واقعا بعضی موقع ها نمیدونم جمله رو چه جوری بخونم . گاهی یه ویرگول ناقابل خیلی تاثیر می ذاره رو معنی جمله.

مهدی رمضانی 19 بجنورد :
اجازه بدید همین اول کاری اعتراف کنم که هیچی از موضوع بدگویی نفهمیدم (که این مشکل به خاطر اینه که من با هیچ دوست ، آشنا یا فامیلی رابطه ندارم تا بخوام پیش این دوستم از اون یکی دوستم (لازم به ذکر هست من هیچ دوستی ندارم چون که به شدت درونگرا هستم) بد بگم). آیا منظورتون از بدگویی همین کاری هست که رسانه ها میکنند؟ روش کار رسانه های ما و اونا به این صورت نیست که مشکلات خودمون (خودشون) رو بگن بلکه دنبال اینند که مشکلات طرف مقابل رو به خورد مردم بدن تا بگن که اونوری ها هم این مشکل رو دارند. اگه منظورتون اینه که باید بگم نه من این مشکل رو ندارم(تازه بعضی مواقع با خودم درگیر میشم که چرا من این رفتار رو دارم یا چرا اینکار رو انجام دادم و این حماقت رو کردم). روش کار من اینه که تا وقتی از من درباره کسی سؤال نکنند حرفی نمیزنم. اگه هم نظرم رو بخوان سعی میکنم مثل بازی های استراتژیک از بالا و مثل مستندها تمام جوانب (خوب و بد) رو نگاه کنم بعد نظرم رو بگم.

زهره 18 جیرفت:
سلام. بدگویی با گناهانی چون سرزنش و تحقیر، افشاى راز و بدترازهمه تکبرارتباط مستقیم دارد. زمانی که ما ازدست کسى عصبانى و ناراحت هستیم براى تخلیه فشارهاى روانى خود از دیگران بدگویی می کنیم... کمال ومحبت ببین نه نقص گناه/ که هرکه بی هنرافتد نظر به عیب کند! از حافظ

زهرا 17 اصفان:
خیلی وقتا یه جمله تنها با عوض کردن جای کلمات،معنی متفاوتی می گیره! این یه خرده وحشتناکه به نظرم، آدم خیلی باید مواظب حرف زدنش باشه! بعضا حرف بدی هم نمی زنیم، حرف هامون رو با لحن بدی می زنیم! لحن هم روی اینکه حرفمون چه تاثیری رو طرف داشته باشه موثره قطعا... مدت زیادی در مورد "اثر" و "تاثیر" فکر می کردم.اصلا وحشتناک! اینکه هر حرف، حرکت، هر کار می کنیم چه تاثیری ممکنه روی بقیه داشته باشه! این باعث شده بود بد جور رو حرف زدنم کنترل داشته باشم.. یادت هست مامور؟ رامون خان خوزستانی، که گفتم یه فکری برای چهارشنبه هاتون بکنید، گفتن با خوندن کامنتم چقدر حالشون بد شده و اینا؟! شبیه سکته ای ها شده بودم،واقعا فکر نمی کردم حرف ساده و بی منظور من، برای ایشون یاد آور اون همه خاطره ی بد و ناراحت کننده باشه!

مریم ۲۰ دانشجو روانشناسی:
لزوما هر کس هر حرفی که می زنه درست نیست که.تاثیر پذیری هم ۷۰ درصدش ارتباط گیریه.یه بخشی از اون هم به من مربوطه.شده که ناراحت بشم از دست بعضیا.ولی به نظرم لزوما مهم نیست ماهیت یه حرفی چیه.باید ببینم کی داره میگه.اصلا درسته یا نه! ... من هم گاهی بد گویی می کنم اما وقتی متوجه می شم،به خودم میگم:باشه می دونم شرایطی پیش اومده که عصبانی یا ناراحت شدی شایدم اصلا حق داشته باشی،ولی بیا دوباره نگاه کنیم چه تعارض حل نشده ای داریم که حالمونو بد کرده.شاید لازم باشه یه مقدار زمان به خودمون بدیم...

نگار20:
پیام اولی... سلام. فقط چندتا سوال بپرسم و میرم. دیدگاه چه کمکی به مامیکنه؟زخمای مارو درمون میکنه؟ دیدگاه چه نگاهی رو قراره بازترکنه؟

ناهید :
پیام اولی! سلام می خواستم بگم من چند وقته باشگاهتون رو میخونم واقعا درعجبم که این موضوعات خوب رو از کجا میارین؟! باعث میشه آدم حسابی به فکر فرو بره و درمورد من برای تغییر خصلتهای بدی که داشتم و بی خبر بودم و درعین حال اذیت می شدم خیلی خیلی موضوعات وحرفای دوستان موثر بوده!!بی نهایت سپاسگزارم.

بیتا 18 کرج :
سخته که مهمترین انتخاب زندگیت بزرگترین اشتباهت بشه... ماموری واقعا خیلی بده که آدم با سن کم ازدواج کنه بزرگترین آرزوم اینه که از نامزدم طلاق بگیرم ........

سمانه٢٦:
سلام مامور معذور خوبی؟ من نمیدونم پس چرا میگن در مورد كسی اگه راست بگی میشه غیبت، اگه بد بگی میشه تهمت؟ این مسئله به نظرم خیلی جای بحث داره! چند روزه دارم فكر می كنم و به نتیجه نرسیدم!؟ خب یعنی اگه كسی در حق ما ظلم كرد ما به هیچكس نگیم؟ منظورم برداشت از رفتار شخص نیست ها! اگر به طور مثال كسی در مورد مشكلی كه ما داریم و اون ازش خبر داره به ما كنایه بزنه. خب این به نظرم میشه ظلم اشكاری در حق ما. موضوع دو: حرفهام چون بیشتر بر اساس سند و مدرك و هست و در كنار حرفام افراد رو ارجاع میدم به كتاب روی خیلی ها تاثیر داره.اما حرف كسی زیاد روی من تاثیر نداره. من بیشتر نگاه به هدف خودم توی زندگی میكنم! اما قلبم فقط از آدمایی می شكنه كه ازصمیم قلب دوستشون دارم یا داشتم و فكر می كردم دوستم دارن. خداقوت.

صدیقه خرم آباد:
خدایا مرا به خاطر گناهانی که در طول روز با هزاران قدرت عقل توجیه شان می کنم ببخش: از شهید چمران... باید اعتراف کنم تا این لحظه توی ترک هیچ کدوم از دو موضوع باشگاه موفق نبودم . خواستم کلی دلیل بیارم که چرا نتونستم ، دیدم فقط توجیه هستن و خطای من کمرنگ نمیشه. فکر نکنم به این زودی ها هم موفق بشم چون خیلی به بدگویی مبتلا هستم و راستش تا قبل از توضیحات شما اینجوری و از این زاویه بهش نگاه نکرده بودم. چون بدگویی یه جورایی ظاهر موجهی داره و یه نوع حقیقته و درباره افرادیه که آزارمون دادن. اونو خطا نمیدونستم. الان موفق به ترک نشدم فقط عذاب وجدان براش پیدا کردم.

رعنا 38 اصفهان:
سلام مامور خدا قوت، من خیلی سعی میکنم حرف زدنم طوری باشه که دلی رو نشکنم، کسی رو آزرده نکنم ولی نمیدونم چرا تازگیها خیلی حرفهای دیگران من رو تحت تاثیر قرار میده و زود به دل میگیرم. قبلا اصلا اینجوری نبودم. انگار وجود مشکلات فراوان زندگی زود رنجم کرده خیلی اذیت میشم و گوشه گیر شدم.

نسرین شمسینی 21 قزوین :
فکر نمی کردم ترک عادت بد گفتن تا این حد سخت باشه. مثل این می مونه که یه رودخونه عظیم و خروشان در جریان باشه و من بخوام با دست این جریانو متوقف کنم !. خیلی وقت ها این رفتارو به طور ناخود آگاه انجام می دم پس کاملا طبیعیه وقتی می خوام در مقابلش مقاومت کنم روح و روانم متلاطم می شه... پیامبر اکرم )ص ( فرمودند : مسلمان کسی است که دیگران از گزند زبانش در امان باشند! ... توی این صبح زیبا و دل انگیز پاییزی ، کنار پنجره یه لیوان دمنوش آویشن و پونه حال آدمو عوض می کنه... مخصوصا حال منو که از آویشن متتتنفررررممم ... سرما خوردگی بد دردیه ... اینم از نا خوشی های در دسترس! . هق هق.

اسما گلی 19 دانشجو:
پیرو پیام مهدیس، باید بگم که منم دلخوشی دسترس زیاد واسه خودم جور میکنم. مثلا چند روز پیش باخواهری قایم باشک برگزارکردیم که بسیارمضحک درنظرآمدندی!وکلی خنده حاصل شدندی.چرا که هرجا، مثلا پشت پرده قایم شدندی،گنده بک بودنت ضایع بودندی!... به یاد بچگی،بستنی دوقلو"که دیگه نیست"، یخمک وآبنبات چوبی خریدن! از اونا که زبون قرمز میکردا ! بچه هارو دیدن وبهشون لبحند زدن، البته ممکنه اونا نخندن ضایع بشی که خب نو پرابلم! پشت درقایم شدن و زهره خواهری رو ترکاندن،آی آی!عصبانی شدنش وتندتند دنبال تودویدن! ازخنده نفس کم آوردن وگاهی اشک ریختن ... توی پارک سوار سرسره بشی ولی سرسره همقدت بودن!هق هق!! روی جدول خیابون راه رفتن!کاش این دوموردآخرمیشدبشه!خخخ.

زهرا 22 اردبیل:
سلام، مامورکنارخونه ای که ما نشستیم یه پیرزنی زندگی می کنه تک وتنها مستاجره.مامور دلم واسش کبابه امروز من رو صدا زد گفت خونم روآب گرفته رفتم دیدم فرش هاش همه خیس شدن...مامور تواین سرمای اردبیل با یه گازکوچیک زندگی می کنه یعنی خونش اونقدر سرد بود که منی که لباس گرم پوشیده بودم یخ زدم. مامور یاد موضوع "سهم من" افتادم ای کاش ای کاش می تونستم بهش یه کمکی بکنم تا خونش گرم بشه.وای مامورخیلی کمک لازمه بنده خدا.

فاطمه قادری 17 :
سلام عزیز.بله متاسفانه از دیگران تاثیر پذیری دارم اما نه زیاد و نه از همه مثلا ازبعضی فامیلام به هیچ عنوان تاثیر پذیری ندارم واسه اینکه چهره واقعی شون آشکار شد برام و میدونم که چه شیطان های رجیمی هستن در باطن . و خوشبختانه همیشه سعی ام اینه که دل کسی رو نشکونم چون خودم بارها دلم رو شکوندن و میدونم که خیلی چیز بد و دردناکیه !


لیلی 2 آبان ، سمنان:
سلام آغاز ماه ربیع الاول مبارک و ان شاءالله که تو این ماه برای همه مون اتفاق های خوب و قشنگ بیافته. حرفم روی اطرافیانم تأثیر زیادی داره و تا حالا خدارو شکر تونستم خیلی ها رو با هم آشتی بدم و کینه های قدیمی رو رفع کنم حتی اگه از خودم خیلی بزرگتر بودن. حرف بزرگترم روی من خیلی اثر داره و تا حالا خیلی راه گشای کارم بوده غیر از مواقعی که ازم بخوان که از حقم کوتاه بیام اون موقع است که حرف فقط حرف خودمه.(در مورد پیامم برای موضوع اول باید بگم که به خودم قول دادم هر چقدر هم عصبانی بشم دیگه بد کسی رو نگم و با صلوات خودم رو آروم کنم.مأموری ممنون از شما و دیدگاه که باعث میشه رو رفتارم فکر کنم و جایی که لازمه تغییر کنم.) سپاس.

رقیه ازتهران:
راجع به موضوع یك، ماموری متأسفانه راجع به دیگران خیلی بدگویی می كنم اونم پشت سرشون پیش كسای دیگه،میدونم این خیلی بده ولی وقتی ازكسی یه بدی میبینم تا بدگوییش رو نكنم آروم نمیشم،متأسفانه برام یه عادت شده نمی دونم شاید با تمرین كردن بتونم این عادت روترك كنم چون جزگناه سودی واسم نداره باید خیلی روی خودم كار كنم سخته ولی شدنیه.

سیمرغ۱۷الشتر:
من وقتی که یه نفر بهم میگه نمی تونی این کارو انجام بدی اونقدر تلاش میکنم تا خلاف حرف اون ثابت بشه نمونش همین هفته بود که معلم زیستمون گفت نمیتونی توی کنکور موفق بشی و منم گفتم اگه قبول شدم چی گفت مدرک دکترام رو آتیش میزنم الان دارم با جدیت درس میخونم تا بعد از به آتیش کشیدن یه لیسانس یه دکترا رو هم فتح کنم.... راستی مامور اگه اگه اگه یه روز بمیری کی به عنوان دومین مامور انتخاب میشه؟ لطفا حکومتت موروثی نباشه!

مارال 17 چابهار:
کسی که بدگویی دیگران را بکند فرصت دوست داشتنشان را هرگز نخواهد داشتتتتت.

زهرایوسفی،17،کاشان:
ای بابا. مسئولی شماهرچی موضوع گذاشتی که همه اش رو من داشتم. واقعا دارم ازخودم نا امید میشم!

غزل طهماسبی 21:
من روی حرفام فکر می کنم که کسی رو نرنجونه بعد به زبون میارم.ولی امان ازروزی که کسی ازعمد بخواد کنایه بهم بزنه یا عصبانیم کنه. تا زهرم روبهش نریزم ولش نمی کنم. اینجوری نبودم / اینجوری شدم!

حدیث 14 آبسرد:
من خودم آدم منفعلی هستم. نظر و حرف دیگران خیلی روی شخصیتم تأثیر گذاره. اگه یه آدم درباره ی انتخاب شغل و رشته ام (که امسال به شدت فکرمو مشغول کرده)، نظر محکمی بده، سریع تأثیرمیذاره! از دندانپزشکی و دکتر و مهندس و مترجم، با تأثیرگذاری حرف و نظر دیگران رسیدم به: برنامه نویس!... انقد نظر دادن که هدفام یادم رفتن... کسانی که به دنبال و کشف درون خودشون هستند، بالأخره شخصیت درونی خودشون رو پیدا می کنن، و اگه نظر کسی با شخصیت درونی شون تطابق نداشته باشه، تأثیری هم نخواهد داشت.

زهرا سادات حسینی.یزد:
بزرگ جلوه دادن عیب دیگرون و کوچک شمردن آنها، تغییر دادن ذهنیت اطرافیان نسبت به فرد، نوعی مسخره کردن توأم با غیبت و تهمت استش! هرکه عیب دگران پیش تو آورد و شمرد/ بی گمان عیب تو پیش دگران خواهد برد! سعی کردن برای دیده فرو بردن بر گریبان خویش خوبه وا! (ماموری نکنه این کارتون چگونه اژدهای خود را تعلیم دهیم و شما ایده دادی؟! یوهاهی هو)

ستاره 20 الشتر :
سلام ، اعتراف می کنم بدگویی نکردن پیش دیگران اصلا برام سخت نیس و به جرئت می گم خیلی خیلی خیلی کم انجامش می دم امااااااا توی ذهن خودم وحشتنااااااااک سخته برام ،باور می کنید توی همین چند روز یه ده باری به خودم گفتم اف برتو باد فکر بعدی ... ولی می دونید خیلی حس خوبیه وقتی به خودم اجازه نمی دم منفی و بد فکر کنم اصلا حال خودم و انرژیم هم بیشتر می شه .خداییش دمتون گرم شونصدتا لاااایک خوشمان آمد .تازه جز جملات تاکیدی هرشبم شده من خیییلی مثبت اندیشم و... با اینکه همش شکست می خورم ولی همین که وسطای افکارم متوجه می شم و ادامه نمی دم خیلی حس خوبیه ... واقعا ممنونم ازتون.

فاطمه باغملکی :
مامورکم چند روز پیش چند نفر از بچه های کلاس راجع به یکی از دبیرا حرف میزدن ، دیدم بیش تر شبیه بدگویی شده ، گفتم بیخیال بچه ها و... گفتن حاج خانم بذار بگیم نگیم میترکیم جمعیا ، دیدم لا فایده بلند شدم رفتم بیرون ، خیلی وقته بدگویی نکردم خداروشکر ، شاید قبلنا گاهی میگفتم ولی الان بهتر شدم.

سعید 28 ابهر :
واقیتش حرف هیچ کس روم تاثیر نداره ، چون به حرف هیچ کس گوش نمیدم ، بجز عمو احمد ! عموی واقعیم نیس ، دوست باباس ، بعد فوت بابا خیلی بهم محبت کرده و زحمتم کشیده ... آبجی شانلی خیلی خوشحال شدم ، خداروشکر ، آبادی روستاها ، یعنی پیشرفت اقتصاد کشور .

اسما 76:
هانیه جان آسفالت کار! بی زحمت بیا این خیابون ما رو آسفالت کن... خیلی چاله چوله داره... بیا عزیزم از تواناییت در راه آبادی استفاده بنما، ثواب داره! کل خیابون رو مثل لباس وصله و پینه زدن... ماموری خیلی طول میکشه تا کاسه صبرم لبریز بشه، پس یه هفته برای من زمان کمی است. ولی همین هفته همش استرس داشتم و مواظب بودم که سرقولم بمونم! باید بتونم لحظه لبریز شدن به نفسم مسلط باشم.

هانسه دختر املاکی:
..... میگن زبان قویترین عضله بدنه اونقدرقوی هست که میتونه حتی بایه کلمه قدرت ما رو ازخودمون بگیره می تونه نفوذ کنه تو دل سخت ترین آدم. مهربونی کنه امیدوار کنه ناراحت کنه. تحقیرت کنه. بدنامت کنه. نا امیدت کنه. حتی عاشقت کنه. یا کلا نابودت کنه. بهتره قبل ازاینکه حرفی روبه زبون بیاریم بهش فکرکنیم تا بعدا دچارجبران عواقب حرفامون نشیم چون مثل آب توهاون کوبیدن بی فایده است پس سنجیده صحبت کنیم.

مهدی خرداد۸۰ قوشچی:
محققان میگن غیبت کردن،بدگویی، خاله زنک بازی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات با دیگران منجر به ترشح هورمون اکسی‌توسین (معروف به هورمون عشق) در بدن میشه! البته اینا کارای بدین و شمام بهتره اکسی‌توسین رو از راه درستش بدست بیارین!!

زهراحصاری ۱۶نیشابور:
یعنی شماواقعا بدگویی نمیکنین؟؟مرگ من؟پس این آتش لعنتی درونتون چجوری خاموش میشه؟؟؟بااینکه خیلی خیلی کم پیش میاد حرف دلمو/درد دلمو به کسی بگم وخود خوری میکنم اما بعضی وقتا اگه بدگویی کسی که دل خوشی ازش ندارم نکنم،جزغاله میشم.جون تو!

فاطمه زهرا 15 به اضافه یك مازندران:
هر معیوبی طالب اظهار عیوب مردم است! احمق كسی است كه خود به هزار عیب آلوده باشد و سرتاپای او را معصیت فرو گرفته،و خود از آن چشم میپوشد و زبان به عیوب دیگران میگشاید!و اگر هیچ عیبی برای او نباشد همین صفت عیب جویی بالاترین معایب است و از خباثت باطن او به مردم خبر میدهد.پس باید اول عیب خود را دید و سپس چشم به دیگران گشود.(ملا احمد نراقی)

فاطمه ۲۲ از امام زاده هاشم:
(پیام اولی) امام صادق (ع) : هر کس مومنی را به گناهی سرزنش کند، نمیرد مگرخودش آن گناه را مرتکب شود!

فرزانه نصرالهی دلتنگ دیارم سنندج:
وقتی قدت کوتاهه میگن : کوتوله ای ، فنچی ، نصفت تو زمینه و .. وقتی قدت بلنده میگن : نردبونی ، دیلاقی ، بدترکیبی و ... وقتی چاقی میگن : خرسی ، تپلی، بشکه ای و ... وقتی لاغری میگن : نی قلیونی ، سیخ جارویی ، حسودی که لاغر موندی و.. خلاصه این ملت از هر الفاظی برای مسخره کردن این و اون استفاده میکنن و مثلا خودشونو شاد میکنن اما به چه قیمتی شکوندن دل این و اون... پس : از اون چیزی که هستی نهایت لذت رو ببر و بدون یکی الان آرزوشه که مثل تو باشه.

سوگند16:
در رابطه با موضوع اول خیلی سخته که درباره دیگران بدگویی نکنم ولی چند وقته سعی می کنم این کار رو انجام ندم چون هیچ سودی نداره نه واس خودم نه واسه دیگران. مأمورمعذور ازاینکه پیامم رودرج کردین خیلی ممنونم این بهترین کادو تولدم بود...

الی از روستا۷۶:
... من اگربدگویی ‌نکنم کلا لال ‌میشم ‌‌البته ‌برای‌ مثال‌ ‌یه‌ نمونش‌ رو میگم نمی دونم ‌بدگوییه‌ یا نه ، وقتهایی ‌که ‌مامانم‌ میاد برای‌خواهرم ‌دل‌ میسوزونه‌ که ‌من ‌حرصم‌ میگیره‌ و شروع‌ میکنم ‌به بدگوییه ‌خواهرم ‌که ‌خودش ‌مقصره ‌‌وچرا تومیای‌ بازبراش‌ ناراحتی ‌میکنی‌؟ البته ‌مادرم ‌میگه‌ حق‌ بامنه ‌ولی ‌باز یه ‌ روز بعد غصه‌ می خوره.

زهرا ۱۷از شهر بادگیرها :
گر نداری دانش ترکیب رنگ/ بین گل ها زشت یا زیبا مکن/ خوب دیدن شرط انسان بودن است عیب را در این و آن پیدا مکن ..مولانا ... اصلا مولانا جایی واسه حرف من نذاشت قربونش برم خخخ.

محدثه بچه اراک:
این چند نوبت دیدگاه کلا مغز منو درگیر کرده! چهارچوب وقاعده ی وجودم رو زیرسوال برده! انگار بهم میگه من اون چیزی نیستم که تاحالا فکرمیکردم هستم! نمیدونی چه جنگیه بین منطق حرفای شما و،قسمت لجباز مغزم! هردو هم ادعای حق بودن دارن. فقط متأسفم حالا که به جای حساس دیدگاه رسیدیم بایدمدتی به ناچار ترکتون کنم. باید برم خونه پدرشوهرم وتا چندی بعد از دنیا اومدن نی نی برنمی گردم. یاعلی.


سپیده/23/شهرقدس:
سلام مهربون. از وقتی که محصولات لبنیت رو گفتی حلال نمی کنی ،یه روزخوش ندیدم. ازاون موقع مریضم. حلال کن خوعزیزجان... خخ یه بطری شیرخریدیم روش نوشته دامداران، یعنی محصولات دیدگاهی به خونمون هم رسیده...

فاطماگل19.ایرانشهر:
موضوع اول: بدگویی ازدیگران به آدم حس آرامش میده ولی خب من به این نتیجه رسیدم به جای اینکه بیام اون رو برای دیگران بازگو کنم یه کاغذ و یه خودکار بردارم هرچی تودلم هست رو بنویسم و بعد پاره اش کنم. واقعا من خودم رو با این کارخالی می کنم بعد میرم یه صفحه از قرآن رو می خونم:
نقش "قرآن" چون دراین عالم نشست/ نقشهای پاپ وکاهن راشکست... فاش گویم آنچه در دل مضمراست/ این کتابی نیست، چیزدیگراست... چون به جان در رفت،جان دیگر شود/جان که دیگرشد،جهان دیگرشود) موضوع دو:همونطورکه مانسبت به کارامون احساس مسئولیت می کنیم بایدمسئولیت حرفامونم به عهده بگیریم .خواه یاناخواه مطمنأ ماحرفایی رومیشنویم که باعث رنجشمون میشه ولی باید برای ادامه زندگی از روشون رد شد. فکرکردن زیاد به حرفای نا امیدکننده بقیه زندگی رو مختل میکنه.

جوكار از خفر روستاى شرقى :
مامور اینو واقعا میگم ترك كردن بدگویى حالا به هر علتى كه باشه یا حق یا به ناحق واقعا ایمان قلبى میخاد اگه آدما ایمان قوى نداشته باشن و قلبشون پاتوق شیطان باشه اصلا نمیشه ترك كردو برا بدگویى قشنگ دلیل هم پیدا میشه. یه خواهر شوهر دارم وقتى پیشمون هست و توى جمع نشسته نمیذاره كسى كوچك ترین بدگویى و یا گزافى داشته باشه راحت یه صحبتى متفاوت پیش رو میاره و حرف رو عوض میكنه و معتقده بدگویى ؛غیبت؛حرف بى ربط؛و طعنه و ....همش از یه خانواده هستن و منبع گناه هستن. حال و احوال نفسمون هم مامور از خدا پنهون نیس از شما چه پنهون نسبت به چند سال قبل كه كارمون فقط غیبت كردن بود بهتره قبلا خیلى راحت غیبت می كردیم ولى الان نفسمون ما رو اگه خدا بخاد داره به راه راست هدایت میكنه چشم شیطان كور و گوش شیطان كر.

مهسا حیدری 18 ورامین :
ابوسعید ابوالخیر را گفتند: فلانی قادر است پرواز کند، گفت: این که مهم نیست، مگس هم میپرد. گفتند: فلانی را چه میگویی؟ روی آب راه میرود! گفت: اهمیتی ندارد، تکه ای چوب نیز همین کار را میکند.گفتند: پس از نظر تو شاهکار چیست؟گفت: اینکه در میان مردم زندگی کنی ولی هیچگاه به کسی زخم زبان نزنی، دروغ نگویی، کلک نزنی و سو استفاده نکنی و کسی را از خود نرنجانی. این شاهکار است

فاطمه 22 تبریز :
صبح بخیر مامور دارم کتاب "هبوط در کویر" دکتر شریعتی رو می خونم خواستم بگم مطالبی مثل خودشناسی که تو دیدگاه در موردش حرف زدیم افق دیدم رو گسترده تر کرده وقتی کتاب می خونم بهتر متوجه می شم این کتاب ها قبلا جز چند جمله ی سرد و بی روح برای منی که چیزی از مباحث خودشناسی ، جبر ، اختیار و ... نمی دونستم نبود و با خوندن چند صفحه با بی حوصلگی منصرف می شدم اما الان حتی کتاب خوندن برام رنگ و بوی دیگه ای داره ازت ممنونم داره با کتاب خوش می گذره !

عاطفه 29 اصفهان:
اصولا بدگویی چند دلیل داره. اول وقتی که از دست کسی عصبی هستیم و بخواهیم خودمون رو خالی کنیم. دوم اینکه بر اثر حسادت بخواهیم کسی رو در نظر کسی خراب کنیم در اصل کم ارزش کنیم که بهش زیرآبزنی میگن و سوم وقتی که پای منفعتی در میان باشه و بر اساس هدفی این کار رو بکنیم. آدمی که بدگویی میکنه میخاد خودش رو آروم کنه چون کار دیگه ای از دستش برنمیاد. بدگویی هرچند به حق اما ضعف و ناتوانی مارو نشون میده. انسان های قدرتمند و دارای عزت نفس هرچند حق داشته باشن اما به خودشون اجازه توهین یا تحقیر کسی رو نمیدن چون روح و منش بزرگی دارن.

علی 24 تهران:
هیچوقت درمورد کسی بد نگفتم مگر به شوخی اونم توی جمعی که خودش بوده، تازه به یه درجه ای از فنقل بازی هم رسیدم که اگه یکی بهم بگه فلانی گل منگولیه، میگم ولش کن، ولی مکانیسمم اینجوریه که شخصم اجازه نداره درمورد من اظهار نظرکنه، یه ریشه این بدگویی ها از بیکاری و بی حرفی هم میاد. مثلا فرد یک، هیچ نقطه ی مشترکی با فرد دو، نداره که درموردش حرف بزنن از قضا بیکار هم که تشریف دارند می شینن راجع به فرد سه حرف می زنن! ولی بنظرم اصلی ترین ریشه اش ضعفه، ضعفم که یا روحیه و یا جسمی!

زهرا25نه26کرمانشاه:
هیچ کس نمی تونه ضربه محکمتر از زندگی بزنه! اصلا مهم نیست که تو چقدر می تونی محکم ضربه بزنی!چیزی که خیلی اهمیت داره اینه که تا چه حد می تونی محکم ضربه بخوری و به مسیرت ادامه بدی!

سارایی / البرزنشین:
مامور ازم راضی باش. دخترت بزرگ شده. میخواد بره و برسه به دنیای خودش. از رویایی بودن دست کشیده. از خیالاتش با درد با رنج با هزار بار مردن و زنده شدن..... ببخشید بازم تند تند نوشتم ببخشید که دوست خوبی نبودم و نیستم ... کتاب نیمه تاریک وجود رو بعد دیدگاه خریدم و خوندم وقتی شما اول بسم الله ازش گذاشتی، گفتم مامور نمی دونی من خط به خطش رو خوندم ... مامور راستش من باور نکردم، هنوزم باور نمی کنم... شعر انتهایی آخرین دیدگاه رو، نگو چون خودت اینجوری بودی باورت نشده ! که شما همیشه خدا، حرف توی آستین ات داری!

هاجر/زاهدان:
جالبه بیشتر حرفى یا كارى ازمون روی یكى اثر می ذاره كه تاثیرش توی وجود خودمونم بوده باشه.

فاطمه خورشیدی ۱۸ساله(۲۳مرداد)
شازده کوچولو دوباره درآمد که:
خوشگلید اما خالی هستید برایتان نمیشود مرد.گفت و گو ندارد که گل مرا هم فلان رهگذر می بیند، مثل شما. اما او به تنهایی از همه شما سر است،چون فقط اوست که آبش داده ام، چون فقط اوست زیر حبابش گذاشته ام، چون فقط اوست که با تجیر برایش حفاظ درست کرده ام،چون فقط اوست که حشراتش را کشته ام ( جز دو سه تایی که می بایست شب پره شوند)، چون فقط اوست که پای گله گزاری ها و خودنمایی ها و حتی گاهی پای بغ کردن ها و هیچی نگفتن هایش نشسته ام، چون او: "گل من" است!

مامور معذور:
ممنون و سپاسگزارم که در این نوبت هم همراه ما بودین... شاد و سلامت و در آرامش باشین.
التماس دعا
یا حق

جهان ز جنس اثرهای این و آن خالیست
به هرزه وهم مچینید کاین دکان خالیست
به رنگ چنبر دف در طلسم پیکر ما
به هرچه دست زنی، منزل فغان خالیست
ز شکر تیغ تو یا رب، چسان برون آید؟
دهان زخم اسیری‌ که از زبان خالیست
اگرچه شوق تو لبریز حیرتم دارد
چوچشم آینه، آغوش من همان خالیست
ترشحی به مزاج سحاب فیض، نماند
که آستین ‌کریمان چو ناودان خالیست
به چشم زاهد خودبین، چه توتیا وچه خاک!
که ازحقیقت بینش، چوسرمه ‌دان‌خالیست
کدام جلوه‌ که نگذشت زین بساط غرور؟
تو هم بتاز که میدان امتحان خالیست
فریب منصب ‌گوهر مخور که همچو "حباب"(!)
هزار کیسه در این بحر بیکران خالیست
ز چاک دانه خرما، شد اینقدر معلوم:
که از وفا دل سخت شکرلبان خالیست
گوهر ز یاس‌،‌ کمر برشکست‌، موج نبست
دلی ‌که پر شود از خود، ز دشمنان خالیست!
"درون تست اگر خلوتی و انجمنی ا‌ست
برون ز خویش‌ کجا می‌روی؟ جهان خالیست!"
بیدل دهلوی


انتقاد، پیشنهاد و حمایت در رابطه با دیدگاه:
پیامک به شماره: 30000162
تماس در تهران:162و سایر شهرها 2781-021
تلفن گویای شبکه پنج:
27865000 (021)

اضافه کردن نظر


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران می باشد